Loňský zácvik političek

Loňský zácvik političek | foto: Archiv organizace Padesát procent

Tři soboty mohou ženám otevřít svět politiky

  • 22
Jsou ambiciózní, chytré a mají chuť měnit věci k lepšímu. Jako handicap ale někdy cítí to, co změnit nedokážou – jsou ženy. A politika je zatím převážně pánský klub, k němuž drží klíče opět muži. Nezbývá než spojit síly. Právě společnou cestu už druhý rok nabízí nadstranický kurz pro političky.

Debatovat s šesticí naprosto cizích žen o vlastních slabinách nebo obavách není zrovna nejlepší představa skvěle strávené soboty.

S myšlenkou, že sice vím, proč aspirantky zácviku investovaly čas a peníze do tohoto projektu, na druhou stranu předem častovaná mírně nechápajícími pohledy okolí, se vydávám do sídla organizace Fórum 50 %. Jejím cílem je dosáhnout rovných šancí pro obě pohlaví.

"Chtěla jsem si ověřit, co dělám špatně"
Šestice účastnic včetně redaktorky iDNES.cz po sobě zvědavě pokukuje. Čeká je několik společně strávených hodin, během nichž si nahlédnou do talíře způsobem, který by je v běžné realitě stranické disciplíny nebo nalajnovaných pravidel v zaměstnání poslal spolehlivě na příčku outsiderů. Projevit slabost se s formálností všedního dne zrovna neslučuje.

Lektorka Miluš Kotišová prvotní rozpaky přítomných žen posazených v kroužku světlé místnosti rychle rozptýlí. "Nejdřív se vzájemně poznáme, máte deset vteřin na vlastní prezentaci," vybídne.

popisek ROZHOVOR SE ŠKOLITELKOU:
Češky potřebují víc než prezidentku


Na pohled křehké Vladimíře je kolem čtyřiceti, profesí architektka má za sebou ve funkci radní neustálý boj s investory o budoucí podobu města. Zkušená v politice coby bývalá starostka Mníšku pod Brdy je i energická Alexandra.

Z posledního neúspěchu ve volbách je zklamaná, lidé z vlastního sdružení ji na kandidátce umístili na zadní místo. Nestačily ani preferenční hlasy převyšující minulý výsledek. "Chtěla jsem si ověřit, nakolik měli pravdu oni, že jsem dělala něco špatně a nakolik já, že to bylo spíš nepochopením," přizná později.

Pisoárová jednání? Prý klasika
Bývalá úřednice v důchodu Milada je nejstarší. Nesměle se usmívá, s hrdostí v hlase se ale během vlastní prezentace hlásí k odkazu Milady Horákové.

Zbývající trojice jsou mladé dívky, vystudovaná politoložka, právnička a novinářka. Jsou rozhodnuté jít do politiky a zvrátit tak dosavadní nepoměr v zastoupení žen. I přes velmi mladý věk si jejich dojmy z dominantně mužského světa příliš nezadají se zkušeností starších účastnic kurzu.

"Když jsem kandidovala do vedení studentské konzervativní platformy se dvěma spolužáky, funkci mi milostivě přenechali. Ani se nesnažili tajit, že je to kvůli tomu, že jsem holka. Odmítla jsem, bylo to hrozně ponižující," vzpomíná Petra.

Společnou řeč našla šestice i během debaty o stranických poměrech. "Říkám tomu pisoárová jednání, všechno se dá dohodnout bez účasti žen na záchodě nebo v sauně," skládá střípky ze své politické kariéry Vladimíra.

Příběh skoro jako z mateřské školy přidá i Alexandra: "Během mého projevu jeden radní obracel oči demonstrativně v sloup. Prý přemýšlel. Jindy mě kolegové ignorovali a schválně se bavili s ostatními."

Skupinka zhrzených stěžovatelek, které neuspěly a teď se snaží svalit vinu na diskriminující svět, namítnou někteří. Jenže o to v kurzu opravdu nešlo. Po existenci diskriminace není nutné dlouho pátrat, trhliny v rovných šancích potvrzují třeba nižší platy žen nebo lehkost, s jakou jsou přijímány nejapné poznámky politiků.

Věcné argumenty občas nefungují
Všichni to vědí, přiznat si to je ale občas těžké i pro samy dotyčné. "Došlo mi, že není důvod bát se vstoupit do politiky ovládané muži. Každá z nás umí vyjmenovat příklady, kdy se cítila diskriminovaná, ale tím, že se to řekne nahlas, a spolu se mnou to vysloví i další ženy, vidím, že si to nenamlouvám z nějaké ublíženosti," zhodnotila setkání Alexandra dva dny poté.

Některé účastnice navíc do světa politiky vstoupit ani netouží. Aspoň ne hned. Další dvě soboty je čeká vymýšlení strategií k jednání, hledání spojenců, příprava jednoduché a přitom účinné volební kampaně, komunikace s médii nebo praktický mentoring se zkušenými političkami, třeba poslankyněmi Kateřinou Jacques nebo Marcelou Mertinovou. Fakt, že není nutné oddřít všechno sama a občas se vyplatí říct si o pomoc, už po víkendu vědí.

Pořád se ptáte po smyslu celého kurzu? "Ženská solidarita. Ty ženy nepřišly proto, aby se dověděly něco převratného. Mají ale možnost poznat se v jiném kontextu mimo řevnivost stran, z lidské stránky, a to má pro ně asi hodnotu. Já neříkám, že vás do té politiky dostanu. Nabízím ale věci k přemýšlení a zároveň setkání - víc hlav víc ví, tak proč nevyužít té energie a vzájemně si nepomoct," soudí lektorka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video