Tři rodiny se musely vystěhovat z bytů

  • 2
Rožnov pod Radhoštěm - Na dveře tří bytů v takzvaném Domě hrůzy v Rožnově pod Radhoštěm přibyly pevné mříže. Radnice nechala za asistence městských strážníků a soudního vykonavatele vystěhovat další skupinu nájemníků, kteří delší dobu za bydlení neplatili a dohromady dlužili téměř devět set tisíc korun.
Podívejte se na fotoreportáž z vystěhování.

Všechny tři romské rodiny, které musely své byty opustit, už přitom nemají nárok na náhradní bydlení od města, protože pro své dluhy už jednou vystěhovány byly.
Nájemníci domu, který z velké části obývají právě Romové, přesto viní rožnovské radní a úředníky, že kvůli nim jim hrozí život na ulici.

"Otáčí se k nám zády a není s nimi žádná domluva. Dluhy jsem začal platit a stejně mi teď byt berou," křičí Josef Horvát, který se se svou pětičlennou rodinou nastěhoval o patro níž do bytu svého syna, který je právě v Norsku.

"V jednom malém bytě budeme žít tři rodiny. Každá má tři malé děti. No ale máme se i s věcmi rozložit na ulici?" hořekuje.

Rodiny neplatí a demolují byty
Podle vedoucí bytového odboru rožnovské radnice Heleny Lačíkové nejsou nářky chronických neplatičů většinou pravdivé. "Co se dá dělat s rodinou, která zdemolovala už druhý byt, který od města dostala? Navíc dluží na nájmech sto tisíc korun, což spolu s penále dělá přes tři sta tisíc," tvrdí.

Všichni dlužníci navíc podle ní dostali letos šanci dluhy zaplatit s tím, že se jim odpustí penále. "Amnestie ale využilo jen minimum lidí," upozornila Lačíková.

Podstatně tvrdší režim v domě, kde je soustředěno množství problémových nájemníků, zavedla zdejší radnice loni na podzim, kdy začala první vlna vystěhování. Situaci chce částečně řešit i postupnou rekonstrukcí zdemolovaného domu.

"Nikdo problémový se tam ale už nenastěhuje. Nájemníci dostali od města už tolik šancí a investovalo se tam spousta peněz, a všechno se minulo účinkem," postěžovala si místostarostka Rožnova Jarmila Maleňáková.

Romský asistent chce dát lidem ještě šanci
Podle romského streetworkera Michala Kročila, který pracuje s rožnovskou romskou komunitou a připravuje pro ni sociální programy, by ale měli současní radní zvolit jinou strategii, jak tuto problematiku řešit.

"Je to docela jednoduché dům takto vyčistit, nikomu se ale moc nechce ten problém skutečně řešit. Jistěže je tady spousta lidí velmi problémových, ale na tom, aby se změnili se dá pracovat i jinak. Jenom to prostě déle trvá," řekl.

"Radnice dodržuje zákon, o tom není sporu. Je tu ale možnost - být víc člověk a dát šanci. Nemohu a nebudu se k tomu ale vyjadřovat," dodal romský asistent Víťazoslav Vašek.

Romové si možná bydlení postaví sami
Vyřešit alespoň částečně situaci s problémovými nájemníky v Rožnově pod Radhoštěm má do budoucna nový projekt na výstavbu holobytů nebo podobného druhu sociálního bydlení. Na stavbě by se ale měli za podpory neziskových organizací, sponzorů a města podílet sami budoucí nájemníci. Především zdejší Romové už několik desítek bytů zdemolovalo, vůči radnici se zadlužilo a město už odmítá jejich prohřešky tolerovat.
Proto už několik lidí z jejich bytů bez náhrady vystěhovalo. "To ale není řešení, vrátí se to jako bumerang. Proto navrhujeme vybudovat sociálního bydlení, které by si budoucí nájemníci postavili zčásti sami. Potom by si toho i více vážili," poznamenal terénní pracovník Michal Kročil, který spolupracuje se společností Člověk v tísni.
Rožnovští zastupitelé se zatím nezavázali k realizaci celého projektu, přes skeptické názory některých lidí nicméně slíbili, že budou hledat místo, které by bylo pro výstavbu holobytů vhodné a opatří jej inženýrskými sítěmi. Projekt podporuje vedle společnosti Člověk v tísni i meziresortní komise pro romskou komunitu. "Nechceme ale, aby si sami Romové vybudovali nějaké gheto. Bylo by to místo, kde by se s nimi dále pracovalo. Tento způsob pomoci se u nás začal docela úspěšně rozvíjet," uvedl Michal Kročil.
 

Už se nedá nic dělat, úředníci z města přišli vystěhovat tři romské rodiny z jejich bytů v Rožnově pod Radhoštěm kvůli neplacení nájemného. Rodiny už jen na chodbě domu čekají na vystěhování. (9.10.2001)

Dívenka s černými brýlemi sleduje, jak úředníci z města přišli vystěhovat tři romské rodiny z jejich bytů v Rožnově pod Radhoštěm kvůli neplacení nájemného. (9.10.2001)

Už nás stěhují, říkají Romové na chodbě domu v Rožnově pod Radhoštěm. Úředníci z města je přišli vystěhovat, protože dlouhodobě neplatí nájemné. (9.10.2001)

Kam teď máme jít, když nás vystěhovali, ptají se Romové před bytovým domem v Rožnově pod Radhoštěm. Úředníci z města je přišli vystěhovat, protože dlouhodobě neplatí nájemné. (9.10.2001)

Některé byty, které musely rodiny v bytovém domě v Rožnově pod Radhoštěm opustit kvůli dlouhodobému neplacení nájemného, jsou zničené. Město tak bude muset vydat další peníze, aby je opravilo a pronajalo je lidem.(9.10.2001)

Nájemníci se brání vystěhování a přesvědčují soudního vykonavatele, že začali dlužné nájemné splácet. Nic to ovšem nezmění a tři rodiny musí opustit byty v Rožnově pod Radhoštěm. (9.10.2001)

Nábytek z bytů v Rožnově pod Radhoštěm, které nechalo město vystěhovat, protože nájemníci neplatili nájem, už stojí na stěhovacím voze. (9.10.2001)

Strážník prochází vystěhované byty v Rožnově pod Radhoštěm a musí svítit baterkou, protože v nich většinou už nefungovala elektřina. (9.10.2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video