Přijímací zkoušky na střední. Ilustrační foto

Přijímací zkoušky na střední. Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MF DNES

Tři přihlášky na střední školu jsou moc, ministr Dobeš chce jednu či dvě

  • 36
Zmatky kolem přijímaček na střední školy mají zmizet. Ministr školství Josef Dobeš chce snížit počet přihlášek, které mohou uchazeči o studium podávat. "Demokratičtější" systém, kdy si studenti můžou podat až tři přihlášky, odstartoval loni a sklidil kritiku od škol i rodičů.

"Představuji si, že by byla jedna, nejvýše dvě přihlášky," řekl ministr. Zařazuje se tak do zástupu svých předchůdců, kteří počet přihlášek průběžně měnili. Dobeš návrhem, který chce zahrnout do připravované novely školského zákona, vyslyšel především stížnosti středních škol.

PRŮZKUM mezi řediteli

Ředitelé škol dostali loni možnost oznámkovat novou podobu přijímaček na střední. Od ředitelů středních škol dostala novinka za čtyři, jejich kolegové ze základek dali tři minus. Vyplynulo to z průzkumu Ústavu pro informace ve vzdělávání

"Mají s tím spojené velké náklady, navíc i množství administrativy," vysvětluje Dobeš. Kvůli systému tří přihlášek se také výrazně prodloužila doba, po kterou není jasné, kolik studentů na jakou školu nastoupí, protože se dlouho rozhodují mezi několika variantami.

Ještě v července ale mluvil jinak. "Já tohle (tři přihlášky na SŠ, pozn.red.) vnímám jako poměrně silné, liberální řešení a nemám záměr toto měnit," řekl tehdy Lidovým novinám Dobeš.

Tři přihlášky na střední včetně šestiletých a osmiletých gymnázií si žáci mohou podávat od školního roku 2008/2009, předtím mohli pouze jednu. Ještě předtím tu existoval i model dvou přihlášek.

"Jezdím pravidelně po školách a nářky ředitelů škol jsou tak velké, že jsem ustoupil od toho se v tom neangažovat," vysvětlil iDNES.cz změnu postoje k počtu přihlášek ministr. Novela by se na vládu mohla dostat do měsíce. Pokud ji ostatní ministři kabinetu Petra Nečase schválí, půjde do parlamentu.

Antonín Balnar, ředitel Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě, je jednoznačně pro. "Tři přihlášky nepomohly nikomu, část studentů se dostala všude, ostatní nikam a třásli se při odvolání. Dvě považuji za rozumný kompromis, kdy si každý může vybrat druhou školu jako pojistku," míní.

V praxi se také ukázalo, že mnozí studenti stejně nemají možnost absolvovat tři přijímací řízení. Řada škol totiž vypisuje termíny vždy ve dvou shodných dnech. Například z třiceti pražských gymnázií nabízelo v loňském školním roce jiný termín jen devět z nich (viz Podat si přihlášku na tři gymnázia? Letos téměř bez šance).

"Dvě přihlášky by stačily. Vcelku chápu, že jedna přihláška je riziko pro dítě, ale tři jsou skutečně zbytečné. Chytré dítě se umístí na třech školách, zatímco průměrné se neumístí na žádné a vznikne stres pro žáka i rodiče a je to zbytečný, uměle vyvolený stres, protože i pro něj místo na střední škole je," shoduje se s ostravským kolegou ředitelka pražského Gymnázia Arabská Zdeňka Hamhalterová.

Podle Hamhalterová jsou v zákoně ještě další hluchá místa, která by se měla ošetřit. "Žák, který je je přijat, nemá například žádnou povinnost oznámit, že do školy nenastoupí, takže se čeká na uplynutí lhůt a mezitím jsou zablokovaná místa pro další žáky," připomíná.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video