Radek John

Radek John | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Tři malé strany se spojily, aby se s Johnem v čele protlačily do Sněmovny

  • 541
Trojice malých stran - Věci veřejné, SNK ED a Alternativa - se dohodla na volebním spojenectví. Chce získat pět procent hlasů, které zajistí vstup do Sněmovny. Strany vytvořily společnou kandidátku, v Praze ji povede předseda Věcí veřejných Radek John.

"Dnes dopoledne jsme podepsali Dohodu o podpoře. Netvoříme koalici ani nechceme tříštit pravici, ale podpořit kandidátku Věcí veřejných. Neomezují nás žádné kvóty, kandidatura je individuálním rozhodnutím našich lidí," uvedla předsedkyně SNK ED Markéta Reedová s tím, že sama nekandiduje.

Všechny strany spojují shodné volební programy. "V krajských volbách se nám podařilo překonat desetiprocentní hranici, takže navazujeme na svůj úspěch. Podporujeme kandidátku Věcí veřejných mimo jiné proto, že jsme našli výrazný průnik vlastního a jejich programu," uvedl Jiří Kotek z Alternativy.

Obě podporující strany deklarují, že nepostaví do voleb do Poslanecké sněmovny jinou kandidátku.

"Dohodou jsme začali se sjednocením pravostředových malých politických stran. Pokud bychom toto udělali již před volbami do Evropského parlamentu, překročili bychom pětiprocentní hranici. Společně jsme totiž získali 5,26 procenta," uvedl předseda Věcí veřejných Radek John.

Krajští lídři

Praha - Radek John (VV)
Středočeský kraj - Kateřina Klasnová (VV)
Liberecký kraj - Petr Skokan (VV)
Ústecký kraj - Jaroslav Škárka (VV)
Karlovarský kraj - František Šnajdauf (Alternativa)
Plzeňský kraj - Lenka Kubů (VV)
Jihočeský kraj - Jiří Mach (VV)
Vysočina - Josef Novotný (SNK ED)
Jihomoravský kraj - Martin Jan Stránský (nez.)
Zlínský kraj - Martin Vacek (VV)
Olomoucký kraj - Lenka Andrýsová (VV)
Moravskoslezský kraj - Vladimír Polák (SNK ED)
Pardubický kraj - Miroslav Petráň (SNK ED)
Královéhradecký kraj - Jan Hrdina (VV)

Členové SNK ED se objeví na kandidátních listinách Věcí veřejných zejména v krajích. "Nabídli jsme několik členů, například za Vysočinu od nás kandiduje bývalý senátor Josef Novotný, Pardubický kraj osloví ředitel Velké pardubické Miroslav Petráň," uvedla Reedová, která sama kandidovat nebude. 

V Karlovarském kraji byl lídrem zvolen František Šnajdauf z Alternativy.

Proti korupci a pro jadernou  energetiku

Strany vytvořily společný program, ze kterého zatím představily pouze deset tezí. Pokud ve volbách uspějí, chtějí prosadit například přímou volbu prezidenta, omezení poslanecké imunity, chtějí stabilizovat zdravotnictví a penzijní systém a také podporovat vědu a výzkum. Slibují rovněž, že zamezí návratu komunistů k moci.

"Chceme důsledně kontrolovat, kde mizí peníze, budeme bojovat proti korupci včetně agentů provokatérů. Dohodli jsme se, že podpoříme přesun peněz z armády, kde je asi 20 tisíc civilních zaměstnanců, což je absurdní, na výzkum a školství, aby tato země měla šanci do budoucna. Budeme podporovat i rozvoj jaderné energetiky," vyjmenoval další priority John.

Podrobnosti k programu prý seskupení představí během několika týdnů. Oficiální předvolební kampaň by pak měla začít 1. září. Podle Johna je připravena vtipně, aby zaujala a překvapila. Strany by za ni měly zaplatit nejvýše deset milionů korun. "Budou to jednotky milionů. Samozřejmě cenu upravíme podle toho, kolik peněz nám přijde od sponzorů," dodal John.

Dohoda nemusí na 5 procent stačit

Lídr Věcí veřejných věří, že trojice malých stran při volbách do Sněmovny uspěje. "Jakmile překročíme v některém průzkumu hranici pěti procent, tak voliči získají pocit, že hlasy, které nám dají, nepropadnou," míní.

Podle politologa Lukáše Jelínka ale dohoda stranám k pěti procentům nepomůže. "Je pozdě uzavírat spojenectví dva měsíce před volbami. Dostat se do Sněmovny se jim zřejmě nepodaří. Volič si to v hlavě tak krátkou dobu před volbami již nespočítá. Smysl by mělo spojenectví s větším předstihem," míní.

Analytici odhadují, že u voleb v případě malých stran rozhodnou známé tváře na kandidátce a také volební účast.

Jelínek nesouhlasí s obcházením zákona, ke kterému dochází napříč politickým spektrem; podobně se podle něj zachovala například strana TOP 09 či Strana zelených.

"Nelíbí se mi hostování na cizích kandidátkách. Představitelé spojených stran by zřejmě nedokázali vysvětlit, čím se toto spojenectví liší od koalice. Tvoří spolu předvolební plány, budou společně jednat, ale do koalice nevstoupí," dodal politolog.

kdo je kdo

Strana Věci veřejné získala v červnových volbách do Evropského parlamentu 2,4 procenta hlasů. Jejím předsedou je od konce června publicista John, který ve funkci nahradil Jaroslava Škárku. Strana chce prosadit například přímé volby prezidenta, hejtmanů a starostů.

SNK ED vznikla počátkem roku 2006 sloučením SNK sdružení nezávislých a Evropských demokratů. K programovým prioritám patří větší míra využití principů přímé demokracie, posílení pozice středního stavu a generační výměna v oblasti veřejné správy a politiky.

Alternativa je politický subjekt původem ze západních Čech. V letošních eurovolbách spolupracovala s hnutím Starostové a nezávislí. Společně strany získaly přes dvě procenta hlasů.

čerstvé zprávy na mobil

Objednejte si aktuální zprávy iDNES.cz na mobil jako SMS a MMS. Pro klienty O2 do konce srpna zdarma.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video