Tři čtvrtiny Britů volají po boji proti imigrantům. Ilustrační snímek

Tři čtvrtiny Britů volají po boji proti imigrantům. Ilustrační snímek | foto: AP

Tři čtvrtiny Britů chtějí omezit imigraci, obavy má i Cameron

  • 46
Více než tři čtvrtiny Britů si přejí omezení imigrace. Odhalil to průzkum veřejného mínění v době, kdy se přistěhovalectví stalo jedním z hlavních témat britské politiky. Britský premiér David Cameron se vyslovil pro omezení práv přistěhovalců. V neděli uvedl, že cizinci pracující v Británii nebudou dostávat dávky na děti, které žijí v zemi jejich původu.

Pro omezení imigrace se vyslovilo 77 procent Britů. Za 30 let pravidelného dotazování britských občanů bylo tak vysoké hodnoty dosaženo jen v roce 2008.

Průzkum rovněž potvrdil sílící protipřistěhovalecké nálady. Šestapadesát procent Britů si přeje výrazné snížení počtu lidí přicházejících do Británie, což je nejvíc v historii těchto průzkumů.

Imigrace se zřejmě stane jedním z hlavních témat před volbami, které se uskuteční v roce 2015. Premiérova Konzervativní strana se přitom obává odlivu přízně voličů ve prospěch protiimigrantské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), která kromě výrazného omezení imigrace požaduje vystoupení Británie z Evropské unie. V průzkumech už straně vyjádřilo podporu 17 procent občanů.

Britové včetně Camerona se obávají hlavně zrušení omezení v přístupu na britský pracovní trh od 1. ledna pro Rumuny a Bulhary.

Cameron už koncem loňského roku oznámil plány na omezení počtu přistěhovalců z nových zemí EU do Británie, neboť jsou prý velkou zátěží pro britský sociální systém.

Aby Londýn mohl omezení plánovaná Cameronem zavést, musel by dosáhnout jednomyslného souhlasu 28 členských zemí EU. Přinejmenším Polsko však naznačilo, že opatření nepodpoří.

Plány konzervativců kritizuje jak Labouristická strana, tak liberální demokraté.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video