Čínské elektrárny vytvoří s jednou kilowatthodinou 752 gramů oxidu uhličitého, japonské jen 418. Ilustrační foto.

Čínské elektrárny vytvoří s jednou kilowatthodinou 752 gramů oxidu uhličitého, japonské jen 418. Ilustrační foto. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Tři čínští výrobci energie znečišťují vzduch víc než celá Británie

  • 48
Studie Greenpeace zjistila, že tři největší elektrárenské firmy v Číně vyprodukují ročně víc skleníkových plynů než celá Velká Británie. Čína, která odmítá dlouhodobé cíle v boji proti globálnímu oteplování, vyrábí elektřinu neefektivně. Se stejným množstvím energie vyprodukuje takřka dvojnásobek oxidu uhličitého než Japonsko.

Analýzu ekologické organizace Greenpeace cituje britský deník Guardian. Studie se zaměřuje na největší výrobce elektřiny v Číně, kteří v drtivé většině využívají tepelné elektrárny.

Deset největších energetických společností zásobuje Čínu 60 procenty energie. Z uhlí, které se loni spálilo v Číně, spotřebovaly celou pětinu. Vyprodukovaly 1,44 miliardy tun oxidu uhličitého (C02).

Tato čísla jsou pro laika těžko představitelná, proto Greenpeace uvádí srovnání. Jen tři největší čínští producenti elektřiny - státní firmy Huaneng, Datang a Guodian - v roce 2008 vytvořily více skleníkových plynů než celá Velká Británie. Deset největších firem je pak zhruba na úrovni celého Ruska.

Čínské elektrárny jsou zaostalé v efektivitě výroby energie. Například v Japonsku při výrobě jedné kilowatthodiny energie vznikne 418 gramů C02, v USA to je 625 gramů. Deset největších čínských elektráren, které zkoumalo Greenpeace, vyrábí na jednu kilowatthodinu 752 gramů C02.

I kvůli této neefektivitě Čína předehnala Spojené státy a je celkově největším producentem C02 na světě. V přepočtu na jednoho obyvatele díky své velké populaci za USA a dalšími vyspělými státy ale samozřejmě daleko zaostává.

Čína a další velké rozvojové země na nedávném summitu G8 v italské L´Aquile nesouhlasily s dlouhodobými cíli pro omezování emisí skleníkových plynů. Silné státy přislíbily omezit emise do roku 2050 o 80 procent, po rozvojových chtěly omezení na polovinu. Souhlas ale nezískaly. - čtěte Státy G8 přesvědčily rozvojové země jen o limitu teplot, ne o emisích

Studie Greenpeace přiznává, že někteří čínští výrobci energie se snaží přecházet na obnovitelné zdroje. Například státní firma Guodian loni větrné elektrárny s výkonem 2,8 gigawattů (pro srovnání - oba bloky jaderné elektrárny Temelín vyrobí dohromady 2 gigawatty). Většina výrobců ale za svými přísliby zavádění obnovitelných zdrojů výrazně zaostává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video