"Lidé chtějí svržení režimu," stojí na lístku protivládních demonstrantů v Sýrii

"Lidé chtějí svržení režimu," stojí na lístku protivládních demonstrantů v Sýrii | foto: AP

Trhání nehtů, elektrické šoky. Syřané obviňují režim z mučení odpůrců

  • 16
Tajná policie syrského vládce Bašára Asada mučí zadržované demonstranty, kteří přes osm týdnů protestují proti jeho režimu. Uvedli to protivládní aktivisté i bývalí vězni. Agenti prý lidem trhají nehty, drtí prsty u nohou a pouštějí do nich elektřinu. Týrají prý i ženy a děti.

Po mnohahodinovém mučení, při kterém policie používá středověké praktiky jako vytrhávání jazyka kleštěmi, pak zadržované vězně propustí. Údajně proto, aby vyvolali strach v ostatních lidech, kteří už takřka dva měsíce volají po pádu režimu.

"Brutálně je mučí a pak je pošlou ven, aby ostatní zastrašili svým příběhem," citoval britský list The Daily Telegraph Syřana Ausama Monadžedu. "Jenže to nefunguje, jen tak zvyšují hněv a přesvědčení lidí," pokračoval. V mnoha syrských městech se lidé už tradičně v pátek po hlavních modlitbách chystají demonstrovat.

Bezpečnostní složky svážejí lidi do škol

Věznice blízkovýchodní země, kterou dlouhé roky ovládá klan rodiny Asadů, jsou zcela přeplněné. Bezpečnostní složky v uplynulých dnech zatýkaly až pět set lidí denně, celkem podle lidskoprávních aktivistů uvěznily na osm tisíc lidí. Policie mnohé převezla i do škol, z nichž se vytvořily "dočasné koncentrační tábory", popsali členové nedávno vytvořené opoziční koalice Národní iniciativy pro změnu.

Propuštění demonstranti uvedli, že byli ve třídách tak namačkaní, že mohli jen stát. Bylo mezi nimi i mnoho žen a dětí, některé sotva dvanáctileté. Část z nich příslušníci tajné policie Mukhabarat odvlekli do sklepů, kde se z nich snažili vytlouct falešné přiznání.

"Pověsili mě do vzduchu za zápěstí," řekl deníku jeden z demonstrantů. "Požadovali, abych přiznal spolupráci s Mosadem (izraelskou tajnou službou), nebo se Saúdy či Libanonci, a když jsem odmítl, pustili do mě proud," dodal. Brutální potírání protestů už řadu dní kritizují Spojené státy i Evropská unie.

Ve čtvrtek prezidentu Bašáru Asadovi kvůli "možnému porušování lidských práv" zavolal i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Od března při potlačování nepokojů přišlo o život přes 560 lidí.

Režim před demonstracemi poslal do měst tanky

Po tradičních pátečních modlitbách Syřané opět vyrazili do ulic. Proti účastníkům protestů vyslal Asad vojáky a tanky, které stály proti demonstrantům v mnoha městech a na předměstích Damašku.

V Homsu bylo zabito nejméně pět lidí. V metropoli tajní policisté zadrželi jednoho z předních vůdců opozice Rijáda Sajfa, který byl za své politické názory osm let vězněn a trpí rakovinou.  EU zmrazí 14 syrským představitelům jejich aktiva v unii a zakáže jim cestovat do unijních států. Sankce, které by mohly začít platit od úterý, se ale zatím nebudou vztahovat na osobu prezidenta Asada.

Tento týden se vojsko začalo stahovat z ohniska nepokojů, města Dará. Ve čtvrtek sem dorazili pracovníci Červeného kříže a Červeného půlměsíce. Přivezli vodu, potraviny a humanitární potřeby. Ochránci lidských práv tvrdí, že si boje a zásahy armády ve městě vyžádaly 350 mrtvých.

Syřané usilují o politické reformy a volají po odstoupení prezidenta. Damašek sice některé z požadavků splnil nebo hodlá splnit, ale Asad odstoupit nechce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video