Policie nestihne vyřešit až třetinu přestupků. Poslanci chtějí prodloužit lhůtu na vyřízení z jednoho roku na čtyři.

Policie nestihne vyřešit až třetinu přestupků. Poslanci chtějí prodloužit lhůtu na vyřízení z jednoho roku na čtyři. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Třetina přestupků zůstává bez trestu. Policie chce prodloužit čas k vyřízení

  • 512
Policie požaduje, aby se prodloužila lhůta na projednání přestupků. Dosavadní rok nestačil na vyřízení až třetiny z nich. Mnozí politici s návrhem souhlasí. V únoru projednají novelu silničního zákona, který by měl lhůtu prodloužit na čtyři roky.

Při nehodě v listopadu před dvěma lety zdemoloval starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý služební octavii. Nikdy za to nebyl potrestán – žádná pokuta, žádný trestný bod.

Proč? Vyhýbal se úřadům a přestupek byl za rok promlčen. Podobně končí podle šéfa dopravní policie Leoše Tržila třetina všech přestupků.

V připravované novele, kterou poslanci projednají v únoru, se zatím jedná třeba o přestupky, kdy podnikatel svěří služební auto zaměstnanci bez řidičáku nebo provozuje vraky bez technické kontroly. Připojit by se však mohly i všechny ostatní přestupky.

Výmluva na návštěvu lékaře pomohla vyhnout se trestu

Vyhýbání se úřadům zatím hříšníkům prochází. Starosta Mokrý odmítal návštěvu úřadu s odvoláním na zdravotní důvody. "Já jsem se vždycky omluvil. Jednou v tom byly lázně, podruhé hospitalizace v nemocnici. Je mi 65 let a mám právo na tělesné selhání," bránil se Mokrý.

Za rok měl klid: úředníci už na něj podle zákona nemohou. Podobně nechodí na úřad ani jiní řidiči. Nebo se vymlouvají na osobu blízkou.

Ministerstvo dopravy proto obeslalo všechny úřady s rozšířenou působností, které dopravní přestupky řeší, a sestavilo statistiku, s jejímiž výsledky seznámilo odborníky a politiky na prosincovém zasedání Rady vlády pro bezpečnost silničního provozu.

Ukázalo se, že například v hlavním městě se z 228 tisíc přestupků, jež spáchali řidiči za první pololetí roku 2009, nezačalo celých 218 tisíc ani vyšetřovat. A pouhých 4,5 tisíce hříšníků bylo skutečně potrestáno, protože spoustě dalších nebyl přestupek prokázán.

Je to hlavně tím, že v Praze je velké množství radarů, které zaznamenají denně tisíce přestupků. Příliš úspěšní nejsou ani v Ústí nad Labem, v Českých Budějovicích nebo ve Zlíně. Tady nezačali řešit ani polovinu přestupků, které jim policisté oznámili.

Úřady tvrdí, že dokumentace, kterou dostávají od policie, je nekvalitní. Statistiky také významně ovlivňuje fakt, že úředníci automaticky zastavují řízení proti šoférům, kteří při kontrole nadýchali méně než 0,24 promile.

Taková hodnota alkoholu v dechu, odpovídající zhruba jednomu desetistupňovému pivu, prý není prokazatelná a mohou ji způsobit třeba kapky proti kašli. Dále se také neřeší případy, kdy se řidič vymlouvá na osobu blízkou nebo se řízení vyhýbá.

Institut osoby blízké zůstává

"Obstrukce ze strany obviněných. Zneužívání lékařských potvrzení v den, kdy je nařízeno jednání, opakované omluvy advokátů těsně před jednáním. Problémy s doručováním, kdy obviněný nežije na adrese trvalého bydliště," vyjmenovávají autoři zprávy.

Prodloužení doby na vyřízení přestupku by to mohlo změnit. Poslanci už navrhli prodloužit lhůty u přestupků, které spáchají podnikatelé tím, že třeba nechají řídit služební auto člověka bez řidičáku, nebo když neznají jeho totožnost, případně například provozují auta v barvách policejních vozů.

Úřad může zahájit řízení do dvou let, další dva roky má na to, aby případ uzavřel. Mnoho nových přestupků mají také policisté vyřídit přímo na silnici a úřady se jimi nebudou vůbec zabývat.

Poslanci chtěli původně ze zákona vypustit i zmiňovaný institut "osoby blízké". Nakonec se nic měnit nebude. "Návrh, který by zodpovědnost za přestupky, u nichž není možné zjistit viníka, přenášel na provozovatele vozidla, byl stažen," uvedl poslanec Stanislav Huml (VV). Právníci se totiž neshodli na tom, zda by tím nebyla omezena ústavou zaručená lidská práva.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video