Třetina lidí chce profesionální armádu

Většina občanů České republiky si přeje profesionální armádu s nižším nebo vůbec žádným zastoupením vojáků základní služby. Kladný přístup české veřejnosti k profesionalizaci armády prokázal červencový průzkum IVVM. K názoru, že by česká armáda měla být plně profesionální, to znamená bez vojáků základní služby, se přiklání 32 procent občanů. Převahu profesionálů v armádě s menším počtem vojáků základní služby by přivítalo 37 procent lidí, pro zachování současného stavu je 22 procent občanů.
Měla by být česká armáda profesionální? Hlasujte v anketě.

Dostatek investic na kvalitní obranu země požaduje 40 procent dotázaných, 38 procent chce, aby výdaje nebyly moc vysoké, ale aby obrana byla alespoň zčásti zabezpečena. Jinou možnost vidí devět procent respondentů a 13 procent se nedokázalo vyjádřit.

O tom, že ochranu vzdušného prostoru si ČR musí zabezpečit sama, je přesvědčeno 39 procent občanů, 35 procent lidí míní, že by bylo nejlepší ji svěřit NATO. O nějaké jiné možnosti uvažuje šest procent dotázaných, 20 procent neumělo odpovědět.

Plnou profesionalizaci armády podporují především dotázaní ve věku do 19 let, zatímco malý ohlas má v okruhu lidí starších 60 let. Podpora profesionalizace stoupá s výší vzdělání.

Profesionalizaci nejvíce podporují příznivci Unie svobody, nejméně voliči KSČM.

Profesionální armáda je podle náčelníka generálního štábu drahá

Odpovědi Jiřího Šedivého na otázky čtenářů iDNES naleznete ZDE. 
Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý považuje profesionalizaci české armády v této chvíli za příliš drahou.

"Jeden voják z povolání v současné době přijde v průměru na 340 tisíc korun ročně," řekl při březnovém on-line rozhovoru na iDNES náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý.

Voják základní služby přitom podle Šedivého stojí armádu 60 tisíc korun.

"Každý stát, který přešel nebo přechází na plně profesionální armádu, musí vyřešit výcvik záloh, což vůbec není jednoduché a levné. Navíc ne všechny zkušenosti jsou pozitivní. Tato armáda rychle stárne, vytváří odtrženou komunitu lidí, na druhé straně lidé zvnějšku často nerozumí problémům v armádě, vojáci jsou úzce zaměření, chybí kontakt se společností včetně toho, že po čase se jednostranně profiluje i vzdělání příslušníků v armádě, není veřejná kontrola, která se dnes nepochybně uskutečňuje i cestou zkušeností vojáků základní služby," vysvětlil Šedivý.

Náčelník generálního štábu uvedl jako dobrý příklad pro českou armádu model vsousedním Německu, které preferuje brannou povinnost. "Přesto ale souhlasím s tím, že se v budoucnosti výrazně zvýší podíl profesionálů v armádě, což je spojeno se zvyšující se složitostí zbraňových systémů i řízení bojové činnosti," dodal v on-line rozhovoru na iDNES Šedivý.

S přebudováním armády jsme začali teprve loni, říká Šedivý
Americká armáda potřebovala podle Šedivého na reorganizaci 15 let. "Američané se svým obrovským ekonomickým a politickým potenciálem, což jim umožňuje jít tvrdě za vytčeným cílem, přebudovávali armádu patnáct let," řekl v červnovém rozhovoru pro MF DNES Šedivý.

"Němcům to po vstupu do NATO trvalo o tři roky méně. Startovní čárou je tedy pro nás rok 1999," konstatoval náčelník generálního štábu.

Počet vojáků v české armádě by se měl podle představ jejích nejvyšších generálů do roku 2010 snížit zhruba o třetinu. To by se mělo stát prvním krokem v přebudování české srmády.

"Jako voják nemohu ovšem vydat pokyn, jímž bych narušil bojeschopnost armády, jakkoliv by mé rozhodnutí mohlo z dlouhodobého hlediska vypadat logicky. Dopustil bych se dokonce trestného činu," odpovídal v červnu Šedivý, na otázku MF DNES, kdy dojde k redukci armády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video