Plakát na severokorejské ulici propaguje historický sjezd Korejské strany práce

Plakát na severokorejské ulici propaguje historický sjezd Korejské strany práce | foto: AP

Třetí z dynastie Kimů se v KLDR dere k moci. Co ho čeká cestou na vrchol?

  • 23
V KLDR se tento týden poprvé po třiceti letech schází delegáti sjezdu Korejské strany práce a analytici zemi věští velké změny. Severokorejci se zřejmě dozví jméno třetího vládce z dynastie Kimů a ten začne stoupat po mocenském žebříčku ve šlépějích svého otce. Jak bude vypadat jeho cesta k moci?

Zjednodušeně řečeno velmi podobně jako ta otcova. Ten na sjezdu v roce 1980 převzal několik stranických funkcí a zvolna se vydal do čela stalinistické říše. Totožný scénář čeká i jeho nejmladšího syna Kim Čong-una. Jen se dvěma rozdíly. (o nynějším kongresu v KLDR čtěte zde)

Korunní princ generace Kimů je ve svých 25 až 27 letech (jeho věk není přesně známý) totální politický novic a potřebuje na stezce na vrchol stalinistické hierarchie mocné pomocníky. Jeho cesta do čela země také bude muset být rychlejší. Churavějícímu otci lékaři už příliš času nedávají.

Předáci KLDR musí následníka ukázat lidem

KOREJSKÁ STRANA PRÁCE

- Vznikla 10. října 1945 a stojí na vrcholu moci. Od začátku byla také zdrojem ideologie Čučche, která je mixem marxismu, nacionalismu a ekonomických pravidel KLDR.

- Současné setkání je pokládáno za stranickou konferenci, což je zjednodušená forma kongresu. Poslední konferenci strana uspořádala v roce 1966 a v roce 1980 pak proběhl poslední kongres.

- Plénum schvaluje ty nejdůležitější kroky v politice země. Většina z nich je ale jen o rutinu, protože o zásadních věcech jako je nástupnictví už je dávno rozhodnuto.

- Setkání může trvat tři nebo čtyři dny, ale také se protáhnout až na 19 dní jako tomu bylo v roce 1966. Podle některých zdrojů by současná schůzka mohla vyvrcholit 9. září, kdy KLDR slaví výročí založení země.

Zdroj: Reuters

Ale popořádku. O tom, že nejmladší syn Kim Čong-ila předběhl své dva bratry v nástupnictví, existují indicie už dlouho. Loni v dubnu byl jmenován do nižší funkce ve všemocné Komisi národní obrany. Brzy nato obdržel titul "vynikající soudruh" a tajně navštívil Čínu jako zvláštní vyslanec svého otce.

Před několika dny tam byl s otcem znovu a podle odborníků nešlo o nic jiného, než představit budoucího šéfa KLDR u největšího spojence a obchodního partnera země. V tuto chvíli se ale režim soustředí spíše na to představit mladičkého Kima 24 milionům Severokorejců.

Drtivá většina obyvatel zbídačené země totiž vůbec neví, že nějaký Kim Čong-un existuje. Podle The Times existují i případy, kdy západní turisté v KLDR dostali výslovný zákaz jeho jméno vůbec vyslovit. V této situaci by bylo zásadní událostí už oficiální zveřejnění jeho jména na sjezdu.

Jmenování do jakékoli funkce pak bude znamenat, že proces nástupnictví začal. Co se tedy může na výjimečné schůzce? "Cílem nadcházejícího sjezdu je vybudovat pro Kim Čong-una elitní tým asi 200 až 250 loajálních lidí," prohlásil analytik Čchong Song-čang s tím, že by mu měli usnadnit nástupnictví.

Podle odborníků si Kim Čong-un sáhne po funkci tajemníka ústředního výboru KSP pro organizaci a propagandu. Přesně tu obsadil na posledním sjezdu před třiceti lety i jeho otec. Zároveň by ale mohl uzmout i vojenskou funkci, což by mu zajistilo vliv ve dvou táborech, které spolu uvnitř režimu soupeří o vliv.

V záloze je pro zemi připravený regent

Pokud se nejmladší Kim přidrží mocenské stezky vyšlapané otcem, přijde brzy jmenování vrchním velitelem Korejské lidové armády a také jmenování generálním tajemníkem ÚV Korejské strany práce. Otázkou teď zůstává, jak rychle se bude nezkušený Kim učit a jak rychle tedy budou moct kroky následovat za sebou.

Severokorejci cvičí oslavy před obřím kongresem vládní strany (6. srpna 2010)Severokorejský nácvik oslav přerušil déšť

Severokorejci nacvičují oslavy před sjezdem Korejské strany práce

Všechny plány zkostnatělého režimu ale může zhatit náhlá smrt Kim Čong-ila a sjezd by měl vedení země připravit i na takovou možnost. Do vysoké funkce se tak vyhoupne například Kim Čong-ilův švagr Čang Song-tchek. Ten by pak podle BBC mohl působit jako jakýsi regent, než Kim Čong-un sevře otěže země pevně v rukou.

Umést cestu pro Kima a vybalancovat mocenské spory různých klik uvnitř režimu má i O Kuk-riol a Kim Jong-čchun. Prvně jmenovaný prý už teď radí následníkovi s operacemi proti Jižní Koreji. Pro Kim Čong-ila jsou zkušení harcovníci zárukou, že bude dynastie Kimů vládnout dál.

KDO JE KIM ČONG-UN

Nejmladší syn vůdce KLDR Kim Čong-ila a tanečnice Ko Jong-hui se narodil 8. ledna 1983 (podle jiných zdrojů v roce 1982, 1984 nebo 1985). Vzdělání získal ve Švýcarsku na mezinárodní škole v Bernu, kde prý do roku 1998 studoval pod falešným jménem.

Japonský list zveřejnil aktuální podobu Kim Čong-wuaS Kim Čong-unovým nástupnictvím do čela země se zpočátku nepočítalo. Šance rodinného benjamínka se ale zvýšily poté, co nejstarší syn Kim Čong-nam byl s falešnými doklady vyhoštěn z Japonska, kde hodlal navštívit Disneyland, a prostřední potomek Kim Čong-čul byl shledán nezpůsobilý k vládnutí, protože je prý příliš změkčilý.

Podoba budoucího vůdce nejuzavřenější země světa je zahalena tajemstvím. Na internetu koluje pouze pár starých fotografií, z nichž nejznámější je asi ta, na níž je Kim Čong-unovi asi 11 let.

Fyzicky i povahově je prý Kim Čong-un věrnou kopií svého otce, po němž zdědil i některé zdravotní neduhy. Údajně trpí vysokým tlakem a cukrovkou, podle jihokorejské rozvědky holduje alkoholu. Dle dostupných informací je svobodný. Kromě korejštiny ovládá i angličtinu, němčinu a francouzštinu a je velkým fanouškem basketbalu. (více o budoucím nástupci čtěte zde)

Autor: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video