Studenty univerzit třetího věku lákají počítače. Ilustrační foto

Studenty univerzit třetího věku lákají počítače. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Třetí věk se učí hlavně o zdraví a počítačích

  • 1
Zajímavé poznatky a nová přátelství čekají na důchodce, kteří se zúčastní kurzů univerzit třetího věku. Podmínkou bývá složená maturita a zaplacení malého poplatku. Největší zájem je o počítačové kurzy a přednášky o lidském zdraví.

Když inženýrka Libuše Soukupová z Prahy před lety přemýšlela, čemu se bude v důchodu věnovat, známá jí doporučila kurzy ovládání počítače, které pro seniory zřídila Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v pražském Suchdole.

Po jejich absolvování využila příležitosti pokračovat ve studiu, tentokrát přednáškami o Evropské unii.

"Docházím do školy jednou týdně už třetí rok. Na každé přednášce rozebíráme EU z jiné strany. Dovídáme se, jak se v Unii rozdělují dotace, jak funguje europarlament. Když jsem byla doma, cítila jsem se trochu odtržená od venkovního dění. Jestli mi to dovolí zdravotní stav, budu ve studiu určitě pokračovat," říká vystudovaná inženýrka.

Počítače nebo medicína?
Na českých univerzitách si mohou zvídaví občané v důchodovém věku vybírat z nepřeberné nabídky kurzů univerzit třetího věku (U3V). Mezi nejvíce navštěvované patří kurzy práce s počítačem.
"Spousta seniorů z Olomouckého kraje si nyní díky nám mezi sebou posílá bez problémů maily, hovoří spolu v chatovacích místnostech a moc si to pochvalují," říká Kateřina Sýkorová, zástupkyně ředitelky U3V při Univerzitě Palackého v Olomouci.

Na tamní univerzitě jsou kromě počítačů hlavním tahákem i sportovní aktivity, za které se mimo zdi školy běžně platí velké peníze. Odborné vedení kurzů zaručuje, že účastníci nebudou přepínat své síly.

Seniory zajímá i vše spojené s lidským zdravím. Například na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze se v čtyřsemestrálním kurzu biologie člověka dozvědí o funkcích trávicího systému a principech správné výživy ve vyšším věku, možnostech udržování hybnosti ve stáří nebo se naučí, jak správně dýchat. Zajímavým a zřídka zmiňovaným tématem je určitě sexualita a věk.

Osvědčení udělá radost
Na konci každého ročníku pak studenti píší písemný test. Kdo uspěje, obdrží zápočet. Po absolvování dvouletého cyklu a složení závěrečného testu čeká seniory slavnostní předávání osvědčení ve velké aule pražského Karolina.

V případě zájmu se absolventi mohou stát členy Klubu absolventů U3V při 1. lékařské fakultě UK. Pro tento klub pak fakulta pořádá další přednáškové cykly. Zápisné za celý dvouletý kurz činilo v minulosti 200 korun.

Podnikání v důchodu
Zajímavým počinem je i stohodinový kurz managementu malých a středních firem, který vypisuje pražská VŠE pro zájemce od 50 let věku. Kurz se v minulosti otevíral pro 15 a více zájemců.
Mnoho z nich kurz využilo k získání informací, které jim pomohly při startu vlastního podnikání, a tak zbořilo mýtus, že pouštět se do nových věcí se už ve stáří nevyplácí.

Ostych není na místě
Účastníkem univerzity třetího věku se může stát každý občan, který dosáhl důchodového věku, někdy i dříve. U většiny kurzů je podmínkou pro přijetí středoškolské vzdělání s maturitou, ale ve výjimečných případech může být tato podmínka prominuta. Studium však neopravňuje jeho absolventy k získání vysokoškolského vzdělání nebo akademického titulu.

Poplatky za kurzy se pohybují v řádu stokorun. Programy kurzů na nový akademický rok vyhlašují školy právě v tuto dobu. Přihlášky podávají uchazeči kontaktním osobám U3V příslušných fakult podle termínů, které si fakulty stanoví podle vlastního uvážení.

Mnoho studentů využívá nabídky kurzů univerzit třetího věku dlouhodobě. "Na kurzy docházím už od roku 1999. Chtěla jsem se dál vzdělávat nebo si osvěžit, co už jsem zapomněla. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy jsem absolvovala přednášky z psychologie, archeologie, egyptologie a soudobých českých dějin. Momentálně se zabývám vývojem evropského myšlení v kurzu, který pořádá Pedagogická fakulta UK," svěřuje se paní lékařka Milada z Prahy.

Devadesátiletý student není výjimkou
Profesor Otakar A. Funda, který kurz vede, oceňuje velký zájem, kteří senioři během výuky projevují. Ve srovnání s klasickými studenty, které také učí, musí vyučující k žákům U3V přistupovat trochu jinak.

"Občas si všimnu, že studenti U3V neporozumějí látce. Snažím se jim vysvětlit, že když nebudou něčemu rozumět, mají zvednout ruku. I tak se ale většinou snaží během výuky nedávat nic najevo a přijdou za mnou až po hodině nebo v konzultačních hodinách," vysvětluje profesor Funda.

Jako náročnější hodnotí výuku pro seniory i Kateřina Sýkorová, jejíž univerzita se pyšní momentálně asi nejstarším studentem U3V v Česku, který letos oslavil devadesáté narozeniny.

"Jde o to zvládnout probírané téma tak, aby bylo zajímavé a přínosné pro lidi ve věku padesát až devadesát let s různým vzděláním a zájmy," říká Sýkorová. "Univerzity třetího věku jsou důležité, protože nedovolí účastníkům propadnout pasivitě a účast na nich boří všeobecný předsudek o stárnutí coby pouhém čekání na smrt."

Univerzity třetího věku začaly působit na našem území ještě před sametovou revolucí v roce 1989. Momentálně studuje v programech U3V okolo 4000 studentů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video