Třetí svět chystá USA porážku v OSN

  • 78
I když USA a Velká Británie vítězně završí irácké tažení, hrozí jim porážka na diplomatickém poli. Rozvojové státy sdružené v Hnutí nezúčastněných chtějí svolat zvláštní zasedání Valného shromáždění OSN. Na něm pak chtějí prosadit schválení rezoluce odsuzující útok bez mandátu Rady bezpečnosti OSN.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž
GRAFIKA:
Jak vypadá bojiště

Hnutí nezúčastněných se zatím nerozhodlo a formálně zvláštní zasedání nenavrhlo, ale o podobném postupu podle diplomatů vážně uvažuje.

Podle procedurálních pravidel musí nejdříve k věci zasednout Rada bezpečnosti OSN, o jejíž svolání požádal irácký velvyslanec Muhammad Dúrí po prvním náletu na Bagdád.

Pokud se Rada bezpečnosti neshodne na společném dokumentu a nastane patová situace, mohou členské státy OSN požádat o svolání zvláštního zasedání Valného shronáždění OSN, které se musí sejít do 24 hodin.

Z dosavadních jednání Rady bezpečnosti vyplývá, že by se jen zopakovalo nynější rozložení sil, ve kterém se nepodařilo odpůrcům invaze do Iráku útoku zabránit, ale neprosadili se ani stoupenci pokojného řešení, tedy pokračování inspekcí.

IRÁCKÁ KRIZE

on-line zpravodajství

USA berou odzbrojení Iráku vážn
Jaké zbran vyvíjel Irák
Summit EU má jediné téma - Irák
Turecko otevřelo své nebe Američanům
Američané útočí na Irák i propagandou
Zastavme válku, volá svt
Izrael je připraven na obranu
Nejsme součástí koalice, prohlásil Klaus
Špidla: Naši vojáci jsou v pořádku
Projev prezidenta Bushe
Projev Saddáma Husajna
Bagdád se oklepává z prvního náletu
Bude to úpln jiná válka
Bush válčí s Irákem 12 let po otci
Letité střely Scud stále hrozí
Vojenští chirurgové operují tomahawky
Irák může ukrývat ničivé zbran
Saddám: Bush spáchal zločin

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
 * Irák v datech * pozadí krize *

Podobný scénář je však proti srsti Spojeným státům a Velké Británii, protože by znamenal dodatečné politické fiasko na mezinárodní scéně. Pokud by se nezdržela hlasování, musela by jednoznačné stanovisko zaujmout i Česká republika.

Hnutí nezúčastněných totiž vypracovalo společné stanovisko, ve kterém nazývá akci USA za "akt agrese", který je v rozporu s principy a Chartou OSN. V prohlášení vyjadřují politování nad tím, že nebyly vyčerpány všechny možnosti mírového řešení.

Více než stovka států poukázala také na to, že vojenská akce se vede s cílem odstranit režim Saddáma Husajna, ale změna režimu nebyla nikdy v Radě diskutována a nemá ani oporu v Chartě OSN.

"Domnívám se, že je pravděpodobné, že tato skupina se obrátí se žádostí o mimořádné zasedání Valného shromáždění," řekl v New Yorku předseda VS OSN Jan Kavan.

Ten by mimořádnému zasedání předsedal a jak řekl, nejspíš by se projednával půlstránkový návrh rezoluce, do kterého by se zhustily výhrady proti americké vojenské akci.

,

Video