Třetí nejhledanější muž stále uniká

  • 1
Sarajevo - Třetí nejhledanější muž se seznamu válečných zločinců v bývalé Jugoslávii, chorvatský generál Ante Gotovina, stále uniká. Vojáci mírových sil NATO v Bosně zahájili o víkendu rozsáhlou operaci ve městě Prozor a okolí, kde by se mohl ukrývat. Zadrželi několik lidí, ale generál mezi nimi nebyl.

Generál Ante Gotovina velel během války v Jugoslávii chorvatským jednotkám v oblasti Krajiny.

Mezinárodní soudní tribunál v Haagu na něj v roce 2001 vydal zatykač a podezírá ho ze zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Podle obvinění řídil Gotovina v roce 1995 operaci v oblasti Krajiny, během které se chorvatská armáda pokusila dobýt území obsazené Srby.

Obžaloba tvrdí, že během operace zmizelo přinejmenším 150 Srbů a dalších až 200 tisíc obyvatel krajinské oblasti srbské národnosti před válkou uprchlo. Gotovinu viní tribunál ze svévolného ničení vesnic.

Na seznamu hledaných figuruje Gotovinovo jméno hned na třetím místě za bývalým velitelem bosenských Srbů Ratkem Mladićem a Radovanem Karadžićem.

Jak informovala tisková služba NATO, vojáci SFOR zadrželi v neděli při pátrací akci ve městě Prozor, kde se Gotovina pravděpodobně ukrývá, hned několik podezřelých. První zprávy přitom hovořily o tom, že je mezi nimi i Gotovina. Identifikace však ukázala, že generál stále uniká. Operace proto pokračuje.

Podle ČTK Gotovina mezitím údajně v rozhovoru pro chorvatský časopis Nacional prohlásil, že chce hovořit s vyšetřovali mezinárodního soudního tribunálu. Nechal se dokonce vyfotografovat na první stranu časopisu.

V rozhovoru uvedl, že si stojí za všemi vojenskými rozhodnutími, které během války učinil, protože prý byla čestná a spravedlivá. Zároveň uvedl, že dobrovolně odejde k tribunálu do Haagu, pokud ho po rozhovoru s vyšetřovateli někdo obviní.

Zatím posledním velkým "úlovkem" při honu na válečné zločince v bývalé Jugoslávii je velitel muslimských jednotek Naser Orić, kterého vojáci NATO zatkli v dubnu ve městě Tuzla. Mezinárodní soudní tribunál v Haagu ho viní z válečných zločinů během války v Jugoslávii, vražd bosenských Srbů, krutého zacházení a rabování.

Orić měl během obklíčení v letech 1992 a 1993 organizovat a podněcovat smrtící nájezdy do oblastí osídlených Srby. Při nájezdech jeho jednotky napadené vesnice údajně vydrancovaly.

Oddíly podle obžaloby připravily o život nejméně dva tisíce srbských civilistů včetně žen a dětí. Terčem nájezdů se stalo asi padesát vesnic v okolí Srebrenice. Pro muslimské etnikum v oblasti se stal "díky" těmto nájezdům proti Srbům doslova hrdinou.

Zatčení hledaného velitele muslimských jednotek komentoval tehdy i generální tajemník NATO George Robertson. "Tohle zatčení je dalším varováním pro všechny unikající osoby. Máte jen dvě možnosti, buď se vzdáte, nebo spravedlnost přijde za vámi. Síť se uzavře," adresoval Robertson své prohlášení především ke stále unikajícímu bývalému bosenskosrbskému prezidentovi Radovanu Karadžićovi a veliteli jeho armády Ratko Mladićovi.

Větší aktivitu při pátrání po těchto dvou nejhledanějších postavách z války na Balkáně slíbil před týdnem i srbský premiér Zoran Živković. Jak uvedl, pokud se Mladić ukrývá v Srbsku, nepochybně bude brzy dopaden a předán mezinárodnímu tribunálu.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video