Třetí pokus ČSSD o svržení současné vlády kabinet Petra Nečase ustojí. ČSSD se zatím nepodařilo rozklížit spojenectví stran Petra Nečase, Karla Schwarzenberga a Radka Johna.

Třetí pokus ČSSD o svržení současné vlády kabinet Petra Nečase ustojí. ČSSD se zatím nepodařilo rozklížit spojenectví stran Petra Nečase, Karla Schwarzenberga a Radka Johna. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Šance na reformy drží Nečasovu vládu. Nepovalí ji teď ani kauza Bárta

  • 841
Třetí pokus ČSSD svrhnout vládu Petra Nečase je odsouzen k nezdaru. Vládu podrží poslanci z ODS, TOP 09 a VV. "Pokud je šance prosadit reformy a stabilizovat veřejné finance, má smysl ve vládě zůstávat," řekl iDNES.cz šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Vládu při úterním hlasování o nedůvěře neohrozí ani soud s Vítem Bártou obžalovaným za podplácení.

Ani načasování hlasování o nedůvěře ČSSD nenahrává. Soud s Bártou
a s poslancem Jaroslavem Škárkou, který si od něj vzal obálku se 170 tisíci korunami, bude totiž pokračovat ještě v dubnu.

"V případě, že bude Vít Bárta odsouzen a že na to naši koaliční partneři z Věcí veřejných adekvátně nezareagují, uvažovali bychom, zda v takové vládě být," připouští Gazdík. Jedním dechem ale dodává, že šance prosadit reformy je pro TOP 09 hlavní motivací, proč zůstat ve vládě i přes skandály koaličních partnerů.

Nejde přitom zdaleka jen o úspory, ale i třeba o církevní restituce, reformu vysokého školství či nové rozpočtové určení daní, které posílí příjmy menších obcí.

Vedení ODS označilo pokus shodit vládu za prázdné a populistické gesto. "Pokud sociální demokracie myslí podporu úsporné rozpočtové politiky na evropské úrovni vážně, měla by ji podpořit i na domácí politické scéně. Jinak se stává nedůvěryhodnou," citovala první místopředsedkyně ODS a šéfka Sněmovny Miroslava Němcová z usnesení výkonné rady ODS.

Věci veřejné by pád vlády připravil okamžitě o jakýkoli vliv

A vládu nemají důvod shazovat ani Věci veřejné. Jejich mizivé preference by je při pádu vlády zbavily prakticky okamžitě jakéhokoli politického vlivu, a to nejmenší vládní strana nemůže riskovat. I proto její přední politici Karolína Peake, Radek John i Vít Bárta pokus ČSSD vyjádřit vládě nedůvěru hned odmítli.

"Poslanecký klub Věcí veřejných vládu jednotně podpoří," řekl po úterním jednání klubu předseda strany Radek John. "Uprostřed bouře, kterou proplouváme, je absurdní vyhazovat kapitána. Je naopak třeba dovést bezpečně do přístavu," prohlásil John.

Sociální demokraté nemají společně s komunisty dost hlasů na to, aby vláda mohla padnout. Poslanců ČSSD a KSČM je jen 81 z 200, což je výrazná menšina, i když proti Nečasovu kabinetu budou hlasovat i někteří z pěti nezařazených poslanců jako Jiří Paroubek či Jiří Šlégr. Tím je výsledek jednání svolaného na úterní večer předem dán.

ČSSD hlasování o nedůvěře vládě oznámila den poté, kdy premiér Nečas spolu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem z TOP 09 představili základní návrhy úspor na letošní rok a na dva další, o nichž vláda vyjednává. Jde o zvýšení DPH a také úsporu při výplatě důchodů (podrobnosti o chystaných úsporách čtěte zde).

Návrhy, na nichž se ještě ani sama vláda neshodla, ČSSD odmítá. "Bohužel nepovedou k rozpočtovému a hospodářskému obratu, ale dostanou naši zemi do ještě rychlejšího ekonomického poklesu, rostoucí nerovnosti a vážných sociálních problémů. Hrozí rozpad většiny veřejných služeb," tvrdí předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Vládní škrty podle něj dopadnou na ty nejslabší.

"Zhoršuje se čerpání evropských fondů, nedaří se vybírat daně, roste kriminalita a sociální napětí," vypočítal Sobotka. Opozice také považuje za výsměch občanům, že si vláda nejen kvůli kauze Bárta říká "vláda boje proti korupci".

Spojencem ČSSD v kritice Nečasovy vlády jsou odbory. Hlasovat o nedůvěře vládě se ve Sněmovně bude den poté, kdy odbory ohlásily demonstraci proti vládě a škrtům, která se uskuteční 21. dubna. Odbory se pokusí sjednotit všechny iniciativy protestující proti vládě a šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil vyzval k "celonárodnímu protestu" (více zde).

Blíží se krajské volby. ČSSD se chce připomenout voličům

Hlasování o nedůvěře vládě, byť je jeho výsledek předem prakticky jasný, má pro ČSSD jeden význam, o němž sama strana tolik nemluví. Na podzim se uskuteční krajské a senátní volby a sociální demokracie tak svým voličům ukazuje, že proti vládě něco dělá. Ale dokud mají vůli spolupracovat tři vládní strany, na víc než projevy ve Sněmovně a následné hlasování proti většině nemá sílu.

Podle šéfa poslanců TOP 09 Gazdíka má marné hlasování o vládě ještě jeden důvod. "Bohuslav Sobotka ho vyvolal z vnitrostranických důvodů. Potřebuje si upevnit pozici v ČSSD," je přesvědčen Gazdík.

"Pro nás je schůze s hlasováním o nedůvěře vládě příležitostí mluvit o tématech, na která jsme se chtěli vlády ptát při mimořádných schůzích, o které jsme žádali a které vládní koalice neumožnila," řekl místopředseda Sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video