Raketový systém BUK, jehož střely podle všeho stojí za leteckou tragédií.

Raketový systém BUK, jehož střely podle všeho stojí za leteckou tragédií. | foto: AP

Tresty za sestřelení letadel: až na výjimky žádné

  • 331
Budou ti, kdo sestřelili malajsijský letoun, někdy potrestáni? Pokud bychom měli soudit podle podobných případů z minulosti, už dopředu známe výsledek. Pravděpodobnost je nula.

Paradoxně nejblíž trestu byli dva piloti v opravdu nečekané době. Před soud je hnala i nečekaná strana – za něco, za co by možná před pár lety byli spíše povýšeni.

Bylo to v roce 1955, za hluboké studené války, piloti byli Bulhaři a žalovalo je jejich ministerstvo vnitra. Za to, že sestřelili izraelský dopravní letoun. Paradoxní na tom je, že stíhači přitom vlastně jen plnili rozkazy, které dostali.

Izraelský letoun byl sestřelen, když se při letu z Vídně zatoulal nad bulharské území. Vystartovaly proti němu dvě stíhačky, které se ho snažily přimět k přistání. Ale izraelský pilot věděl, že do Řecka to má jen skok, a tak se snažil uletět. Načež stíhači dostali od zástupce velitele bulharského letectva generála  Georgieva rozkaz k sestřelu.

Jenže generál byl politicky zastydlý. Nepochopil, že už nevládne Stalin a že teď vládne Chruščov, který chce s imperialisty vycházet a ne je sestřelovat.
A tak vypukl průšvih, jelikož soudruzi v Sofii zřejmě dostali od mnohem větších moskevských soudruhů vynadáno, že jim kazí velké tání, které předtím zahájil summit v Ženevě s USA, Británií a Francií.

Někdo to musel exemplárně odnést a vybráni byli piloti. Měli být degradováni a jít do vězení. Jenže se kupodivu i tehdy ubránili. Nakonec Bulharsko zaplatilo pozůstalým z letu, který nikdy nedoletěl, odškodné.

A tak to obvykle dopadne. Víc už postižení z druhé strany nevymáčknou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video