Poslanec Bronislav Schwarz zvažuje, že podpis pod návrhem odvolá

Poslanec Bronislav Schwarz zvažuje, že podpis pod návrhem odvolá | foto: Petr Topič, MAFRA, MAFRA

Někteří poslanci couvají, podpisy pod návrhem o trestu za hanobení stáhnou

  • 570
Někteří poslanci možná odvolají podpis, který připojili k novele o obnově trestného činu veřejného hanobení prezidenta. Na základě usnesení předsednictva hnutí ANO, které se od předlohy distancovalo, je k takovému kroku připraven poslanec za hnutí Bronislav Schwarz. Podpis odvolají také někteří sociální demokraté.

Mezi sociálními demokraty nepanuje shoda o odvolání podpis. Předseda této strany a premiér Bohuslav Sobotka označil návrh za extrémní, vrátil by podle něho Česko o 27 let zpět (více o reakcích předsedů ČSSD a ANO zde). Většina oslovených ale svůj podpis nehodlá vzít zpět.

Hnutí ANO se naopak od podpory předlohy distancovalo. „Pokud hnutí ANO se od toho distancuje jako celek, samozřejmě odvolám podpis, nemám s tím problém,“ řekl ve středu Schwarz. Předlohu podpořil, protože mu obecně vadí, když někdo uráží prezidenta.

Schwarzův kolega z klubu Vlastimil Vozka o usnesení vedení ANO nevěděl a zapochyboval o tom, zda bude přijatelné pro všechny signatáře předlohy z této frakce. Řekl ale, že svůj podpis po poradě dalšími podepsanými poslanci z klubu ještě jednou zhodnotí. „Určitě to není o tom, že by se člověk nechal zastrašit nějakým stranickým sekretariátem,“ uvedl.

Další signatář za ANO Bohuslav Chalupa o stažení podpisu neuvažuje. „Když už jsem to jednou podepsal, tak prostě ne, že bych chtěl vytrvat na nějaké hovadině, ale myslím si, že ta diskuse, která se teď vede, je sice přisprostlá, ale že bude v něčem užitečná,“ řekl Chalupa. Soudí, že Sněmovna novelu trestního zákoníku neschválí.

Většina oslovených sociálních demokratů na návrhu trvá

Odvolat svůj podpis hodlá podle předsedy poslaneckého klubu sociální demokracie Romana Sklenáka i část poslanců ČSSD. Sklenák to uvedl na svém twitterovém účtu, neupřesnil ale, kteří poslanci to jsou. „Rád bych i nadále žil v zemi, kde lidé mohou svobodně mluvit i o prezidentovi. Stejně jako prezident mluví o nich,“ napsal Sklenák na sociální síti.

16.listopadu 2016 v 18:57, příspěvek archivován: 16.listopadu 2016 v 19:47

Část z poslanců ČSSD, kteří připojili svůj podpis pod návrh na znovuzavedení trestného činu hanobení prezidenta, se jej rozhodla vzít zpět.

„Obvolávají, ať odvoláme,“ sdělila poslankyně ČSSD Marie Benešová, která má blízko k prezidentu Miloši Zemanovi. Za iniciativou dál stojí. „Je to o omezení sprostot, která přes média na prezidenta házejí,“ řekla k předloze. Zdůraznila, že není z těch, kdo by si nestáli za svým přesvědčením. „Že nebudu na kandidátce, tak nebudu,“ dodala.

AI: Byl by to krok zpět

Obnovení trestného činu veřejné hanobení prezidenta, které navrhuje skupina šesti desítek poslanců, by bylo podle organizace Amnesty International krokem zpět v přístupu k dodržování a hájení osobní svobody a svobody slova. Prezidentovi je podle ní v ČR poskytnuta dostatečná právní ochrana.

Pokud by byl trestní zákon takto změněn, mohlo by podle ní dojít k významnému omezení ústavně garantovaného práva svobody projevu. "Stanovit totiž míru, kdy jde o přiměřenou kritiku, a kdy naopak o hanobení, je fakticky téměř nemožné," dodala Amnesty International.

Telefonát na obdobné téma měl i poslanec ČSSD a bývalý odborový předák Jaroslav Zavadil. „Já co podepíšu, za tím si stojím,“ uvedl. Předlohu dál podporuje i další sociálnědemokratický poslanec Stanislav Huml. „Nejsem mezi stahujícími,“ řekl.

Obnovení trestného činu veřejného hanobení prezidenta republiky navrhlo šest desítek poslanců. Za hanobení hlavy státu by podle skupiny zákonodárců vládních ČSSD a hnutí ANO a opozičních KSČM a Úsvitu v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM), mohlo hrozit až roční vězení.

Komunisté k návrhu nepřijali v poslaneckém klubu žádné zavazující usnesení. Jeden z mála, kteří se z řad KSČM k iniciativě nepřidali, Jiří Dolejš, řekl, že se obává zneužití institutu, jak se v nedávné historii stalo. „Lze chápat obavy předkladatelů, protože vyjádření silně zhrubla, a to bez ohledu na směr, kterým jdou, zda na Zemana, či od něj,“ uvedl.

Současná legislativa podle Dolejše nástroje k potrestání takového chování má. Domnívá se taky, že politici mají mít na ochranu osobnosti v tomto směru menší právo než běžní občané. Návrh Dolejš pokládá za prostředek otevření diskuse o problému.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video