Vladimír Železný

Vladimír Železný | foto: Michal Sváček, MAFRA

Železný, Pekárek a ti další. Rath není prvním odsouzeným politikem

  • 28
David Rath není jediným bývalým zákonodárcem, kterého soudy uznaly vinným ze závažného trestného činu. Trest si u soudu vyslechl například exposlanci Roman Pekárek a Otto Chaloupka či někdejší senátor a europoslanec Vladimír Železný. Případy z posledních deseti let připomínáme v přehledu.
Druhý den již oba vězni na teplický stadion dorazili oblečení podle předpisů a...

Teprve před několika měsíci byl podmíněně propuštěn bývalý senátor a starosta Chomutova Alexandr Novák. U krajského soudu v Ústí nad Labem dostal čtyřletý nepodmíněný trest za to, že jako starosta přijal úplatek přesahující 40 milionů korun. Za něj Novák ovlivnil prodej městských akcií na rozvodné sítě plynu a elektřiny německé společnosti.

Zmíněného trestného činu se Novák dopustil ještě předtím, než se stal senátorem. V roce 2011 ho Senát vydal k trestnímu stíhání. Výsledkem byla nejprve podmínka, po odvolání ke krajskému soudu nepodmíněný trest. Novák nástup do vězení oddaloval kvůli údajným zdravotním problémům. Nakonec si odseděl pouhou polovinu trestu. Byl propuštěn letos v květnu za okolností, které chce nejvyšší žalobce Pavel Zeman nechat prověřit (čtěte zde).

Poslanec Roman Pekárek stanul před Vrchním soudem v Praze (18. prosince 2012).

Bývalý poslanec za ODS Roman Pekárek je jediným zákonodárcem, kterého soudy odsoudily a poslaly na pět let do vězení během výkonu jeho funkce. Mandát i poslanecký plat mu zůstaly i ve věznici, i když svou funkci nevykonával. 

Tehdejší předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová usilovala o to, aby se taková situace napříště stát nemohla. „V souvislosti s případem poslance Pekárka nebo i poslance Ratha vznikly iniciativy, které měly doplnit Ústavu v přesných specifikacích zániku mandátu. Jsou tam sice jmenovány důvody, ale není mezi nimi pravomocné odsouzení,“ popsala pro iDNES.cz. Změnu se ale nepodařilo prosadit. 

Pekárka soud poslal do vězení za zneužití pravomoci veřejného činitele a za přijímání úplatku. Těchto trestných činů se dopustil jako místostarosta Kolína, když zařídil prodej městských pozemků pod cenou. V listopadu 2012, kdy se stal poslancem, se o jeho problémech se zákonem již vědělo, v té době už nad ním byl vynesený nepravomocný rozsudek. Pekárek se vzdal členství v ODS a ve Sněmovně zůstal až do srpna 2013, kdy byla rozpuštěna v souvislosti s pádem vlády Petra Nečase.

U Vrchního soudu v Olomouci stanul bývalý poslanec Petr Wolf.

Někdejšího poslance za ČSSD Petra Wolfa poslal Vrchní soud v Olomouci na šest let do vězení. Wolf zneužil dotaci přes 11 milionů korun, kterou pro svou firmu získal z ministerstva životního prostředí v době, kdy byl poslancem. Pravomocný rozsudek je již z října 2012, Wolf ale do vězení dosud nenastoupil a pobývá v zahraničí.

Byl na něj vydán evropský a posléze i mezinárodní zatykač. Vězení by mu prý znemožnilo se dále účinně bránit proti rozsudku (více zde). Za pomoc Wolfovi byla odsouzena i jeho manželka Hana, ale pouze k podmíněnému trestu. Navíc musejí manželé zaplatit pokutu 5 milionů korun.

Wolf po pravomocném rozsudku zkoušel ústavní stížnost, žádat i o milost. Neuspěl ani s jedním. Kauzu označuje za zmanipulovanou. Je to podle něj pomsta za jeho politické názory. V době svého poslaneckého mandátu opustil řady ČSSD. Bývalý předseda vlády Mirek Topolánek z ODS jej označil za oběť justičního přehmatu.

Otto Chaloupka, poslanec Věcí veřejných

Podmínku za xenofobní výroky dostal bývalý poslanec za Věci veřejné Otto Chaloupka. Statusy a komentáře, kterými reagoval na dění v Duchcově, ohodnotil soud jako podněcování nenávisti k etnické skupině (čtěte zde). Chaloupka tak reagoval na situaci, kdy Romové zbili manželský pár. „Slušní lidé dlouho snášeli vaše krádeže, agresivitu a neoprávněné požadavky na další a další výhody,“ napsal například. Doplnil, že stačí ještě „pár cikánských akcí“ a začne „mazec“.

U soudu se bývalý poslanec hájil tím, že tyto výroky psal přímo ze sálu Sněmovny, a odvolával se na poslaneckou imunitu. Ústavní soud ho ale nepodpořil a letos v červnu určil, že Chaloupkovo jednání spadá do pravomoci policie a obecných soudů. „Svůj text totiž stěžovatel umístil na veřejně přístupný uživatelský profil na sociální síti a cíleně jej zamířil vůči veřejnosti, tedy výhradně navenek,“ vysvětlila soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková (podrobnosti najdete zde).

Vladimír Železný

Mezi pravomocně odsouzené poslance v posledních 10 letech patří i Vladimír Železný, někdejší předseda Nezávislých demokratů, bývalý senátor a europoslanec. Podle Vrchního soudu v Praze se provinil krácením státu na dani při dovozu obrazů ze zahraničí. Škodu 6 milionů korun Železný uhradil v době, kdy se o něj začali zajímat vyšetřovatelé. Soud jeho jednání ohodnotil dvouletým trestem podmíněně odloženým na dva roky (o potvrzení rozsudku Ústavním soudem čtěte zde). 

Vladimír Doležal

V souvislosti s úplatkem byl pravomocně odsouzen bývalý poslanec za ODS Vladimír Doležal. V roce 2004 si údajně řekl o 800 tisíc korun od podnikatele Michaela Dvořáka, který chtěl od radnice v Praze 10 prodloužit nájemní smlouvu na pozemek pro svůj autobazar. Když policie začala případ řešit, Doležal se sám vzdal poslaneckého mandátu. Nakonec vyvázl u soudu s pokutou ve výši 100 tisíc korun (více zde). 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue