Trest za šíření TBC padne nejdřív v říjnu

  • 6
Praha - Soud pro Prahu 10 kvůli chybějícímu posudku opět nerozhodl kauzu lékařky vinohradské nemocnice Hany Burešové. Ta nesouhlasí s tím, že dostala půlroční podmínkou s odkladem na dva roky za šíření TBC. Doktorka loni v prosinci uvěřila příteli nemocného tuberkulózou, že ho odveze na vyšetření. Poté čelila obvinění, že nebezpečnou infekci sama šíří. Proces bude pokračovat 31. října.

Přelíčení se už podruhé odročilo, protože soudkyně při čtení listinných důkazů neuznala expertizu obhajoby za znalecký posudek. Advokát Burešové si proto vyžádal slyšení dalšího znalce.

Lékařka podle soudu loni v prosinci nezajistila hospitalizaci muže nakaženého vysoce infekční formou tuberkulózy. Spolehla se na ujištění jeho přítele, že sám zajistí převoz pacienta do sousední nemocnice.

Muž tak ale neučinil, za což byl odsouzen. "Ani ve snu by mě nenapadlo, že to neudělá," vypověděla ve prospěch lékařky jedna ze zdravotních sester.

Nemocného za několik dní přivezla záchranka zpět do nemocnice. Krátce nato zemřel.

Případ vyvolal rozruch jak v soudní síni (justiční stráž do ní vpustila manžela i příznivce lékařky až po intervenci předsedy soudu), tak už předtím mezi zdravotníky.

Rozjela se dosud nebývalá petiční akce na podporu Burešové. Dosud ji podepsalo 3647 zdravotnických pracovníků včetně mnoha lékařských kapacit a děkanů lékařských fakult. Mezi signatáři jsou jména jako Pafko, Bojar, Klener, Koutecký. Unisono tvrdí: lékařka nemůže za to, že někdo jiný nedodržel slib.

"Dodnes nechápu, proč k obvinění došlo. V lékařské dokumentaci není z medicínského hlediska žádné pochybení," říká Luděk Trnka, vedoucí Národní jednotky dohledu nad TBC.

Čím se brání lékařka

- přítel nemocného slíbil, že sám převeze pacienta na infekci do nemocnice na Bulovce

- pokud by lékařka čekala na převoz sanitkou, musel by infekční muž trávit čas v čekárně s ostatními pacienty

- v sobotu před Štědrým dnem nebyla v Praze jediná laboratoř, která by potvrdila diagnózu TBC

- dosud neexistuje vyhláška, která by jasně definovala postup při zajištení izolace pacienta s infekčním onemocněním

Tvrdí, že lékařka v osudnou sobotu před Štědrým dnem udělala vše, co mohla. Muže poslala na rentgen a usoudila, že jednou z příčin jeho obtíží by mohla být i tuberkulóza.

V celé Praze však nebyla k dispozici mikrobiologická laboratoř, jež by diagnózu potvrdila. Rozhodla se tedy nemocného poslat do Thomayerovy nemocnice.

Přítel nakaženého všechny vehementně přesvědčoval, že ho tam odveze. "Pokud by paní doktorka čekala na převoz, musel by infekční muž být v čekárně s ostatními pacienty, a tak by je mohl nakazit," hájí lékařku Trnka.

Předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů Vladimíra Bošková vidí případ jinak: "Paradoxně se za komunistů více dbalo na nešíření infekce, při prvním podezření byl člověk úředně izolován. Po revoluci jako by padly tyto základní předpoklady, v některých směrech upadla morálka i úřední dohled."

Bošková míní, že lékař při podezření na riziko možného šíření TBC nemůže přistoupit na to, že pacient bude dál někudy putovat ve společnosti přítele. "Zřejmě měla zajistit převoz sanitkou, od prvního podezření důsledně dodržet izolaci."

Lékařka Burešová říká, že začala být pro změnu až přehnaně opatrná. "Nejen já, ale i ostatní lékaři se teď bojí jakéhokoli rozhodnutí nad rámec svých povinností."

Trnka vidí v případu i přínos, protože tuberkulóza začala být brána jako aktuální hrozba. Sám si myslí, že Burešová bude při příštím stání v září zproštěna viny.

Lékařka pražské vinohradské nemocnice Hana Burešová (vpravo) hovoří s kolegy v přestávce jednání pražského soudu. (25. července 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video