Trest za nezákonný test léku neplatí

Trest, který soud uložil koncem července bývalému primáři interního oddělení karlovarské nemocnice René Bouškovi za protizákonný pokus na pacientovi, neplatí. Odsouzený lékař verdikt zpochybnil a celý případ se proto bude projednávat znovu. V lednu 1999 testoval Bouška na svém pacientovi nový lék proti srdeční arytmii. Pacientův stav se poté velmi zhoršil a muž loni zemřel.

"Trestní příkaz, jímž soudkyně rozhodla o vině a trestu, nenabyl právní moci. Někdo proti němu podal odpor, což podle zákona znamená, že verdikt neplatí a proběhne řádné hlavní líčení," vysvětlila předsedkyně karlovarského soudu Daniela Kovářová.

Zda s trestním příkazem nesouhlasil státní zástupce či odsouzený lékař, však nevěděla. Soudkyně, která má případ na starosti, je totiž do konce týdne na dovolené.

Rozhodnutí soudu však téměř jistě napadl Bouška. Kromě něj totiž dává zákon takovou možnost pouze žalobci. "My jsme s trestním příkazem souhlasili," řekla Hana Navrátilová ze státního zastupitelství v Karlových Varech.

Sám Bouška naopak rozsudek zpochybnil už krátce po jeho vynesení. "Není pravomocný, takže nemá cenu se k němu vyjadřovat," řekl. Víc o celé věci několikrát odmítl hovořit.

Firmy:léky se testují i "divoce"

Lék pacientovi uškodil, rozhodl soud
Koncem července rozhodl soud trestním příkazem, že Bouška způsobil testováním léku svému pacientovi vážné zdravotní potíže.

Případ, kvůli němuž se lékař dostal do křížku se zákonem, se stal v lednu 1999. Bouška tehdy na svém oddělení testoval lék Cordichin proti srdeční arytmii, ačkoli k tomu neměl souhlas zaměstnavatele. Nezískal ani souhlas od šestapadesátiletého pacienta Jiřího Palouše trpícího srdeční chorobou.

V trestním příkazu bylo uvedeno, že pacient navíc nebyl pro testování léku vůbec vhodný a od prvního dne se jeho stav výrazně zhoršoval. Přesto lékař dále zvyšoval dávky.

"Postupně docházelo ke zpomalení srdeční akce, s čímž souvisela následná porucha funkce jater, ledvin a mozku. Obviněný přesto provádění studie nepřerušil," stojí v příkazu.

Soud obvinil lékaře, že zneužil svého postavení, nutil pacienta k užívání léku a způsobil mu těžkou újmu na zdraví. Přímou a jednoznačnou odpovědnost za smrt soud nekonstatoval. "Pokud jde o smrtelný následek, nelze vyloučit i působení dalších okolností," píše se v příkazu.

Trestní příkaz je forma zkráceného řízení. "Jde vlastně o určitý návrh trestu. Je lepší zkusit nejdřív rozhodnout takto než rovnou nařizovat dlouhé hlavní líčení," vysvětlila soudkyně Jasová.

"Nejprve ho musíme doručit jednotlivým osobám. Pokud někdo podá proti příkazu odpor, budeme muset případ projednat od začátku v hlavním líčení," uvedla v červenci karlovarská soudkyně Michaela Jasová.

Případ dohnal k soudu bratr zemřelého Petr Palouš, který se jako bývalý ředitel odboru farmacie na ministerstvu zdravotnictví orientoval v problematice. "Jsem rád, že to došlo alespoň sem. I Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž konstatoval pochybení při testu, ale pak celou věc shodil ze stolu. Nic nepodnikla ani lékařská komora," uvedl Petr Palouš.

Lékař dnes pracuje jako internista na poliklinice v Nejdku. Smlouvu s ním uzavřela Všeobecná zdravotní pojišťovna krátce poté, co kvůli testování léků bez souhlasu přišel o zaměstnání v karlovarské nemocnici. Právě VZP přitom patří mezi poškozené - podle trestního příkazu může vymáhat na lékaři náhradu škody za léčení pacienta.

"Dotazoval jsem se přímo paní ředitelky VZP, jak je možné, že mu pojišťovna dala práci v sousedním městě," řekl Petr Palouš. VZP na to odpověděla, že dokud nebyl lékař pravomocně odsouzen, pohlíží na něj jako na nevinného.

"Pokud bude příkaz soudu pravomocný, bude to důvod k ukončení smlouvy," potvrdila mluvčí VZP Kateřina Zamastilová.


Video