Komentář byl proti Miloši Zemanovi příliš kritický. Proto ho Český rozhlas smazal.

Komentář byl proti Miloši Zemanovi příliš kritický. Proto ho Český rozhlas smazal. | foto: Michal Doležal, ČTK

Český rozhlas stáhl protizemanovský komentář, padly i tresty

  • 858
Publicistovi Štěpánu Kotrbovi se podařilo uspět u Rady Českého rozhlasu se stížností na předvolební komentář Adama Drdy. Externí pracovník Rádia Česko napsal po prvním kole voleb do názorové rubriky text, v němž mimo jiné píše, že Karel Schwarzenberg je lepší kandidát než Miloš Zeman.

Rádio Česko má komentářovou rubriku umístěnou pod odkazem Archiv fejetonů, dostupným z hlavní stránky. Drdův komentář ze 14. ledna redakce z webu odstranila (byl také odvysílán), publicista Štěpán Kotrba původní text zveřejnil zde.

Drdovi Kotrba vytkl celou řadu formulací. Vadilo mu například označení Jany Bobošíkové za "legrační figuru", nazvání kampaně Přemysla Sobotky "nacionalistickou, strašně hloupou a naprosto iracionální" či označení Miloše Zemana za horšího ze dvou finalistů, který je "vyzpytatelný jen v tom nejhorším". Drda také ze Schwarzenbergova výsledku v prvním kole vyvodil závěr, že víc než milion lidí "nesdílí hysterickou revolucionářskou ideologii" (kompletní výtky zde). Na případ upozornily Lidovky.cz.

"Domnívám se, že příspěvek Adama Drdy flagrantním způsobem šíří nenávist a vyvolává zášť vůči voličům a podporovatelům Miloše Zemana, stejně jako proti Miloši Zemanovi jako takovému, svou jednostranností je otevřenou propagací kandidáta Karla Schwarzenberga, pohrdá občany, a vysmívá se občanům, majícím jiný názor než autor," uvedl ve své stížnosti Kotrba.

Nestranný komentář?

Na rozdíl od řady komerčních médií je Český rozhlas institucí veřejné služby, jejíž chod a mechanismy upravuje zvláštní zákon.

V kodexu Českého rozhlasu stojí, že rozhlas "poskytuje nestranné a nezávislé zpravodajství, informace, komentáře a analýzy". Kotrba ve své stížnosti vytučnil slova "nestranné" a "komentáře".

Komentář je z učebnicové definice žánr, který vychází ze známých faktů, připojuje subjektivní pohled či má získat čtenáře pro nějaký názor. Spojení "nestranný komentář" tak zní poněkud nejednoznačně.

Je však třeba dodat, že Rada ČRo, která ze zákona na chod Českého rozhlasu dozírá, dala stížnosti za pravdu.

Adam Drda je spoluautorem Příběhů 20. století, které mimo jiné dokumentují bezpráví z doby vlády komunistů. Podle zdrojů iDNES.cz má levicový publicista Štěpán Kotrba na autora komentáře Drdu "spadeno" už léta.

Rada Českého rozhlasu nicméně dala Kotrbovi za pravdu a podobný postoj podle dostupných informací zaujal také ředitel Centra zpravodajství ČRo Tomáš Pancíř.

"To, že se glosa Adama Drdy v téhle podobě objevila ve vysílání, bylo výsledkem pochybení zodpovědného editora Rádia Česko, který byl za tuto chybu postižen v souladu s interními předpisy Českého rozhlasu. Potrestán byl také šéfredaktor stanice, který nese za vysílání Rádia Česko odpovědnost," citoval Pancíře Kotrba.

Končí kvůli případu šéfredaktor? Nikoliv

Kotrbovy formulace působí dojmem, že právě kvůli této záležitosti končí v Rádiu Česko šéfredaktor Václav Sochor. To nicméně není pravda. Drdův komentář sám Kotrba datuje na 14. ledna, přičemž oznámení o Sochorově odchodu ze stanice přinesla ČTK o tři dny dříve.

Mluvčího Českého rozhlasu Jakub Čížek sdělil, že na interní úrovni stanice sankcionovala editora a šéfredaktora, Adamu Drdovi pak za stažený článek nepřijde honorář. "Stažení článku z webu bylo reakcí na to, že jsme uznali pochybení v této věci," řekl iDNES.cz.

"Mě se ta stížnost týkala jen zprostředkovaně, protože jsem externista a nebyl jsem ani účastníkem řízení, oficiálně jsem taky neměl možnost se k věci vyjádřit," sdělil iDNES.cz Adam Drda. Podotkl, že o nevyplacení honoráře dosud nebyl informován, což v kontextu toho, že Český rozhlas komentář odvysílal, považuje za zvláštní. "Kdyby ho nepoužili vůbec, to by samozřejmě bylo jiné," řekl.

"Je mi líto kolegů, kteří za to byli potrestáni, osobně mi to připadá dost přehnané. Vyváženost v komentářích podle mě spočívá v tom, že se ve vysílání Rádia Česko i na celé ploše vysílání Českého rozhlasu zveřejňují různé názory. Žádný komentář, glosa ani zamyšlení principiálně nemůžou být nestranné. To by postrádaly smysl. Komentátor musí stranit: lepšímu před horším, slušnějšímu před sprostým atd.," dodal Drda.

Podobného názoru byl i jeho kolega ze sdružení Post Bellum a další externí pracovník Českého rozhlasu Mikuláš Kroupa.

"Byl to komentář, jasně oddělený od zpravodajství. Ukazuje to na hlubší problém rozhlasu, na jedné straně chce mít mezi spolupracovníky komentátorské osobnosti, na straně druhé je omezovat, co a jak vyváženě mají komentovat. Adam není zpravodajský reportér, nepřipravuje zprávy a aktuální publicistiku, to je něco jiného. Hodně lidí z redakce stálo za Adamem," řekl iDNES.cz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video