Bradley Manning

Bradley Manning | foto: AP

Ve vazbě hrozně trpěl, tak soud snížil trest vojínovi za WikiLeaks

  • 5
Americký vojenský soud snížil o 112 dnů jakýkoliv budoucí trest pro vojína Bradleyho Manninga, obviněného z předání tajných dokumentů serveru WikiLeaks. Soudkyně rozhodnutí zdůvodnila poukazem na nepřiměřeně tvrdé podmínky Manningovy vazby, jimiž byl podle ní ještě před procesem "nezákonně potrestán".

Manning v těchto dnech vypovídá před vojenským soudem na základně ve Fort Meade ve státě Maryland v rámci předběžného slyšení. Ve vazbě je už devět měsíců.

Vyšetřovatelé jej obviňují, že během své služby v Iráku v roce 2010 stáhl z vojenské sítě desítky tisíc tajných dokumentů o válkách v Iráku a v Afghánistánu a zhruba čtvrt milionu tajných depeší americké diplomacie. Všechny materiály poté údajně poskytl serveru WikiLeaks, který je pak zveřejnil.

Jeho proces, v němž je obžalován ve dvaadvaceti bodech, včetně napomáhání nepříteli, má před vojenským soudem začít 6. března.

V prosinci Manningův advokát David Coombs požadoval zrušení všech obvinění vůči svému klientovi, jemuž hrozí trest doživotního vězení. Argumentoval tím, že Manning byl během devíti měsíců ve věznici v Quantiku u Washingtonu ilegálně trestán tvrdými podmínkami vazby a špatným zacházením.

Žalobci se naopak snaží dokázat, že Manning musel být držen v restriktivních
podmínkách, aby si neublížil nebo nespáchal sebevraždu.

Soudkyně Denise Lindová ve svém zdůvodnění uznala "legitimní zájem vlády" na držení vězně v takovém režimu, aby se zajistilo jeho postavení před soud a zabránilo mu v případné sebevraždě. Nařídila nicméně zkrácení budoucího Manningova trestu o 112 dnů, což odpovídá době, po kterou byl Manning navzdory názoru psychiatrů držen v přísné izolaci. 

Vojín plánoval sebevraždu na prostěradle

Manning uvedl, že krátce po svém zadržení zvažoval sebevraždu. Řekl, že si udělal v cele na americké základně v Kuvajtu na prostěradle smyčku krátce poté, co byl v květnu 2010 v Iráku zatčen.

Když byl následně přepraven do Virginie, vězeňské úřady se obávaly, že spáchá sebevraždu, a umístily ho proto na samotku. Po týdnu byl jeho režim poněkud uvolněn s tím, že v jeho případě hrozí jen riziko, že si sám ublíží.

Manning zdůrazňuje, že ani v jednom případě hodnocení neodpovídalo skutečnosti, protože po převezení z Kuvajtu již na sebevraždu nepomýšlel. Řekl, že byl pak držen v absurdních podmínkách. Byl devět měsíců zavřen na samotce 23 hodin denně a musel v noci odevzdávat veškeré prádlo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video