Americký misionář korejského původu Kenneth Bae na nedatovaném snímku

Americký misionář korejského původu Kenneth Bae na nedatovaném snímku | foto: Reuters

Americký misionář dostal v KLDR 15 let nucených prací

  • 137
Komunistická KLDR odsoudila k 15 letům těžkých nucených prací korejsko-amerického turistu Kennetha Baeho, jehož od loňska drží ve vězení. Bae se přiznal, že spáchal nepřátelské zločiny směřující ke svržení KLDR, uvedla tamní agentura KCNA. Podle svých přátel je Bae misionář, který v zemi pomáhá sirotkům.

Rozsudek za "zločiny proti lidově demokratické republice" podle agentury DPA dál zhorší vztahy mezi KLDR a Spojenými státy a zvýší napětí na Korejském poloostrově.

HROZBY KLDR

Čtyřiačtyřicetiletý Bae byl ve skupině pěti turistů, kteří v listopadu 2012 přijeli do města Radžin na severovýchodě KLDR. "Během vyšetřování přiznal, že spáchal nepřátelské zločiny směřující ke svržení KLDR," napsala minulý týden ve zprávě o zahájení soudu severokorejská agentura KCNA. "Jeho zločin prokázaly důkazy," dodala agentura.

Bae, o kterém severokorejské sdělovací prostředky informují pod jeho korejským jménem Pe Jun-ho, je šestý Američan zadržený v KLDR od roku 2009.

Ostatní Američané byli nakonec deportováni anebo propuštěni po diplomatických intervencích na nejvyšší úrovni; do některých případů se zapojili bývalí američtí prezidenti Bill Clinton a Jimmy Carter.

A právě účast vysoce postavených politiků je podle analytiků možným důvodem pro Baeovo odsouzení. KLDR se tím snaží vynutit si další návštěvu vlivného politika v Pchjongjangu, domnívá se kupříkladu An Čchan-il, šéf Světového institutu severokorejských studií v Jižní Koreji.

"Špatné americko-severokorejské vztahy se neustále zhoršují od raketového testu, který Pchjongjang provedl před více než rokem, a Pchjongjang se snaží o uskutečnění nějaké další podobné schůzky," řekl An a dodal, že KLDR používá Baeho jako návnadu, aby se taková návštěva realizovala.

"Cesta nějakého vlivného Američana do Pchjongjangu by rovněž podpořila vůdčí postavení Kim Čong-una," uvedl An. Třicetiletý Kim Čong-un se ujal moci po smrti svého otce v prosinci 2011. A nyní jsou Spojené státy ochotny s KLDR jednat pouze v případě, že se Severní Korea zaváže zastavit svůj atomový zbrojní program.

Severní Korea, rozhořčená sankcemi, kterými ji Rada bezpečnosti OSN potrestala za třetí jaderný test provedený letos v únoru, zasypala v uplynulých týdnech Jižní Koreu a USA hrozbami raketových i nukleárních útoků. V poslední dnech ale svou rétoriku zmírňuje a objevily se náznaky zájmu o diplomatická jednání, uvedla agentura AP.

Severokorejské sdělovací prostředky ani americká vláda o Baem mnoho informací nezveřejnily. Podle jeho přátel a jihokorejských aktivistů je Bae křesťanský misionář korejského původu s americkým občanstvím, který žije v čínském pohraničním městě a pravidelně jezdí do KLDR, aby krmil místní sirotky. Není známo, zda se je nepokoušel obracet na víru.

Američtí prezidenti mířili do KLDR

Baeho případ vyvolává podle AP vzpomínky na rok 2009, kdy Pchjongjang po zkoušce rakety dlouhého doletu a druhém jaderném testu odsoudil dvě americké novinářky korejského původu Lauru Lingovou a Eunu Leeovou k dvanácti letům nucených prací za údajné nezákonné překročení severokorejské hranice.

Obě žurnalistky, které prý natáčely na hranicích Číny a KLDR reportáž o severokorejských uprchlících, byly nakonec omilostněny z humanitárních důvodů a propuštěny poté, co se exprezident Bill Clinton setkal s tehdejším diktátorem KLDR Kim Čong-ilem.

Americký vyslanec pro lidská práva Robert King (vlevo) a Eddie Jun se chystají opustit KLDR. (28. 5. 2011)
Třicetiletý Američan Aijalon Mahli Gomes odsouzený v KLDR za nelegální překročení hranice.
Odsouzené americké novinářky Laura Lingová a Euna Leeová

Před třemi lety přijel do Severní Koreje pro změnu Jimmy Carter, aby vymohl propuštění uvězněného amerického učitele Aijalona Mahliho Gomese, odsouzeného k osmi letům nucených prací za ilegální vstup na území KLDR.

A v roce 2011 přispěla k propuštění Američana korejského původu Eddieho Juna návštěva amerického vyslance pro lidská práva v Severní Koreji Roberta Kinga v Pchjongjangu. Jun byl zadržován půl roku za blíže neupřesněný zločin.

Také Jun a Gomes byli označováni za zbožné křesťany. Severokorejská ústava sice zaručuje svobodu vyznání, v praxi jsou ale tolerovány jen bohoslužby schválené vládou, píše agentura AP.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video