Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Třem desítkám zvláštních škol hrozí zrušení. Zdravé děti učily jako postižené

  • 53
Česká školní inspekce chce navrhnout výmaz 34 zvláštních škol z rejstříku. Důvodem je, že vzdělávají žáky, u nichž nebylo diagnostikováno lehké mentální postižení. Pouze to ale opravňuje zařazení dítěte do takové školy. Podle inspekce jde o hrubé porušení školského zákona.

Podle zprávy školní inspekce, kterou má redakce iDNES.cz k dispozici, chodí v letošním školním roce do tzv. praktických škol, jak se dnes zvláštním školám říká, 110 dětí bez toho, aby měly platnou diagnózu či doporučení školského poradenského zařízení.

"Jsou zařazeny ve vzdělávacím programu, který je určen pro děti s lehkou mentální dysfunkcí, a školy nemají žádný doklad, že tam ty děti patří," řekl iDNES.cz mluvčí školní inspekce Libor Vacek s tím, že se jedná o hrubé porušení školského zákona.

Na tuto speciální výuku školy zároveň pobíraly i dotace. Pokud by se prokázalo, že děti do zvláštní školy nepatřily, musely by školy vrátit celkem 2,25 milionu korun.

"Uložili jsme jim lhůty, do kdy to musí dát do pořádku. Musí opatřit potřebné papíry, nebo přeřadit dotyčné děti do hlavního vzdělávací proudu. Pokud bychom zjistili, že to nedaly do pořádku, pak reálně nastává hrozba výmazu," dodal Vacek. O zrušení školy by muselo rozhodnout ministerstvo školství.

Česká republika je dlouhodobě kritizována, že ve zvláštních školách končí hodně dětí neoprávněně. Většinou se jedná o Romy. Podle průzkumu, které si loni nechávalo udělat ministerstvo školství, je každý čtvrtý romský školák "onálepkován" jako lehce mentálně postižený (o ministerském průzkumu čtěte více zde).

Ministerstvo chce docílit toho, aby se co nejvíce žáků vzdělávalo na normálních školách. Je totiž přesvědčeno, že se často zaměňuje mentální postižení se sociokulturním znevýhodněním.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Studium

Video