Transplantovat lze skoro vše, ale nejsou dárci

  • 6
Srdce, plíce, játra, ledviny, slinivku, ba dokonce i ruku, to vše dokážou lékaři nahradit fungujícím orgánem, když člověku selže jeho vlastní. Úplně jiným směrem než pokrok transplantační medicíny jdou však dárci - ubývá jich. A to nejen v Česku, kde jejich počet ve srovnání s rokem 1997 klesl o třicet procent. "Počet dárců orgánů klesá v celé Evropě," řekl včera v Praze poslanec francouzského parlamentu a známý transplantolog profesor Jean-Michel Dubernard z Lyonu.

Jako první na světě provedl před čtyřmi roky transplantaci ruky. "Zrovna před chvílí jsem telefonicky hovořil s pacientem, má transplantovány obě ruce, je schopen používat mobil a brzy nastupuje do práce," dodal Dubernard.

Současně zavedl novou techniku transplantace slinivky jako zatím jediný způsob léčby cukrovky. Včera pak převzal v Praze cenu české nadace podporující transplantační medicínu.

Ve Francii platí stejně jako v Česku princip předpokládaného souhlasu s odběrem orgánů. To znamená, že pokud se zemřelý během života nevyslovil proti, mohou lékaři orgán odebrat, aniž se musí ptát pozůstalých. Tento postup byl důsledně uplatňován dříve, v poslední době však - spolu s tím, jak se stále více mluví o lidských právech - se lékaři znovu zdráhají odebrat orgány bez toho, aby se dohodli s rodinou.

To může transplantaci zhatit. Zájem nemocných, kteří čekají na orgán, se tu střetává se zájmy zemřelých, respektive jejich rodin. "Možnost daná zákonem není ve Francii důsledně uplatňována, konzultaci s rodinou preferuje zejména generace mladých lékařů," uvedl profesor Dubernard.

Podle předsedy České transplantační společnosti Štefana Vítka čeká u nás na transplantaci 861 lidí. Loni zemřelo 76 pacientů dřív, než se našel vhodný orgán. Počet zemřelých dárců klesl loni na 172, před pěti lety jich bylo 239.

I v Česku byla většina posledních aktivit týkajících se transplantací zaměřena především na možnost, která jde zdánlivě proti nim: jak smět odmítnout odběr orgánů. Takovou možnost člověk prakticky neměl. Podle nového zákona, který ještě musí schválit Senát, má vzniknout centrální registr "odmítačů". Lékaři do něj budou muset nahlížet. "Musíme být až hrubí v přesvědčování občanů, aby se dárcovství nevyhýbali," řekl včera Dubernard.

Lidi je podle něho třeba přivést k zamyšlení nad dvěma otázkami: "Kdyby měl člověk zítra zemřít, protože mu selhala játra, chtěl by přežít díky transplantaci? Každý odpoví ano. K tomu se váže druhá otázka. Pokud se smrtelně zraní při nehodě, je ochoten darovat orgány, aby zachránil život jinému?" otázal se Dubernard.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video