Hemodialýza pomáhá odstranit z těla škodlivé látky, nahrazuje funkci ledvin

Hemodialýza pomáhá odstranit z těla škodlivé látky, nahrazuje funkci ledvin | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Transplantace je vrátila zpět do života, těší se na nákup i ke kadeřnici

  • 4
Čtyřiadvacetiletá Jiřina Slivková třikrát týdně dojížděla na dialýzu. Kvůli vrozené nemoci ledvin jí začaly orgány kolabovat. Měla oteklé nohy, byla unavená. Na začátku dubna uplyne rok od chvíle, kdy podstoupila transplantaci ledviny a vrátila se opět do normálního života. Selhání ledvin postihne v Česku každého tisícího člověka.

"Byla jsem hrozně unavená. Přišla jsem domů z práce a zbytek dne jsem prospala. Musela jsem kvůli tomu začít chodit na dialýzu, stav se hodně rychle zhoršoval," vzpomíná Jiřina Slivková, která pochází z Rabí. Na dialýzu dojížděla do Strakonic od září 2008.

Velmi rychle podstoupila všechna potřebná vyšetření a jako nejlepší se u ní jevila příbuzenská transplantace. "S tátou, který byl jako dárce nejvhodnější, máme ale jinou krevní skupinu, takže i tak jsme museli hledat jiného dárce," líčí mladá žena.

Nemoci ledvin

Některým z chronických onemocnění ledvin trpí každý desátý obyvatel České republiky. U každého tisícího pak onemocnění ledvin přejde do konečného stádia, kdy ledviny selžou a život pacienta je možný pouze díky umělému čištění organismu od škodlivých látek metabolismu, tedy dialýze, nebo díky transplantaci ledviny.

Nejlepší metodou, která nemocného může vrátit do plnohodnotného života, je transplantace.

Přežívání ledvin transplantovaných od žijících dárců v prvním roce po transplantaci je až 98 %, u ledvin od zemřelých dárců je to asi 92 %. U transplantací od žijících dárců je průměrná doba funkce ledviny až 20 let, u transplantací od zemřelého dárce 8 až 12 let.

"Pokud transplantovaná ledvina přestane pracovat, nemocný se vrací zpět do dialyzační léčby," sdělil profesor Ondřej Viklický, přednosta Kliniky nefrologie IKEM.

Shodou okolností ve stejnou dobu řešil podobný problém stejně starý Miroslav Tesař, kterému měla ledvinu darovat jeho teta. Krevní skupiny u nich byly naštěstí přesně opačné, ledvinu tedy nakonec mohla věnovat Jiřině Miroslavova teta a jemu zase na plátku Jiřiny otec. "Jsme teď skoro jako příbuzní," říká s úsměvem dárkyně Anna Řepová.

Transplantace, kterou provedlo pražské centrum IKEM, oba vrátila do běžného života. "Mám plnohodnotnější život, můžu v podstatě všechno. Práci zatím nemůžu najít, ale s tím mají nyní problémy i zdraví. Takže chodím na drobné brigády a přemýšlím také o tom, že bych se vrátila do školy," uvažuje Jiřina.

Miroslav už práci má, jezdí s dodávkou a podle něj jej prodělaný zákrok nijak neomezuje.

Nemocná játra vážila 11 kilo

Na to, že začne opět normálně žít, se už těší pětapadesátiletá Marie z Benešovska, která na začátku března podstoupila transplantaci dvou orgánů najednou - jater a ledviny, a nyní se zotavuje po zákroku.

Za její zdravotní komplikace může nemoc nazvaná polycystické ledviny a játra. Nemocná játra vážila v době operace jedenáct kilogramů, kvůli tomu měla i enormně zvětšené břicho.

Na transplantaci už byla podruhé, před necelými deseti lety už jednu ledvinu dostala. Ta ale začala letos kolabovat, lékaři ji tedy odstranili, a měsíc poté jí voperovali dva dárcovské orgány. "Strach jsem neměla, věděla jsem, že to je jediná možnost, že mi nic jiného nezbývá," popisuje žena.

Nyní se nejvíc těší, že si zajde k holiči, koupí si něco pěkného na sebe a bude opět normálně žít.

Další šancí je dialýza

Pokud někomu zkolabují ledviny, jsou tři možnosti léčby. Kromě transplantace orgánu je to hemodialýza a tzv. pobřišnicová dialýza. Ani jeden typ dialýzy ale neumožňuje tak kvalitní život jako transplantace orgánu.

"Není to nic extra příjemného, ale pomáhá to. Je to jediná procedura, která mi může pomoct odstranit škodlivé látky a nahradit funkci ledvin," přibližuje čtyřiapadesátiletý Miroslav Vinopal, který chodí od loňského prosince na dialýzu třikrát týdně. Trvá to vždy čtyři až pět hodin. "Zatěžuje mě to. Jsem potom hodně unavený," přiznává a dodává, že někdy má kvůli dialýze křeče a je celkově slabý.

Miroslava čeká poslední vyšetření a pokud dobře dopadne, bude zařazen na waiting list pro transplantaci. "V rodině bohužel nikoho vhodného nemám, takže by to musel být náhodný dárce," doufá muž, kterému se objevily problémy s ledvinami kvůli cukrovce.

Transplantaci ledviny může podstoupit zhruba každý pátý nemocný s diagnózou selhání ledvin, u ostatních nemocných ji zdravotní stav neumožňuje.

IKEM

IKEM byl otevřen před více než 35 lety, je jedním z největších specializovaných klinických a vědeckovýzkumných pracovišť v České republice. Je zaměřen na léčbu kardiovaskulárních chorob, transplantaci orgánů, diabetologii a léčbu poruch metabolismu.

V IKEMu bylo v roce 2009 bylo transplantováno celkem 361 orgánů, z toho 205 ledvin. V současné době odborníci tohoto pracoviště ambulantně pečují o téměř dva tisíce lidí, kteří jsou po transplantaci a mají plně funkční transplantovanou ledvinu. Do ambulance Kliniky nefrologie IKEM chodí i pacientka, která má nejdéle fungující transplantovanou ledvinu v České republice – 37,5 roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video