Ministr Julínek tvrdil, že chce proti korupci ve zdravotnictví bojovat. Jeho dny v čele úřadu jsou už ale sečteny.

Ministr Julínek tvrdil, že chce proti korupci ve zdravotnictví bojovat. Jeho dny v čele úřadu jsou už ale sečteny. | foto: David Port, MF DNES

Transparency: Zdravotnictví ničí korupce a neprůhlednost

  • 18
České zdravotnictví má léčit, ale samo je nemocné. Tým nevládní organizace Transparency International přišel téměř po roční práci se zprávou: celý systém zdravotnictví je nejen špatný, neprůhledný a škodící pacientovi, ale vytváří podmínky pro korupci.

Dvě stě miliard korun - to je přibližně suma, která jde ročně zdravotnictví a o níž bojují jednotliví "hráči" v této oblasti.

Transparency International zjišťovala, podle jakých pravidel hrají, a co z této "hry" má ten nejdůležitější - tedy pacient. Na pomoc si vzala tým expertů, s nimiž v úterý dopoledne výsledky svého snažení představila.

Podle jejich zprávy existují ve zdravotnictví desítky a desítky bolavých míst. Ze všeho nejvíce trpí pacient platící nemalé zdravotní pojištění.

"Ve zdravotnictví existuje obrovské množství veřejných peněz, které jsou neprůhledně přemisťovány, a to za situace, kdy se tady vyskytují časté střety zájmů, což je živná půda pro korupci," uvedla prezidentka Transparency International Adriana Krnáčová.

Podle to má za následek, že pacienti musí platit u lékařů nebo například dlouho čekat na některé operace.

Ze zdravotnictví "utíká" až dvacet miliard
Krnáčové tým považuje za jeden z hlavních problémů, že jsou lidé přesvědčeni o bezplatném zdravotnictví. Proto je rozhazování 200 miliard netrápí.

"Jediné řešení, jak s tím začít bojovat je to, aby byl jasnější vztah pojištěnce k pojištění," navrhuje člen týmu, generální ředitel Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance Vladimír Kothera. 

Touží po stavu, kdy si každý uvědomí, že platí-li pojištění, je nemyslitelné, aby platil dvakrát.

"V tomto je hlavní problém. Zdravotní daň je v Česku brána jako něco anonymního, lidé ji neberou jako svou první platbu," podotýká Kothera s tím, že podstatou práce celého týmu nebylo chytit za ruku nějakého doktora, který bral úplatky, ale ukázat na zásadní chybu celého systému.

Právě Kothera také odhadl částku, která velmi přibližně "utíká" ze zdravotnictví kvůli panující neprůhlednosti a korupci. Je to prý kolem 20 miliard korun ročně.

Nejde ale jen o korupci, ani o mizející peníze. "To je strašně zúžený pohled. Neprůhlednost ve zdravotnictví znamená nedostupnou péči, nekvalitní péči, to, že zdraví lidí může být místo léčení poškozeno, je v tom spoustu dalších věcí," podotýká.

Tým se chce dopátrat skutečné částky, protože zatím je řeč jen o odhadech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video