Na opakované volby v Krupce na Teplicku dohlížel i zástupce organizace Transparency international Vladan Brož.

Na opakované volby v Krupce na Teplicku dohlížel i zástupce organizace Transparency international Vladan Brož. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Transparency International vyzvala kvůli Krupce k úpravě zákona o volbách

  • 16
Česká pobočka protikorupční organizace Transparency International vyzvala vládu k úpravě zákonů kvůli korupci a manipulaci při volbách. Organizace navrhuje doplnit skutkovou podstatu trestného činu maření přípravy voleb. Problémy s kupčením s hlasy se objevily například v Krupce na Teplicku.

"Opakované hlasování ve volbách do zastupitelstva města Krupka začátkem května 2011 prokázalo potřebu speciální trestněprávní úpravy, podle které by bylo možno bez jakýchkoli pochybností trestně postihnout osobu, která se dopustila uplácení voličů v úmyslu ovlivnit výsledek voleb a referend," míní TI.

Platnost hlasování v květnových opakovaných komunálních volbách v Krupce zrušil ústecký krajský soud (více čtěte zde). TI považuje za nejschůdnější doplnit trestný čin maření přípravy voleb a referenda o odstavec, který by postihoval poskytnutí nebo nabízení financí nebo majetkového prospěchu v souvislosti s výkonem volebního práva a v rozporu s nezávislým vyjádřením vůle voliče.

Volby v Krupce

Podzimní volby v Krupce se dostaly až k Ústavnímu soudu, protože několik obyvatel veřejně přiznalo, že za hlas znovu brali peníze. Krajský soud nejdříve dospěl k závěru, že zákon kupčení s hlasy výslovně nezakazuje, a nechal tak volby opakovat jen v některých okrscích. Ústavní soud takový výklad odmítl, krajskému soudu případ vrátil, a ten pak zrušil výsledek voleb v celém městě.

Lidé z Krupky půjdou ke stejným volbám už potřetí.

Existence takové úpravy má podle protikorupční organizace do značné míry působit i preventivně a umožnit policii v podobných případech efektivněji zasáhnout.

Transparency navrhuje i úpravu volebního zákona, aby ten, kdo byl odsouzen za maření přípravy voleb, sám nesměl být alespoň pět let volen.

Další změnu navrhuje kvůli případům, kdy se krátce před volbami do některé obce hromadně přihlásilo k trvalému pobytu větší množství nových obyvatel. Podle protikorupční organizace by měl mít právo volit v obecních volbách ten, kdo by byl v den voleb přihlášen v obci k trvalému pobytu nejméně 90 dnů.

"Předešlo by se tak neblahému jevu, ke kterému docházelo v době krátce předcházející konání komunálních voleb v roce 2010, kdy v některých obcích byli účelově přihlašováni lidé k trvalému pobytu, aby pak měli možnost svým hlasováním v místě ovlivnit složení zastupitelstva," uvedla TI.

Kvůli kupčení s hlasy při volbách chtěl bývalý ministr vnitra a šéf Věcí veřejných Radek John zavést nový trestný čin se sazbou dva až pět let vězení. Vytváření nové skutkové podstaty však nebylo příliš nakloněno ministerstvo spravedlnosti a vyslovilo se spíš pro využívání současné úpravy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video