Tragickou záměnu trestá podmínka

  • 34
Zdravotní sestru, která podala rodičce v kladenské nemocnici místo léku jedovatou dezinfekci, potrestal soud 18 měsíční podmínkou s dvouletým odkladem. Mladá žena na následky šoku organismu zemřela. Dítě lékaři zachránili a od srpnové tragédie je v péči otce. Podle soudu byla vina prokázána jednoznačně. Při svém rozhodování přihlédl k tomu, že sestra na svůj omyl upozornila už během porodu a tím napomohla k záchraně novorozence.

Jak se dezinfekce dostala do lednice určené pro léky se však zjistit nepodařilo.

Soudkyně Jitka Hauptmanová zvažovala pro Janu Mirkovou i zákaz výkonu povolání. S ohledem na její dosavadní bezúhonnost a charakter ale vyloučila, že by se v budoucnu dopustila stejné chyby. Podle soudkyně šlo o fatální omyl. "Svou vinu v duchu ponese určitě navždycky," dodala.

Zdravotní sestra působila v kladenské nemocnici jako porodní asistentka od roku 1984. V roce 1993 se stala staniční sestrou na oddělení šestinedělí a počítalo se s ní na místo vrchní sestry.
Jako zkušená zdravotnice se podílela i na vytváření standardů lékařské péče pro porodní oddělení nemocnic.

Obžalovaná před soudem několikrát vyjádřila lítost. "K nám (na gynekologicko-porodnické oddělení) se chodí pro nový život a já jsem ho přitom zničila," podotkla.

Verdikt je konečný, žádná ze stran sporu se proti němu neodvolala ani si neponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Sedmatřicetiletou zdravotnici, která se z tragédie psychicky zhroutila, státní zástupce žaloval za ublížení na zdraví s následkem smrti a hrozilo jí až pětileté vězení.

"Je to šílená tragédie jak pro rodinu, jíž se týká, ale i pro pracovnici, o níž jsem věděl, že patří mezi nejlepší, co máme," prohlásil ředitel kladenské nemocnice Jaromír Bureš.

Lék i jed byly ve stejných lahvích
K záměně léku za smrticí jed pravděpodobně přispěla souhra náhod. Lék i roztok dezinfekce byly nejen ve stejné lednici, ale také ve stejných lahvích, a dokonce měly i stejné počáteční označení Natrium.

Kdo do lednice dezinfekci dal a proč, se zjistit nepodařilo. "Žena si neumí vysvětlit, jak je možné, že jí to v hlavě neseplo. Lék proti nevolnosti totiž nepodávala pacientce v nějakém spěchu," líčí manžel zdravotnice Vladimír Mirka.

Tvrdí, že jakmile rodička začala mít příznaky otravy, okamžitě jeho manželka běžela překontrolovat obsah lahvičky, ze které jí lék dala, a zalarmovala lékaře. Těhotná žena sice ještě stačila porodit chlapečka, sama však ke konci porodu zemřela. Od té chvíle se život dvou rodin zásadně změnil.

"Jana cítí obrovskou vinu, když přišla obsílka od soudu, nevyšla z domu," dodává posmutněle.

Zapomenout nelze
Rodině zemřelé ženy se zdravotnice Jana Mirková omluvila a poprosila je za odpuštění. Lidí se straní, do nemocnice nechodí.

"Ti, kteří ve zdravotnictví pracují, si dokáží představit, jak se to seběhlo. Kéž by tato tragédie alespoň přispěla k tomu, aby nebezpečné látky byly distribuovány v jiných lahvích nebo alespoň ještě více viditelně značeny," přeje si Mirka.

, ,

Video