Tragédii na refýži bude řešit krajský soud

  • 83
Plzeň - Únorovou tragickou nehodu na plzeňské Klatovské třídě bude řešit krajský soud. Antonín Pech, který v opilosti vjel autem na tramvajovou refýž, se totiž v zákonné lhůtě odvolal proti rozsudku plzeňského městského soudu. Ten ho před měsícem poslal za obecné ohrožení na osm let do vězení. Nehodu nepřežili tři mladí lidé, kteří čekali v centru města na tramvaj. Jedna dívka se dosud léčí z těžkého zranění.

Městský soud uznal devětadvacetiletého Adolfa Pechu vinným z obecného ohrožení, neposkytnutí pomoci a ohrožení pod vlivem návykové látky. Navíc mu na deset let zakázal řídit motorové vozidlo.

Pecha měl při jízdě v krvi nejméně 1,67 promile alkoholu a navíc z místa nehody ujel. Klatovskou třídou v centru Plzně přitom se svým vozem subaru projížděl téměř osmdesátikilometrovou rychlostí.

"Soud jeho jednání kvalifikoval jako trestné činy obecné ohrožení, neposkytnutí pomoci a ohrožení pod vlivem návykové látky. Trest je přísný, ale způsob spáchání je zcela bezprecedentní," komentoval listopadový rozsudek předseda senátu Tomáš Bouček.

Pech se hájil ztrátou paměti z opilosti
Pech podle soudu navíc přímo ohrozil i další skupinu lidí, která před autem uskočila z refýže do kolejiště. "To, kolik bude na místě mrtvých a zraněných, bylo jenom otázkou pozornosti chodců na ostrůvku," upozornil soudce.

Pech, kterému hrozilo vězení od dvou do deseti let,  před soudem tvrdil, že si na nehodu vůbec nepamatuje. "Už v restauraci jsem byl tak opilý, že nevím, kdo platil, ani kdy jsem odešel," vypověděl Pech.

Pokud by ho znalci prohlásili za nepříčetného, byl by souzen za opilství a hrozil by mu mírnější trest. "Psychiatři přes soudem neuvedli, že jeho ovládací a rozpoznávací schopnosti byli zcela vymizelé," vysvětlil Bouček, proč obhájce  nepochodil s návrhem, aby soud jeho klienta potrestal jen za opilství.

Soud se přiklonil k tomu, že s Pechovou ztrátou paměti to nebude až tak horké. "Podle psychologa si pamatuje víc, než tvrdí," dodal soudce. Poukázal na to, že byl schopen přesně vysvětlit taxikáři cestu ke svému subaru, komunikoval se spolujezdkyní a po nehodě s rozmláceným autem neomylně dojel až před dům, kde bydlí.

Soud dělal, co mohl, říká matka mrtvé dívky
V soudní síni vyslechly rozsudek nad Pechem i rodiny obětí masakru na refýži. "Soud pracoval seriozně a trest vyměřil tak, jak zákony umožnují. Myslím si však, že trestní sazba by měla být pro takovéto případy vyšší," tvrdí Jana Kozáková, jejíž osmnáctiletá dcera Zuzana podlehla zranění po deseti dnech na nemocničním lůžku.

Pech navíc nebude smět deset let usednout za volant a musí zaplatit způsobené škody. "Čím déle nebude řídit automobil, tím lépe pro všechny," konstatoval soudce.

Mrzí mne to, tvrdil viník nehody
"Nechci se tady obhajovat, mrzí mne to, ale nedá se s tím nic dělat. Nevím, proč se to stalo, nic si nepamatuji. Dokážu se vžít do situace pozůstalých, sám mám dvě děti," prohlásil před soudem už v říjnu ekonom z plzeňské Škodovky.

Seděl totiž za volantem opilý už před třemi lety. V květnu 1998 mu policejní hlídka naměřila 1,35 promile alkoholu v krvi. Za to zaplatil pokutu osm tisíc korun a na rok přišel o řidičský průkaz.

Najít viníka nebylo těžké. Obrubník totiž prorazil jeho vozidlu olejovou vanu. Vytékající kapalina tak pátrače dovedla až k Pechově bydlišti. Na místě nehody navíc zůstala ležet státní poznávací značka.

Jediné, na co si Pech vzpomíná, je, že odešel ze svého bytu v Tovární ulici v Plzni na podnikový večírek do restaurace U Švejka, kde pil fernet. "Už tam jsme byl tak opilý, že nevím, kdo platil, ani kdy jsem odešel," uvedl.

Co ukázalo vyšetřování

- Řidič měl v krvi 1,67 až 1,99 promile alkoholu.
- Automobil narazil do lidí téměř 80kilometrovou rychlostí.
- Řidič se ničemu nevyhýbal, nikoho nepředjížděl a vůz se nedostal do smyku

Probudili mne až policisté, tvrdí muž
V paměti mu prý zůstaly až okamžiky po nehodě, kdy byl ve svém autě a nějaká slečna na místě spolujezdce na něj křičela, aby zastavil, že chce vystoupit. "Pak jsem dojel domů, svlékl se a šel spát. Probudili mě policisté, kteří vykopli dveře," řekl Pech.

To, že Pech pokračoval v tažení po noční barech, vyplynulo z výpovědí dalších svědků. Spolujezdkyni, na kterou si ale vzpomíná jen mlhavě, potkal v Klubu 21.

"Srazili jsme se při odchodu z klubu. Zeptala jsem se ho, jestli neví, kdy jede poslední trolejbus. On mi nabídl, že mne odveze domů, ale že má auto ve městě. Jeli jsme k němu taxíkem. Nepůsobil na mne dojmem, že je opilý," vypověděla 22letá žena, která soudu jako jediná dokázala popsat nehodu z kabiny vozidla subaru.

Výpověď spolujezdkyně
"Nejprve se choval seriozně, ale když jsem nastoupila do jeho auta, začal mi tykat a choval se povýšeně. Řekl, že je z Pardubic a že si přijel do Plzně zapíchat. Prý jestli mu nedám já. Dostala jsem strach, že mě znásilní. Jenže v tom jsem už viděla, jak se řítíme na ostrůvek a stačila vykřiknout - pozor, pak přišly nárazy".

Svědkyně dodala , že vzápětí na přední okno dopadlo tělo člověka a jí zasypaly střepy. "Z ostrůvku sjel nedaleko místa, kde stáli další lidé. Měla jsem pocit, že je z toho hodně vyděšený. Auto strašně rachotilo, asi by zastavilo samo, kdyby se ho nepokoušel rozjet".

Mladá žena poté křičela, že chce vystoupit. "Když odbočoval do postranní ulice, řekl mi, abych vyskočila a utekla. Jenže nezastavil. Vysadil mne až o několik bloků dál. Přitom naboural několik zaparkovaných aut," vypověděla svědkyně, které se udělalo špatně. Na policii se prý proto přihlásila až ráno.

Zraněná dívka chce pro řidiče výrazný trest
Před soudem vypovídala i 21letá dívka, která jako jediná náraz automobilu přežila. "Stáli jsme na zastávce, slyšela jsem ránu, pak jsem se probudila až v nemocnici," řekla vysokoškolačka, která ležela dva měsíce na lůžku se zlomenou pánví, nohama a obratlem. Další tři měsíce chodila o berlích a dodnes se ze zranění léčí.

"Dostala jsme nabídku na odškodnění, ale peníze jsme odmítla. Vím, že by mu to pomohlo k tomu, aby dostal nižší trest. To by bylo nespravedlivé k mrtvým. Chci, aby byl obžalovaný potrestán - výrazně," zdůraznila před soudem dívka.

Při nehodě kromě 21leté dívky, která zahynula přímo na zastávce, zemřela po deseti dnech v nemocnici i její osmnáctiletá kamarádka. Tam skonal dvě hodiny po nehodě i dvacetiletý mladík.

Poslední vteřina. Takto vypadala 27. února 2001 situace na křižovace Klatovské s Americkou z pohledu kamery zavěšené na sloupu. Automobil Subaru, který jede od Velké synagogy je vteřinu od křižovatky.

Přijela smrt. Auto přejelo patník před refýží a nyní sráží dvě dvojice mladých lidí, kteří stáli nejblíže. Chodci na druhém konci zatím nestačili zareagovat na automobil, který se na ně řítí.

Skupina osmi lidí prchá z nástupního ostrůvku přes koleje, řidič v Subaru těsně u nich sjíždí na vozovku, 27. února 2001

Lidé se seběhli ke zraněným a snaží se jim pomoci. Vozidlo ujíždí dál po silnici. Má rozsvícená brzdová světla, protože řidič v následující chvíli zabočí do první postranní ulice, 27. února 2001

Soud poslal na osm let do vězení řidiče, který letos v únoru v opilosti vjel na tramvajový ostrůvek v Plzni. Nehodu nepřežili tři mladí lidé, kteří čekali v centru města na tramvaj. Jedna dívka se dosud léčí z těžkého zranění. Devětadvacetiletý Adolf Pech má navíc na deset let zakázáno řídit, 26. listopadu 2001

Pecha měl při jízdě v krvi nejméně 1,67 promile alkoholu a navíc z místa nehody ujel. Klatovskou třídou v centru Plzně přitom se svým vozem Subaru projížděl téměř osmdesátikilometrovou rychlostí, 26. listopadu 2001

"Soud jeho jednání kvalifikoval jako trestné činy obecné ohrožení, neposkytnutí pomoci a ohrožení pod vlivem návykové látky. Trest je přísný, ale způsob spáchání je zcela bezprecedentní," komentoval rozsudek předseda senátu Tomáš Bouček, 26. listopadu 2001

Svědci sledují jednání soudu. Pech, kterému hrozilo vězení od dvou do deseti let, před soudem tvrdil, že si na nehodu nepamatuje. "Už v restauraci jsem byl tak opilý, že nevím, kdo platil, ani kdy jsem odešel," vypověděl, 26. listopadu 2001.


Video