Zavaleným horníkům dochází čas. Už nemají naději, říká jejich kolega

  • 19
Naděje na záchranu asi stovky uvězněných havířů v uhelném dole v turecké Somě se každou hodinou snižuje. Ministr energetiky Taner Yildiz přiznal, že situace není příznivá. Důl je zamořený jedovatými plyny z požáru a záchranáři se jen těžko dostávají k přeživším.

Počet mrtvých po úterním výbuchu a požáru v tureckém uhelném dole ve středu stoupl o dalších 29 na 274. Novou bilanci večer ohlásil ministr energetiky Taner Yildiz. Asi stovka lidí je přitom stále uvězněna v podzemí.

Dosud se podařilo zachránit přes čtyři sta lidí, celkem jich v dole ve chvíli neštěstí pracovalo bezmála osm set. Ministr Yildiz už připustil, že se záchranné operace blíží do kritické fáze. "Čas pracuje proti nám. Musíme dnes skončit do západu slunce. Bojíme se, že naše bolest a starosti během dne ještě porostou."

Neštěstí je nejhorší důlní nehodou v historii Turecka. Dosud nejvážnější incident se odehrál v roce 1992 nedaleko černomořského přístavu Zoguldak, při němž zahynulo 263 horníků. Podle odhadů opozičního představitele Özgüra Özela může tentokrát počet obětí překročit i číslo 350.

Turecko za mrtvé vyhlásilo třídenní smutek počínaje dnem tragédie. Na některých místech se konaly protesty a například v Ankaře musela zasahovat policie

Horníci se otrávili

Skepsi pomalu propadají také příbuzní horníků, kteří od úterního odpoledne netrpělivě čekají před branou do areálu. "Už nemají naději," řekl v slzách agentuře AP bratr jednoho z nich. "Jsou dole až příliš dlouho."

Sám pracuje jako horník v sousedním dole a podobně jako jeho kolegové se zapojil do záchranných prací. Podařilo se mu dostat do hloubky 150 metrů, jenže poté ho jedovaté plyny donutily vyfárat zpět. Ministr energetiky tvrdí, že někteří pracovníci uvázli zhruba ve 420 metrech, podle jiných informací i hlouběji.

Tragédii způsobila exploze transformátoru asi dva kilometry pod zemí. Neštěstí podle agentury AP umocnil fakt, že výbuch nastal při výměně směn. V dole se tak nacházelo víc lidí než obvykle. Následný výpadek energie zabránil horníkům, aby se důlními klecemi přepravili ze šachet na povrch.

Většina z 274 ohlášených obětí se otrávila oxidem uhelnatým. Důl se ani po více než 18 hodinách nepodařilo od jedovatého plynu vyčistit a stále v něm zuří i požár.

Záchranáři, jichž je odhadem 400, tak působí ve značně složitých podmínkách a někteří z nich také skončili v nemocnici. Od středečního rána se jim podařilo vyprostit jen několik živých horníků, jinak vynášejí ven pouze mrtvá těla.

Dav, který od úterý čekal před vstupem do dolu, spustil bouřlivý aplaus pro každého muže, jehož se záchranářům podařilo vyprostit. Z nich je ovšem zhruba 80 lidí v těžkém stavu.

Transformátory si vyrábíme sami, chlubil se důl

Nehoda může podle tureckých médií vážně politicky poškodit premiéra Erdogana. Pouze dva týdny před neštěstím totiž jeho partaj zamítla návrh opozice na zahájení parlamentního vyšetřování uhelného dolu v Somě.

Člen sociální demokracie Özgür Özelo, který je zastupitelem pro danou oblast, upozorňoval na velký počet smrtelných nehod a varoval před dalším neštěstím.

Vládní Strana spravedlnosti a rozvoje však takové pochybnosti odmítla. Zastupitel ze stejné oblasti Muzaffer Yurttaş prohlásil, že doly jsou bezpečnější než mnohde ve světě. "Boží vůle nic špatného nedopustí. Ani krvácení z nosu," řekl v projevu.

Část zodpovědnosti za tragédii podle serveru HurriyetDailyNews.com nese také ministr energetiky Taner Yildiz, který byl před devíti měsíci členem delegace, která chválila kvalitu, bezpečnost a úroveň domácí technologie ve zmíněném dole.

Jeho vlastník Ali Gürkan v rozhovoru v roce 2012 uvedl, že se mu povedlo snížit náklady ze 130 dolarů na tunu uhlí před privatizací na současných 24 dolarů, protože si jeho společnost začala vyrábět transformátory sama místo toho, aby je draze dovážela ze zahraničí. Jeden z nich ovšem o dva roky později vybuchl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video