Podle poslankyně Unie svobody-DEU Hany Marvanové se její strana Motejlovou nehodou nezabývala. "Počkáme si, koho ČSSD nakonec jako kandidáta vybere," řekla iDNES.
"Já osobně jsem o tom slyšela už dříve, takže to pro mě není žádné překvapení. V životě každého člověka jsou jasné i stinné stránky. Můj postoj k panu doktorovi to rozhodně nemění," dodala.
Podle Práva se informace, že Motejl v minulosti způsobil smrt člověka, objevila v kuloárech sociální demokracie.
Vedení strany má definitivně rozhodnout, koho postaví do boje o prezidentské křeslo, v sobotu.
Ministři ČSSD: Motejl má stále šanci
O nehodě podle Motejlových slov ví premiér Vladimír Špidla a vicepremiér Pavel Rychetský. Tito vlivní členové vlády a ČSSD Motejla jako kandidáta na prezidenta podporují.
Právě vicepremiér Pavel Rychetský podle MF DNES naznačil, že Motejl má i po stranickém referendu ještě šanci. Spolu s ministryní školství Petrou Buzkovou argumentují slabou účastí v referendu, v němž zvítězil Miloš Zeman před Jaroslavem Burešem.
"O této události jsem nevěděla," uvedla pro iDNES Buzková. "Je to nepříjemné, ale o nějakém morálním pochybení se nedá mluvit," dodala ministryně školství.
Také US-DEU a KDU-ČSL dávají najevo, že je pro ně Motejl přijatelnější. Například poslankyně Hana Marvanová tvrdí, že Bureše nepodpoří.
Sám Motejl v Právu přiznává, že by mu tragická nehoda mohla v boji o post ublížit. "Je to otázka etická, o které se může diskutovat," namítá však ochránce lidských práv.
Motejl přiznal, že byl v roce 1978 odsouzen za nedbalostní ublížení na zdraví s následkem smrti na rok s podmínkou 18 měsíců a k zákazu řízení motorových vozidel.
"Ten zákaz mi byl po půl roce prominut a v roce 1980 se na čin vztahovala amnestie prezidenta," řekl Právu Motejl.
"Já sám jsem si z nehody vyvodil zejména závěry v oblasti řidičské. Nebyl jsem tehdy prostě opatrný. Příčinou byl zřejmě mikrospánek. Od té doby se velmi snažím řídit opatrně," řekl deníku.
Motejl havaroval i jako ministr
Otakar Motejl havaroval také před třemi roky, kdy zastával funkci ministra spravedlnosti. Tehdy jediný nestraník v Zemanově vládě nezvládl v listopadu roku 1999 řízení a narazil do reklamního poutače na Jiráskově mostě v Praze.
Mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Voráček tehdy řekl, že Motejl má nárok na řidiče, často však řídí sám. "Pan ministr jezdí sám docela často," řekl.
Při nehodě Motejl utrpěl bolestivá pohmoždění v oblasti hrudníku. Musel být hospitalizován.
Sedmdesátiletý ombudsman je stále aktivní řidič. "Na krátkých a na soukromých cestách řídí sám," řekla iDNES mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Marcela Horáková.
"Na delší služební cesty má samozřejmě k dispozici služební vůz s řidičem," dodala.