Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tradiční pouť do Mekky je u konce

  14:34
- Každoroční muslimská pouť do Mekky (hadždž) oficiálně skončila. Saúdská Arábie ji označila za bezproblémovou. Rituály poutě, které se zúčasnilo více než dva miliony lidí, byly zahájeny v pondělí.
Hadždž patří spolu s vyznáním víry, každodenním modlením, dodržováním půstu o postním měsíci ramadánu a poskytování předepsané almužny k pěti pilířům islámu.

Pouť do Mekky má alespoň jednou za život vykonat každý muslim, jemuž to dovolují hmotné prostředky a zdraví.

Stát se hádždžím, to dá práci
Svatá pouť, hadždž, má přísná pravidla, danou trasu, která chce výdrž, otužilost i silné hlasivky. Není to žádné bloumání po Mekce. Poutníci běhají, pochodují, žízní a nocují pod stany.
První krok, sedminásobné obcházení posvátného černého kamene, Kaaby, ve Velké mešitě, je jen rozcvičkou. Davy kráčejí proti směru hodinových ručiček a snaží se Kaabu políbit.
Pak přichází na řadu sedminásobný běh mezi pahorky Safá a Marva. Protože pahorky jsou vzdáleny zhruba sedm stovek metrů a poutníci za přesunu vykřikují citáty z koránu, jde i o solidní sportovní výkon. Běh připomíná i okamžiky, kdy Ibrahímova (Abrahámova) zavržená otrokyně Hagar pobíhala po poušti, aby našla vodu pro syna Ismaíla, praotce všech Arabů.
Tím má muslim za sebou "malou pouť", kterou může vykonat kdykoliv. Při hadždži však poutníci ještě odcházejí věnovat se modlitbám do údolí Miná. Kdo chce, může se vézt nekonečnou flotilou desetitisíců aut a autobusů. Davy promodlí i celou noc pod širým nebem. Jako po celou pouť i v noci skandují výkřiky pokory a odevzdanosti do vůle Alláha.
Vrchol pouti přichází další den, kdy poutníci odejdou na planinu Arafát. Jejich činnost na planině popisují arabisté jako "rituální stání", jež má znovu symbolizovat pokoru před tváří Alláha. Poutníci hledí k Hoře milosrdenství, na níž se loučil prorok Muhammad před smrtí s věřícími, a donekonečna provolávají: "Tobě k službám, ó Bože."
Odpoledne naberou zpáteční směr a přesunou se předepsaným poklusem ke svatyni Muzdalífa, kde čekají na ráno, které přináší finále svaté pouti.
Ráno si nasbírají sedm kamínků a během se vracejí do údolí Miná. Tam kamínky, připomínající oblázky, jimiž Ibrahím zahnal ďábla, vhodí na jednu z hromad, aby symbolicky ukamenovali Šejtána, satana.
Pak už jen se slovy "Alláhu akbar", "Bůh je veliký", rituálně obětují připravenou ovci, vrátí se ke Kaabě, oholí se, převléknou a koupí vodu z posvátné studny Zamzam v plastikové lahvi. Tím pro ně hadždž skončil.
Milan Vodička (MF DNES)

Muslimové v Mekce kamenují Satana (čtvrtek 16. března)
S voláním "Bůh je převeliký" zahájili v údolí Míná muslimští poutníci v rámci pouti do Mekky rituál kamenování Satana. Začal tak třídenní svátek íd al-adhá, při němž muslimové nejen v Mekce, ale na celém světě, porážejí obětní zvířata a jejich maso rozdávají chudým.

Každý z věřících si přináší sedm oblázků nasbíraných ve svatyni Muzdalifa, kde se modlili ve středu večer a strávili tam noc po modlitbách na pahorku Arafát. Kamínky poutníci házejí na místě zvaném Džamrat al-Akaba, kde se podle legendy zjevil Abrahámovi Satan. "Kamenováním Satana slibuji Bohu, že se nenechám znovu svádět k hříchu," vysvětluje obřad jeden z poutníků.

Obřad kamenování trvá tři dny. První se podle policie zatím obešel bez incidentu. Před dvěma lety se však na tomto místě zřítil pod hustým davem můstek a zahynulo přitom 118 lidí.

Po obřadu kamenování odcházejí poutníci do Mekky a stejně jako na začátku pouti obcházejí svatyni Kabu. Muži odkládají poutní šat ze dvou kusů bílé látky, holí se a stříhají si vlasy, což je v době poutních rituálů zakázáno. Ženy, které obřady vykonávaly v dlouhých šatech a se zahalenými hlavami, si oblékají méně slavnostní šat.

Do údolí Míná letos přijeli král Fahd a korunní princ Abdalláh a ve společném poselství pozdravili muslimy celého světa a vyjádřili uspokojení nad letošní poutí, jež se zatím
obešla bez incidentů.

Při modlitbě k zahájení svátku íd al-adhá v Mekce šajch Abdar Rahmán Sudajs vyzval muslimy celého světa, aby se sjednotili a vyvarovali se západních hodnot a materialismu. Mají se mít na pozoru před globalizací, která podle něj povede k nadvládě Západu nad islámem. Prosil Boha, aby požehnal muslimům a zničil nepřátele islámu. "Bože, znič uchvatitele, sionisty (Izraelce), zachraň mešitu Al-Aksá (v Jeruzalémě) ze spárů sionistů a Židů," řekl. Při volání Bůh je převeliký ve vlnách odpovídali věřící nahuštění v prostorné mešitě.

V téže době začali řezníci v Mekce zařezávat obětní zvířata - ovce, krávy i velbloudy. Poutníci za zvíře zaplatí asi 340 rijálů (90 dolarů). Většina masa bude rozvezena do 27 muslimských zemí a rozdána chudým. Tento rituál souvisí s legendou o Ibráhímovi, jehož víru chtěl Bůh vyzkoušet, když ho požádal, aby mu obětoval syna Ismáíla. Ibráhím dovedl syna k obětní hranici připraven ho zabít. Bůh mu v tom zabránil a spokojil se s obětí v podobě berana.

Příští dvě noci stráví zhruba dva miliony poutníků v údolí Míná ve stanech, z nichž více než 40 tisíc je z nehořlavého materiálu. Roku 1997 zde chytly stany od vařiče a uhořelo přitom na 340 lidí.

Muslimská pouť vyvrcholila u pahorku Arafát
Pouť muslimů do Mekky vyvrcholila ve středu  na planině u pahorku Arafát, kam vystoupily dva miliony věřících. Lidé přicházeli od svítání z údolí Míná, kam došli v úterý z Mekky a kde strávili noc. "Tobě k službám Bože, Tobě k službám, není Boha kromě Boha," modlili se lidé směřující k planině, jíž vévodí Vrch slitování (Džabal ar-rahma).

Poutníci zde setrvali až do západu slunce v modlitbách, v nichž budou prosit boha o prominutí hříchů.

Podle islámu právě zde prorok Mohamed pronesl poslední kázání a předal stoupencům islám jako jejich náboženství. Muslimové také věří, že právě u Arafátu se objevili Adam a Eva po vyhnání z ráje.

Saúdský král Fahd rozhodl, aby na závěr letošní poutě dostal každý zahraniční účastník výtisk koránu. Podle saúdských úřadů se letošní poutě do Mekky účastní rekordních 1,27 milionů muslimů ze stovky různých zemí. Zbylých necelých 800 tisíc osob jsou občané Saúdské Arábie.

Policie ani zdravotníci zatím nehlásili žádné vážné incidenty ani epidemie z prvního dne poutě. Na televizních záběrech je vidět spořádaně se pohybující hustý dav. Lidé si prý pomáhají a ulehčují si navzájem namáhavý fyzický výkon umocněný téměř čtyřicetistupňovým horkem.

"Jsem zde, abych našla v životě štěstí a abych se po smrti dostala do nebe. V minulosti jsem učinila mnoho chyb; doufám, že zde budou mé hříchy smyty," řekla Etiopanka Alá Šamsiddínová.

Kolem poutní cesty k Arafátu si všichni mohli koupit chlazené nápoje, čaj, ovoce a obložené chleby. Dopravu zajišťovali policisté na motocyklech i v automobilech podle pokynů posádek vrtulníků, které nad poutníky kroužili.

Věřící muslim, kterému to dovolí zdraví a hmotné poměry, má vykonat pouť do Mekky aspoň jednou za život. Kromě vyznání víry, každodenního modlení, dodržování půstu o postním měsíci ramadánu a udílení předepsané almužny je pouť do Mekky jedním z pěti sloupů islámu.

Muslimští poutníci při dopolední modlidbě ve stínu minaretů Velké mešity, 13. března 2000

Muslimští poutníci odpočívají před Velkou mešitou v saudskoarabském poutním městě Mekka

Tisíce muslimských poutníků se tísní v rámci dopolední modlidby před Velkou mešitou

Pár muslimských poutníků se občerstvuje na náměstí před Velkou mešitou

Muslimští věřící v rámci pouti do Mekky slézají z Vrchu slitování (Džabal ar-rahma), 15. března 2000

Pouť muslimů do Mekky vrcholí na planině u pahorku Arafát, jíž vévodí Vrch slitování (Džabal ar-rahma)

Pouť muslimů do Mekky vrcholí na planině u pahorku Arafát, kam směřují dva miliony věřících, 15. března 2000

Po obřadu kamenování odcházejí poutníci do Mekky a stejně jako na začátku pouti obcházejí svatyni Kabu, která je centram Velké mešity v Mekce, 16. března 2000

Stovky tisíc muslimských poutníků se shromáždily v údolí Míná k rituálu kamenování satana, poutníci házejí kamínky na místě zvaném Džamrat al-Akaba, kde se podle legendy zjevil Abrahámovi satan, 16. března 2000

Muslimští poutníci seskakují z automobilu v údolí Míná, kde budou v rámci pouti do Mekky kamenovat satana, 16. března 2000

Muslimové na své pouti do Mekky se modlí v údolí Miná. (19. března 2000)

Celkový pohled na údolí Miná, jedné zastávky při muslimské pouti do Mekky.

Osmadvacetiletá americká muslimka odpočívá na pouti do Mekky. (19. března 2000)

Muslimové na cestě do Mekky u hory Arafat v Saudské Arábii. (19. března 2000)

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...