Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tradiční merk obnovil tah divokých kachen

  16:52aktualizováno  16:52
Praha - Úředníci jsou staří jako sám stát a úřední byrokracie rovněž. Nezničitelný šiml řehtal za Karla IV. stejně jako za Leopolda I. nebo Marie Terezie. V 16. století si městští úředníci poněkud usnadňovali práci při výčtu nebo kontrole domů podle tehdejších domovních znamení. Ten, kdo na fasádě budovy měnil domovní merk tvarem nebo barvou, způsobil vlastně zmatek v knihách úředníků, a to se netolerovalo. Proto v případě, kdy dům měnil majitele, nesmělo podle nařízení "doznat změnu nic, cokoli hlínou přimazat nebo hřebem pobít, ano i ve vratech nebo na krovu vystavět".
Podívejte se do fotogalerie.

Když už se majitel domu rozhodl k nějaké změně na fasádě, musel požádat úřad, který po milostivém souhlasu za patřičný poplatek provedl změnu v takzvaných "knihách převodů majetkových a řízení dědických".

Jenže lidé odjakživa neměli úřad ani úředníky příliš v oblibě a některá nařízení prostě neplnili. Třeba to, podle něhož k domovnímu znamení, jímž byla například modrá štika, měl být přidán zřetelný nápis: "Tu sluje U modré štiky". Na takový nápis se nejčastěji prostě pozapomnělo. Domovní znamení se však postupem času stávala pouhou výzdobou a jejich zlatá éra v podstatě skončila na sklonku 18. století, kdy v rámci josefínských reforem nastalo povinné hromadné očíslování všech domů v habsburské monarchii.

Některé středověké pověry a zvyklosti zůstanou asi navždy záhadou. Třeba ta, proč kachny byly v heraldice vždycky jen divoké a zlé, což se projevilo i v domovních znacích a v názvech domů. Objektivně vzato, plující kachní pár na rybníku je spíš symbolem manželské věrnosti a dobrých vztahů. Domy nazývané podle zlých kaček či kačic nebyly na Starém Městě žádnou zvláštností. Názvy se někdy přenesly i na majitele domu, který za to jaksi nemohl.

Třeba takový kožešník Vojtěch Zlá kačka byl ve skutečnosti dobrák a lidumil. "Divé kačky" v domě číslo 13 v Husově ulici pocházejí asi z poloviny 17. století. Posledním pobělohorským známým majitelem domu, který dodnes zove U tří divokých kachen, byl jakýsi Vojtěch Baumayer.

Do Husovy ulice se dostaneme pěšky při procházce na Staroměstském náměstí tak, že odbočíme za Malým náměstím neboli Rynečkem do ulice Karlovy, která nás do Husovy přivede. Jinou možností je ze stanice metra B Národní třída sejít mírným svahem ulicí Na Perštýně a do Husovy vejít z opačného konce.

Po Baumayerově úmrtí budova pustla do té doby, než ji v 18. století získal krejčí Zobler. Traduje se, že při koupi domu viděl nad Prahou tah divokých kachen, což ho přimělo k tomu, aby obnovil při opravě domu také letitý domovní znak. Kamenný dvoupatrový dům se třemi pohodlnými byty po několika měsících usilovné práce důkladně prohlédl a kachny na průčelí získaly možnost plavby v orobinci.

Plastické štukové orámování se neznámému umělci opravdu povedlo. Mimochodem Josef Zobler si vzal za manželku Kateřinu, které neříkal jinak než Kačko. Káča bylo také jméno jejich dcery, jež se po letech provdala za obchodníka Bartoloměje Kačera. Zda kachny táhly nad Prahou při jejich svatbě, není známo.

Dnes je v domě U tří divokých kachen volně přístupná obrazová galerie. Další domovní znamení v Husově ulici jsou U zlatého tygra, U tří kalichů, U tří stříbrných růží, U tří praporečníků, U modrého hroznu, U černého hada, U zlaté ovce, U zlatého koníčka.

Z Husovy ulice je to jen skok na Betlémské náměstí, kde nelze přehlédnout věhlasnou betlémskou kapli, kterou proslavil svými kázáními mistr Jan Hus. Vodou ze studny, jež bývala uprostřed kaple, křtil novorozence v době, kdy byl v kapli duchovním správcem.

Sklenička, kterou k tomuto úkonu údajně používal, byla nalezena při archeologickém průzkumu kaple a jejího podzemí a je uložena ve sbírkách Národního muzea. V Náprstkově muzeu, někdejším domě U Halánků, které založil cestovatel a mecenáš Vojta Náprstek, býval hostinec a pivovar. V domě Na rybárně - číslo 10 - žil známý pražský malíř Jaroslav Čermák.

Kdysi na tomto místě stávala fara kostela svatých Filipa a Jakuba. Dcera kostelníka, krásná panna Julie, se utopila z nešťastné lásky ve Vltavě. Její otec se kvůli tomu oběsil na půdě. Oba se zjevovali Čermákovi, který se jich nejprve bál, ale pak si na strašidla zvykl a bledá tvář sličné Julie se dokonce objevila na několika jeho obrazech. Kostelník se svou dcerou však straší v okolí dodnes, o čemž by mohli vyprávět i hosté z místní restaurace. Někteří se dušují, že spatřili o půlnoci kostelníka, který se prochází na náměstí s provazovou smyčkou kolem krku, vyhýbá se však blízkosti Betlémské kaple. Pokud ho někdo přežehná křížem, rozplyne se.

Dům Na rybárně číslo 10.(26. ledna 2001)

Dům U černého hada je na roho Jilské a Husovy ulice v Praze 1. (26. ledna 2001)

Dům U Halánků. (26. ledna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Reportér MF DNES s falešným receptem a lékem Hypnogen, který mu vydali v jedné...
Lék na falešný recept sežene každý. MF DNES uspěla ve všech lékárnách

Stačí obyčejné razítko, tiskopis objednaný na internetu a poznámka, že nemáte zdravotní pojištění. Všech deset lékáren, které MF DNES při redakčním testu...  celý článek

Poznáte místo?
100 POHLEDŮ: Přehlídka dopravní prehistorie. Poznáte místo?

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Petr Horký je organizátor akce Mýdlo na Hradě. (23. 8. 2017)
Rád bych na Mýdlo na Hradě pozval i pana Ovčáčka, říká organizátor Horký

Režisér cestovatelských a dokumentárních filmů Petr Horký usiluje už dva měsíce o to, aby mohl v Jižních zahradách Pražského hradu uspořádat Mýdlo na Hradě....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.