Katedrála v kouři

Katedrála v kouři - Prahu sužuje špinavý vzduch. Škodliviny, které ničí lidem zdraví, se do ovzduší dostávají hlavně z aut a z komínů. | foto: Dan Materna, MF DNES

Továrny nepřekračují normy, ale přesto škodí

  • 3
Pražané nyní vdechují mnohem méně škodlivin z fabrik, než na začátku 90. let. Tehdy byl dokonce vyhlášen smogový poplach. Nečistoty ve vzduchu totiž přímo ohrožovaly zdraví lidí. Průmyslové firmy v Praze nyní splňují normy. I přesto ale do vzduchu vypouštějí škodliviny.

"Situace se za posledních patnáct let výrazně zlepšila. To, co přestaly produkovat průmyslové fabriky, bohužel nahradila auta, kterých v Praze naopak přibylo," řekl Jaroslav Šantroch z Českého hydrometeorologického ústavu.

Čemu za to Pražané vděčí? Především klinické smrti průmyslových kolosů, které ve městě vybudoval minulý režim. Důležitou roli sehrál i příliv nových technologií.

A klíčový byl přechod průmyslových podniků z topení uhlím na ekologický plyn. Neznamená to však, že by fabriky v metropoli přestaly do vzduchu škodliviny vypouštět. Všechny však splňují normy Evropské unie.

"V 80. letech jsme je nesplňovali. Vsoučasné době je nepřesahuje žádná firma. Kdyby tomu tak nebylo, padaly by milionové pokuty," upřesnil ředitel odboru ochrany prostředí na magistrátu JanWinkler.

Kdo "otravuje" pražský vzduch?
Jedním ze znečišťovatelů ovzduší v hlavním městě je například Pražská teplárenská se svou provozovnou v Malešicích.

Do vzduchu vypouští například chlor a anorganické sloučeniny, které poškozují oči nebo dýchací cesty, oxidy dusíku nebo rtuť a sloučeniny. "Od roku 1998, kdy jsme provedli rekonstrukci kotlů, které nyní spalují kvalitnější uhlí, plníme všechny ekologické požadavky. V roce 2008 začnou navíc pro teplárnu platit přísnější limity u oxidu siřičitého a oxidů dusíku. I ty jsme ale schopni plnit," tvrdí tisková mluvčí Pražské teplárenské Šárka Drobná.

Druhým největším "škůdcem" ovzduší v Praze je spalovna Malešice. Obyvatelé v jejím okolí vdechují oxidy dusíku a oxid uhličitý. "Spalování odpadu je ekologičtější než jeho ukládání na skládky," hájí spalovnu její ředitel Josef Smola. "Troufám si ale říct, že automobily, které denně projedou pod okny spalovny, znečišťují ovzduší více než spalovna samotná," dodal.

Malešický podnik čeká v budoucnu další modernizace. "Rozhodli jsme, že v nejbližších letech investujeme stovky milionů korun do zařízení, která pomohou snížit koncentrace některých škodlivin," upřesnil Smola s tím, že by hodnoty měly spadnout pod úroveň dnešních zákonem stanovených limitů. Podle ředitele podniku nemuseli nikdy řešit stížnosti od místních obyvatel. "Lidé měli pouze připomínky na zvýšení hluku. Nebylo sice prokázáno, že jeho příčinou je spalovna, přesto jsme kolem ní vybudovali tlumiče."

Žebříček znečišťovatelů
Které průmyslové podniky v Praze vypouštějí do ovzduší nejvíc škodlivin? Na prvním místě se v "hitparádě špinavců" umístila teplárna a spalovna Malešice.

"Údaje nám dávají sami znečišťovatelé. Pokud zjistíme, že lžou, hrozí jim velké pokuty," vysvětlil Jan Maršák z ministerstva životního prostředí. Ačkoliv ani jedna z fabrik v Praze nepřekračuje povolené normy Evropské unie, v seznamu jsou zaznamenány ty, které překročily ohlašovací práh u nějaké z látek.

1. Teplárna Malešice
Firma vyrábí teplo pro 250 tisíc domácností v Praze. Při hoření se zde uvolňuje arzen, dusík, fosfor, chlor, chrom, kadmium, měď, nikl, olovo, oxidy dusíku, oxid uhelnatý, oxid uhličitý, dioxiny, rtuť a zinek. Přitom nadměrné působení jedovatého chloru může vyvolat poškození očí, dýchacích cest nebo pokožky.

Kadmium ovlivňuje ledviny a kosti, měď má vliv na trávicí soustavu, oči, ledviny, játra či plíce. Vdechování niklových výparů a dioxinů navíc způsobuje rakovinu.

"V teplárně se přechodem na lepší technologie přestaly vypouštět do ovzduší nebezpečné jedy," upozornil JanWinkler z odboru ochrany životního prostředí z pražského magistrátu.

2. Spalovna Malešice
Spalovna komunálního odpadu v Malešicích, ve které se odpad využívá jako palivo pro výrobu tepelné energie. Při výrobě se uvolňuje arzen, chrom, kadmium, měď, nikl, olovo, oxidy dusíku, oxid uhličitý, dioxiny, rtuť, zinek. Některé sloučeniny olova velmi negativně působí na mozek dětí, i těch ještě nenarozených. "Ovlivnily nás evropské normy. Po přestavbě kotlů v devadesátých letech už je ale splňujeme," upozornil Josef Smola, ředitel spalovny Malešice.

3. Cementárna Radotín
Závod společnosti Českomoravský cement leží na okraji Radotína. Cementárna je celá zaprášená. Zároveň vypouští do vzduchu další chemikálie: nejvíce oxidy dusíku, oxid uhličitý a rtuť. Zdaleka nejjedovatější jsou oxidy dusíku, které u člověka mohou poškozovat krev, játra, plíce a slezinu. Oxid uhličitý může vážně poškodit mozek.

4. Čistírna vody v Troji
Čistí pražské splašky. Z provozu na Císařském ostrově se do Vltavy dostávají arzen, dusík, fosfor, chrom, kadmium, měď, nikl, olovo, rtuť a zinek.

Právě arzen je pro vodní živočichy velmi jedovatý. U člověka záleží na množství, které se do jeho těla dostane.

5. Walter Engines
Firma z Jinonic, která vyrábí turbovrtulové motory pro letadla. Ve větším množství znečišťuje životní prostředí látkou tetrachloretylen. Ta způsobuje poškození mozku, očí, ledvin, jater, pokožky, hrtanu. Existují některé důkazy, že tato látka může být i příčinou rakoviny.


1. Pražská teplárenská Malešice, 2. Pražské služby, spalovna Malešice, 3. Českomoravský cement provozovna Radotín, 4. Pražské vodovody a kanalizace Troja - ústřední čistička, 5. Walter Jinonice, 6. Pražská teplárenská Veleslavín, 7. Omnicon Veleslavín, 8. Fakultní nemocnice Motol Motol, 9. Pražská teplárenská Holešovice, 10. Pražská teplárenská Dejvice, 11. Pražská teplárenská Michle, 12. Mitas, výrobní závod Praha Zahradní Město


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video