Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V Africe rostou „továrny na děti“, mimino stojí jako ojetá škodovka

  • 62
Policie v Nigérii zavřela tento týden dvě "továrny na děti", které se navenek tvářily jako dětské domovy. Obchodníci s lidmi do nich lákají mladé ženy, drží je v nesnesitelných podmínkách a nutí je rodit děti, které pak prodávají.

Chinyere Onwuegbuová ze západoafrické Nigérie potřebovala peníze. Sedmnáctiletá dívka chtěla alespoň na chvíli uniknout každodennímu přemítání, jak sehnat jídlo a další věci pro sebe a svou matku. Na radu kamarádky se proto vydala k jisté ženě přezdívané Madam One Thousand v Umuace na jihovýchodě země. Do domu, nad nímž visela cedule Ahamefula: domov nechtěných dětí.

"Kamarádka mě sem vzala a řekla mi, abych zůstala a otěhotněla. Madam mi slíbila, že se o mě postarají, a že když porodím chlapce, dostanu šedesát tisíc nair. Když to bude holka, tak třicet tisíc," popsala Onwuegbuová místnímu zpravodajskému listu.

Šedesát tisíc nigerijských nair, což je v přepočtu asi 7 600 korun, jsou na místní poměry velké peníze. Přes šedesát procent obyvatel nejlidnatějšího afrického státu totiž podle OSN žije za méně než dolar denně. Když však Onwuegbuová otěhotněla, uvěznili ji v domě a musela tvrdě pracovat, aby dostala najíst. Na peníze mohla zapomenout.

Obchod s lidmi

Obchodování s lidmi EU v dubnu vydala zprávu o obchodování s lidmi v letech 2008 až 2010. Vyplynulo z ní: Počet obchodů s lidmi ve světě za tuto dobu stoupl o 18 procent. Patnáct procent z těchto kšeftů představovaly děti. Oběti pocházely nejčastěji z Nigérie, Číny, Brazílie, Ruska a Alžírska.

"Plakala jsem každý den, ale nebyla cesta ven," přiznala dívka tento týden. Pár dnů poté, co do "dětského domova" vpadla policie a objevila sedmnáct žen s podobným osudem. Některým bylo sotva čtrnáct let. V domě bylo také jedenáct malých dětí. Včera policie oznámila, že při razii ve městě Enugu našla dalších šest těhotných žen. Ani jedné nebylo víc než sedmnáct let a všechny byly v domě drženy násilím.

K adopci i na orgány

Zprávy o uvězněných těhotných dívkách nejsou v Nigérii novinkou. V zemi totiž kvete byznys obchodování s lidmi. Čím mladší, tím lepší. Takže vznikají "továrny na děti". Někdy mladé ženy samy tyhle domy vyhledají, když nechtěně otěhotní. Doma většinou nemohou čekat žádnou podporu a věří, že jim tam pomohou. Leckdy se svých potomků ani nechtějí vzdát.

Často o ně však přijdou hned po porodu. Děti putují k párům ze Západu, jež nemohou mít vlastní potomky a nechtějí podstoupit zdlouhavé a psychicky náročné byrokratické vyřizování žádosti o adopci. Například cena malého chlapečka se podle zpravodajského portálu guardian.co.uk může vyšplhat až na 6 400 dolarů, což je v přepočtu asi 128 000 kroun - tedy cena ojeté Škody Octavia.

Novorozenci prodaní na Západ představují ty šťastnější případy. Jindy děti končí jako otroci, prodají je k prostituci či na orgány. Nebo zemřou kvůli rituálním obřadům.

Všech sedmnáct dívek z "továrny" v Umuace však zřejmě otěhotnělo až na místě. Policii přiznaly, že otcem budoucích miminek byl ve všech případech jeden třiadvacetiletý muž, jenž skončil ve vazbě. Policie v "továrně" objevila i jedenáct malých dětí. Madam se podařilo utéct.

Podruhé byla policie úspěšnější, s šesticí dívek zadržela i gang obchodníků: dva muže a ženu. "Dívky dostávaly jídlo jen jednou denně a nesměly dům opustit," popsala britské stanici BBC policejní mluvčí Joy Elomoková. Více detailů kvůli vyšetřování neuvedla.

Podle OSN je tento způsob vydělávání peněz po podvodech a prodeji drog v zemi nejčastějším kriminálním činem. Policie už v minulosti objevila několik takových "továren". Jen předloni vysvobodila 32 těhotných žen.

Umuaka, Nigérie

Umuaka, Nigérie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue