Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Utratit, rozhodl rumunský ústavní soud o toulavých psech

  • 120
Rumunský ústavní soud potvrdil platnost kontroverzního zákona, jenž umožňuje tamním obcím nechat utratit toulavé psy za předpokladu, že do 14 dnů od jejich odchycení nenajdou nového majitele. Proti nové legislativě, kterou začátkem září schválil rumunský parlament, před budovou soudu protestovaly desítky ochránců zvířat.

Rumunský ústavní soud svým středečním verdiktem potvrdil platnost zákona, jenž o dva týdny dříve schválil parlament. Podnět k přezkoumání nové legislativy u nejvyšší instance vznesla skupina 30 senátorů, která ji považovala za protiústavní. Zákon ukládá tamním obcím povinnost postarat se o odchycené toulavé psy pouze po dobu 14 dní. Posléze je nekompromisně utratí.

Rozlícení senátoři se domáhali přezkoumání nikoliv kvůli procesu jako takovému, nýbrž kvůli nejasnostem v hlasování v druhé, dolní komoře. Poslanecká sněmovna totiž podle nich hlasovala o zákoně v jiné podobě, než v jaké prošla senátem dříve, vysvětluje deník balkaninsight.com.

Navzdory neshodám mezi rumunskými zákonodárci však ústavní soud zákon posvětil.

Rumunsko se dlouhodobě potýká s enormním počtem toulavých psů v ulicích. Jen v ulicích hlavního města Bukurešti se podle úřadů pobíhá na 65 tisíc psů bez majitele. Metropole i další města a obce nemají dostatek financí na to, aby pro toulavá zvířata vystavěly dostatek útulků, kam by je po odchytu umístily.

Vzhledem k vysokému počtu volně pobíhajících psů jsou četné i případy, kdy zvířata zaútočí na lidi. Oficiální statistiky uvádí, že jen za první čtyři měsíce letošního roku toulaví psi v hlavním městě pokousali přes tisícovku lidí.

Po řešení neúnosné situace volali zákonodárci již dříve. V roce 2011 bukurešťské úřady schválily nařízení na odchyt a následné usmrcení toulavých zvířat. O dva měsíce však ústavní soud platnost vyhlášky zrušil. Novou legislativu, jež vzešla přímo z půdy parlamentu, ovšem tentokrát posvětil.

Utratit, nebo sterilizovat?

Přístup k řešení problému tisíců volně pobíhající psů rozděluje rumunskou společnost dlouhodobě. Celonárodní debatu však opět naplno rozpoutal nedávný případ, kdy čtyřletého chlapce na ulici napadla smečka toulavých psů a roztrhala jej. Část občanů se proto staví za nekompromisní utracení zvířat.

Proti se však výrazně staví jejich ochránci. Jako možné východisko nabízejí možnost sterilizace psů místo jejich vybíjení. Nicméně tato varianta je pro obce velmi nákladná. Balkaninsight připomíná loňský pokus bukurešťských úřadů, které nechaly sterilizovat na šest a půl tisíce psů volně pobíhajících po městě. Náklady na toto opatření se vyšplhaly na přibližně 200 tisíc euro (v přepočtu asi 5,2 milionu korun).

Rumunsko přestavuje jeden z nejchudších států Evropy a s nedostatkem financí se potýká téměř ve všech oblastech. Podle údajů Červeného kříže žijí v zemi tři miliony lidí v absolutní chudobě, kdy nejsou schopni uspokojit své sociální potřeby, a dalších čtyřicet procent populace v chudobě relativní, kdy své potřeby uspokojují na výrazně nižší úrovni, než je průměr ve společnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video