Farář Josef Toufar z Číhoště zemřel 25. února 1950 na následky mučení ve...

Farář Josef Toufar z Číhoště zemřel 25. února 1950 na následky mučení ve valdické věznici. | foto: archiv Miloše Doležala

V Praze odkryli masový hrob. Skrývá kosti umučeného kněze Toufara?

  • 261
Antropologové vyzvedli ostatky z jednoho z hromadných hrobů na pražském Ďáblickém hřbitově. Vědci mezi nimi chtějí nalézt ostatky umučeného kněze Josefa Toufara. Exhumace je součástí Toufarova blahořečení.

Na informaci upozornila ČTK, pro iDNES.cz ji potvrdila pražská radní Eva Vorlíčková. „Exhumace proběhla, vyzvednuté ostatky budou dále antropologicky analyzovány,“ řekla Vorlíčková s tím, že další podrobnosti budou zveřejněny na tiskové konferenci po víkendu.

Číhošťský zázrak

Komunistická StB obvinila kněze Toufara ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku. V prosinci 1949 se v číhošťském kostele při Toufarově kázání údajně několikrát pohnul kříž na oltáři. Dodnes neobjasněný úkaz se prý později ještě opakoval. Vyšetřovatelé chtěli, aby se kněz přiznal, že pohyb kříže zinscenoval. Toufar byl zatčen a zemřel na následky mučení 25. února 1950 v Praze.

Z hrobu byly vyzvednuty ostatky řady zemřelých. Hovoří se o tom, že v šachtě může být až 200 koster. Není však jisté, zda mezi nimi jsou i ostatky kněze Josefa Toufara. Ten zemřel v únoru roku 1950 na následky mučení.

Řada ostatků na jednom místě

Na konkrétní místo přivedl úřady Toufarův životopisec Miloš Doležal. Ten upozornil na kopii z polohové knihy mrtvol. V ní stojí, že tělo Josefa Zoukala (Toufar byl pohřben pod fiktiním jménem) leží v šachtě XVI (více o pátrání po ostatcích čtěte zde).

Šachta, v níž by se ostatky faráře měly nacházet, má dle zachovaného dokumentu čtyři patra. V každém leží deset „rakví“. V některých jsou kosterní pozůstatky jednoho člověka, v jiných popel i více než dvaceti lidí. Toufarovo tělo by mělo být v truhle samotné.

Nejsou zde však jen oběti režimu. Leží zde i ostatky z patologie, lidé, kteří zemřeli v nemocnicích a k nimž se nikdo nehlásil, předčasně narozené a zemřelé děti, lidské plody.

Proti exhumaci je část politických vězňů

Exhumace je akcí hlavního města a královéhradecké diecéze, která má na starosti přípravu Toufarova blahořečení. Podle ČTK je právě kvůli ní exhumace nutná.

Práce na hřbitově začaly před několika dny. Podílejí se na nich archeologové, antropologové a genetici.  Bádání na hřbitově zatím neskončilo. „Na místě ještě probíhají archeologické práce,“ podotkla Vorlíčková.

Práce antropologů, kteří budou ověřovat, zda jsou mezi ostatky i ty pátera Toufara, potrvá další měsíce. Už nyní je jisté, že identifikace ostatků se nestihne do února, kdy bude výročí Toufarova úmrtí.

Práce na Ďáblickém hřbitově provází mlčení, hřbitov hlídají strážníci. Mimo jiné proto, že ne všichni s odkrýváním hromadného hrobu souhlasí. Proti vyzvednutí ostatků se postavilo sdružení bývalých politických vězňů, které to považuje za necitlivé a neetické (více o protestu čtěte zde).

Naopak Konfederace politických vězňů České republiky s exhumací souhlasila a vyjádřila přesvědčení, že se tím nenaruší úcta ke všem ostatním obětem komunismu, jejichž pozůstatky se nacházejí v blízkosti těch Toufarových.

Měl by být Josef Toufar blahořečen?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 11. listopadu 2014. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 3225
Ne
Ne 1562

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video