Tošenovský: Vzdám to, nechce mě Klaus

  • 429
Partaj hledá předsedu - takový inzerát by si mohla dát Občanská demokratická strana. Jediný oficiální kandidát, moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský, se totiž do jejího čela nepostaví. Stažení kandidatury oznámil na mimořádné tiskové konferenci. "Ve stávající situaci nemohu kandidaturu přijmout," vysvětlil Tošenovský. Sdělil, že ho špičky strany včetně Václava Klause v čele nechtějí. Předsedu si má ODS zvolit už v polovině prosince.

"Ačkoliv je velmi pravděpodobné, že bych byl na kongresu zvolen, dal Václav Klaus jasně najevo, že mne nepovažuje za člověka vhodného pro předsednictví ODS," konstatoval Tošenovský. "Snad i ODS postupně pochopí, že revoluční autokracii musí vystřídat soustředěná týmová práce. Ten čas však zatím bohužel nenastal."

K odstoupení vedla Tošenovského zejména obava, aby nerozštěpil ODS. "Jsem osoba, která nemá úplnou podporu v Poslanecké sněmovně, protože nejsem členem klubu. Zároveň mám nevyjasněný vztah s Václavem Klausem. Měl by se najít kandidát, který k němu má blíž a bude víc spojovat," řekl Radiožurnálu.
(Poslechněte si celý rozhovor.)

Podle hejtmana přepadlo stranu v povolební euforii výrazné sebeuspokojení. Mezi členy začíná převládat názor, že strana je opět na vzestupu a potřebuje "nějakého
předsedu".

"ODS přitom zcela zapomíná, že je opoziční stranou a že na tomto faktu výsledky komunálních a senátních voleb nic nezměnily," dodal Tošenovský.

Evžen Tošenovský byl jediný, kdo oficiálně ohlásil, že chce ve vedení strany nahradit Václava Klause. "Kandidaturou vyhovím mnoha lidem," řekl tehdy.

Hlasujte v anketě:
Udělal Tošenovský dobře,
když stáhnul kandidaturu
na post šéfa ODS?
Dále čtěte:
Boj o Klausovu židli
Předseda ODS Václav Klaus kroutil nevěřícně hlavou, když mu novináři citovali úryvky z prohlášení hejtmana Tošenovského. Zvláště ho zarazila slova o "autokracii". "To fakt řekl? Tak to je síla," komentoval výrok svého kolegy.

Klaus mluvil s Tošenovským asi hodinu předtím, než hejtman vystoupil před novináře. Nic takového mu prý ale neřekl. Důvody, proč stáhnul kandidaturu, byly podle Klause jiné: "Pochopil, že se stal loutkou v rukou některých jiných lidí, to chápu."

Strana nemá oficiálního kandidáta
Klaus trvá na tom, že dá v prosinci svou židli k dispozici. "Mě rozhodnutí pana Tošenovského nepřekvapilo, podle mě viselo ve vzduchu. Pro mě to v žádném případě neznamená změnu mého rozhodnutí z 10. října," potvrdil.

V říjnu si ovšem Klaus nechal pootevřená vrátka. Prohlásil, že by rozhodnutí ještě přehodnotil, kdyby ODS hrozil rozpad či ztráta identity. Setrvání Klause ve funkci by přivítal například místopředseda Miroslav Beneš: "Myslím si, že by to uklidnilo situaci v ODS."

Ani dalšímu místopředsedovi Janu Zahradilovi by takové řešení nevadilo. Zahradil sám o kandidatuře uvažoval, vzdal se jí ale dříve, než ji oficiálně oznámil.

Václav Klaus favorizuje jako svého nástupce předsedu poslaneckého klubu Vlastimila Tlustého, mluví se i o exministrovi Pavlu Římanovi. "Jmen je hodně. Dneska jsem slyšel jméno Miroslava Němcová - proč ne," řekl šéf ODS Radiožurnálu.

Dalším ambiciózním politikem, o němž se mluví v souvislosti s předsednictvím, je Pavel Bém. "Odstoupení Tošenovského je pro mne velkým překvapením. Je to však jeho rozhodnutí a nemůžeme mu v tom bránit. Otevírá to možnosti pro nové kandidáty," míní Bém.

Sám před komunálními volbami několikrát prohlásil, že se v případě úspěchu bude ucházet o místo předsedy ODS. Kandidaturu oficiálně neoznámil. Tošenovského krok pro něj nic nemění. "Stále platí, že mou jednoznačnou prioritou je proměnit úspěch v pražských volbách v pevnou vládní koalici na pražské radnici," řekl iDNES.

Bém ovšem nemá ve straně bezvýhradnou podporu. "Já ani nikdo ze zastupitelů ODS na radnici nevěří, že by pro Pavla Béma jako nově zvoleného primátora bylo možné skloubit tento náročný post s další extrémně obtížnou funkcí předsedy ODS," vzkázal Jan Zahradil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video