Programové prohlášení vlády Mirka Topolánka je v mnoha bodech stejné jako trojkoaliční smlouva.

Programové prohlášení vlády Mirka Topolánka je v mnoha bodech stejné jako trojkoaliční smlouva. | foto: Dan Materna, MF DNES

Topolánkovy sliby kopírují smlouvu trojkoalice

  • 205
Vláda Mirka Topolánka vychází ve svém programovém prohlášení vstříc lidovcům a zeleným, jak jen to jde. Jeho pracovní verze, o které má jednat vláda na mimořádném zasedání v Kolodějích, se s programovou částí neúspěšné trojkoaliční smlouvy kryje v celých pasážích.

Občanští demokraté ve snaze získat při hlasování o důvěře alespoň hlasy poslanců KDU-ČSL a Strany zelených nechali beze změn všechna sporná trojkoaliční témata: nezavedou školné, zachovají limity těžby hnědého uhlí, nepostaví další jaderný blok.

ODS chce také prosazovat rovnou daň z příjmu a daň z přidané hodnoty. Po vzoru trojkoaliční dohody přitom ale zachovala seznam dvaadvaceti potravin, zboží a služeb, u kterých by DPH zůstala nižší.

"Nechceme, aby přes cestu naší spolupráce s lidovci a zelenými leželo byť jediné stébélko," vysvětlil místopředseda vlády Petr Nečas. Přesto se v programovém prohlášení objevilo několik novinek.

Třeba právě Nečas ve svém resortu práce a sociálních věcí počítá se zavedením aktivačních bonusů pro nezaměstnané. V praxi by to znamenalo, že člověk bez práce, který absolvuje rekvalifikační kurz či vykonává veřejně prospěšné práce, dostane k podpoře malé finanční přilepšení. Naopak ten, kdo vytrvale odmítá pracovat, by místo peněz dostával poukázky a kupony na služby.

Vláda jen na devět měsíců
Program, který vláda už rozeslala předsedům všech demokratických parlamentních stran, má platit jen devět měsíců. Pak by se měly konat předčasné volby.

Občanští demokraté by do jejich konání rádi snížili počet poslanců na 199 místo dosavadních dvou set a zahájili debatu o změně volebního systému. Ta by vyloučila patovou situaci, ve které česká politika vězí už více než tři měsíce.

Přestože se chtějí vyjednavači ODS sejít tento týden s lidovci a zelenými a do programu zapracovat i jejich připomínky, budou muset bojovat o každý jejich hlas. Především lidovci totiž naznačují, že spíše odejdou ze sálu, než by pro vládu aktivně zvedli ruku.

"Kdybychom stále byli koaliční partneři, byl by tento program přijatelným kompromisem. Jenže my jsme teď v roli opozice a nemusíme si svazovat ruce kompromisy - měřítkem nám je teď jen program KDU-ČSL," vysvětlil bývalý předseda lidovců Miroslav Kalousek, proč nechce zvednout ruku pro program, na jehož sestavení se sám při trojkoaličních jednáních podílel.

Petr Nečas postoj lidovců lakonicky okomentoval: "Chápu, že mají před sjezdem, kde budou volit vedení strany. Žádná klíčová osobnost strany si teď nechce zadat ani s ODS, ani s ČSSD."

Šéf zelených Martin Bursík na rozdíl od lidovců tvrdí: "I když pro vládu zvedneme ruku, nezbavíme se tím role opozice." Poslední slovo, jak budou jejich poslanci hlasovat, bude mít ale podle něj až republiková rada strany, která se sejde tuto sobotu.

Topolánkovy sliby

- Zahájení práce na důchodové reformě.
- Došetření všech korupčních kauz.
- Vyšší důchody pro lidi pečující o dlouhodobě nemocné členy rodiny.
- Narovnání vztahů mezi státem a církvemi a ratifikace smlouvy s Vatikánem.
- Zrušení přestupkové imunity.
- Zavedení ekologické daně na energie.
- Odložení účinnosti zákona o neziskových nemocnicích.
- Závazek nestavět další bloky jaderných elektráren.

Zdroj: pracovní verze programového prohlášení vlády

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video