V lednu 2008 na obědě v Lánech si Václav Klaus a Mirek Topolánek ještě notovali.

V lednu 2008 na obědě v Lánech si Václav Klaus a Mirek Topolánek ještě notovali. | foto: David Port, MF DNES

Topolánkova vláda se tradičních díků z Hradu nedočká

  • 134
Ledové vztahy mezi končící vládou Mirka Topolánka a Václavem Klausem znovu vypluly na hladinu. Prezident nepozval ministry v demisi na jmenování jejich nástupců. Ukončil tak tradici setkání s odcházející vládou, kdy jí děkoval za odvedenou práci.

Prezident novou vládu premiéra Jana Fischera jmenuje v pátek, v den státního svátku v 16 hodin. Někteří ministři Fischerovy vlády své úřady převezmou ještě v pátek odpoledne a večer, ostatní až v pondělí.

Klaus má na páteční ráno naplánovány dvě formální akce - pietní akt u Emauzského kláštera a pak účast na přísaze nových vojáků. Kvůli uvedení nové vlády do úřadu bylo zrušeno plánované jmenování několika nových generálů. Nic víc.

"Kam nejsem zván, tam se necpu," reagoval ministr vnitra v demisi a člen vůdčí vládní strany ODS Ivan Langer. Právě on patří mezi nejhlasitější kritiky Klausova postupu proti Topolánkově vládě.

První Topolánkově vládě poděkoval

Prvnímu kabinetu, který Topolánek sestavil na podzim 2006 a který vládl jen krátce, neboť nezískal podporu Poslanecké sněmovny, přitom prezident při jeho odchodu poděkoval.

"Tato vláda ukázala, že má úsilí o to, aby vládla, má úsilí o to, aby udělala krok vpřed, a že se snažila nezůstávat stát na místě," řekl tehdy.

Jen o několik měsíců dříve poděkoval i odcházející koaliční vládě vedené šéfem nyní opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem. "Převládaly dny, kdy jsme se dokázali shodnout. Nikdy jsem nepochyboval o tom, že vaše práce byla vždy v zájmu republiky," řekl sociálnědemokratickým ministrům.

Otec-zakladatel žádal rychle novou vládu

Klaus nešetří kritikou na adresu svého nástupce ve funkci šéfa občanských demokratů Mirka Topolánka i jím vedeného koaličního kabinetu od prosince. Tehdy dokonce ze strany, kterou pomáhal zakládat, vystoupil a vzdal se funkce čestného předsedy.

Klaus vytýká ODS přílišný přesun ke středu politického spektra, odcházející vládě zase například její snahu o přijetí Lisabonské reformní smlouvy. - čtěte Bojujte o návrat strany doprava, vyzval Klaus své stoupence v ODS

Poté, co na konci března, v polovině českého předsednictví EU, dokázala opozice vedená ČSSD v parlamentu vyslovit Topolánkově kabinetu nedůvěru, už prezident žádal co nejrychlejší nástup nové vlády. Topolánek zase obvinil Klause, že stál za pádem jeho vlády.

Klaus svádí bitvu také s menším koaličním partnerem, zelenými, a to v otázkách, jako je globální oteplování a boj proti změně klimatu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue