Veřejnosti téměř neznámou ředitelku Národního vzdělávacího fondu Miroslavu Kopicovou si vybral Mirek Topolánek do své první vlády jako ministryni školství.

Veřejnosti téměř neznámou ředitelku Národního vzdělávacího fondu Miroslavu Kopicovou si vybral Mirek Topolánek do své první vlády jako ministryni školství.

Topolánkova poradkyně zvýhodnila fond, který vede

  • 226
Poradkyně premiéra Miroslava Kopicová má vážný problém. V době, kdy šéfovala resortu školství, vyplatilo její ministerstvo na základě tajné dohody více než dva miliony korun Národnímu vzdělávacímu fondu, kde Kopicová dříve pracovala a nyní je znovu ředitelkou.

Zjistila to MF DNES, které se podařilo tajnou dohodu získat. Čtyřměsíční působení na postu ministryně se tak Kopicové vyplatilo: předchozí ministryně Petra Buzková s jejím fondem vedla o částku spor a odmítala mu ji zaplatit.

"Je to ukázkový příklad střetu zájmů. Ministerstvo pod vedením Kopicové nemělo takový spor rozhodovat a už vůbec neměli právo tu dohodu tajit," říká odborník na boj proti korupci Oldřich Kužílek a dodává: O co v případu vlastně jde?

Národní vzdělávací fond pod vedením Kopicové spravoval od roku 1996 evropský program Leonardo da Vinci, v jehož rámci jezdí čeští studenti na stáže do zahraničí. Zakázka je to přitom lukrativní: za to, že se o program stará, dostával Kopicové fond měsíčně bezmála jeden a půl milionu korun – část platila Unie, zbytek ministerstvo školství.

V roce 2005 se ministerstvo pod vedením Petry Buzkové rozhodlo spolupráci s fondem přerušit. A svěřit program Leonardo vlastní instituci: Centru pro studium vysokého školství.

"Bylo to logické. Centrum se staralo o ostatní evropské programy a dělalo to levněji než fond paní Kopicové," říká tehdejší náměstkyně Buzkové Alena Štěrbová. Kopicová se programu nevzdala a odvolávala se na svou smlouvu s Evropskou komisí. Tahanice skončila na konci května 2006, kdy předání programu nařídil i Brusel.

"Pak nám z fondu paní Kopicové přišel požadavek, ať jim zaplatíme přes dva miliony korun za rok 2006. My si od nich přitom v tom roce už nic neobjednávali. Odmítli jsme to," vysvětluje Štěrbová. Ministerstvu se suma navíc zdála vysoká.

"Chtěli jsme, aby to znalci porovnali s cenami, za které programy spravují jiné instituce," říká Štěrbová. V září však tým Buzkové vystřídali lidé pod vedením Miroslavy Kopicové. A do tří měsíců bylo po sporu. Ministerstvo uzavřelo s fondem dohodu a částku vyplatilo.

Znalec v posudku, který je součástí smlouvy, ceny fondu s jinými institucemi vůbec neporovnával. Pouze potvrdil účty, které mu fond předložil. V tom, že tak svému fondu ze státního přispěla i na vlastní mzdu, Kopicová žádný problém nevidí.

"Bylo potřeba tu věc nějak uzavřít. Nemůžu za to, že to předchozí ministerstvo nevyřešilo. Co jsem měla dělat?" hájí se nyní Kopicová, která dohodu s ministerstvem na žádost MF DNES nakonec odtajnila.

Podle Oldřicha Kužílka však jiné možnosti, jak situaci řešit, měla: "Buď ministerskou funkci neměla vůbec brát, nebo měla požádat o vyřešení sporu třeba ministerstvo financí."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video