Ozbrojený bodyguard vozí Topolánkovou už více než dva roky.

Ozbrojený bodyguard vozí Topolánkovou už více než dva roky. | foto: Michal Šula, MF DNES

Topolánková o ochranku nepřijde

  • 141
Ministerstvo vnitra včera nabídlo už třetí vysvětlení proč potřebuje manželka premiéra Pavla Topolánková státem placenou ochranku a auto s řidičem. Ministr Ivan Langer teď tvrdí, že je to součást ochranky předsedy vlády. Nic takového však v zákoně není. "O změně se neuvažuje," tvrdí přesto Langer.

Ozbrojený bodyguard vozí Topolánkovou už přes dva roky, ačkoli není ústavní činitelka ani nedoprovází premiéra na žádné oficiální akce. Kdyby si takovou službu platila sama, přišla by ji na 1,2 milionu ročně. - čtěte Topolánková má auto s ochrankou, aby měl premiér klid

V minulosti už Ochranná služba policie zdůvodňovala utrácení státních peněz tím, že Topolánkovou obtěžují lidé na ulici otázkami. Ve středu šéf služby Lubomír Kvíčala uvedl, že Úřad vlády nařídil policejní doprovod proto, aby měl premiér naprostý klid a nemusel se bát o rodinu.

Bývalý ministr vnitra za ČSSD František Bublan ochranku pro Topolánkovou kritizuje. Vláda by podle něho měla zvážit její stažení. "Nevidím důvod, aby se o paní Topolánkovou musel někdo starat. Měla by na to právo, kdyby se objevila bezprostřední hrozba – třeba kdyby dostala anonym nebo někdo obcházel její dům," řekl Bublan.

Poslanec připomíná, že i u lidí, kteří dostali ochranný servis kvůli ohrožení, se pravidelně přezkoumává, jestli už hrozba nepominula. "Neměla by mít nárok na doprovod jen proto, že má za muže premiéra," míní Bublan.

Podobné to však bylo za vlády sociální demokracie, kdy ochranku přiděloval právě Bublan. I tehdy střežila policie Šárku Grossovou nebo Zuzanu Paroubkovou. Vždycky to vláda zdůvodnila nějakou výhrůžkou.

Jenom Viktorie Špidlová jezdila do práce do knihovny na vlastní náklady. Paradoxní je, že strážce nemá současná premiérova přítelkyně Lucie Talmanová.

Topolánková v rozhovoru pro Magazín MF DNES uvedla, že ona sama o ochraně nerozhoduje. Bodyguardy ale pochválila, že je s jejich službami spokojená.

Šéf ochranné služby Lubomír Kvíčala však zdůrazňuje, že Topolánková má jen bezpečnostní doprovod, ne klasickou ochranku. "Do doprovodu nasazujeme méně lidí," vysvětluje. Nižší stupeň ochrany také znamená, že policisté nemusí předem zkontrolovat prostor, kam Topolánková míří.

V Česku mají ze zákona policejní ochranku prezident, ministři vnitra, spravedlnosti a zahraničí, premiér, šéfové parlamentních komor, ale také vicepremiér pro EU. Ministryni obrany chrání vojáci. Strážci náleží také vybraným velvyslancům, například z Izraele.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video