Politici, a Topolánek zvláště, pohrdají zjitřenou reakcí veřejnosti na prázdninové a jiné výstřelky.

Politici, a Topolánek zvláště, pohrdají zjitřenou reakcí veřejnosti na prázdninové a jiné výstřelky. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Topolánkova dovolená za všechny peníze

  • 78
Topolánek by měl být jako Japonec. Japonci si totiž prý nevybírají dovolenou. Ne že bychom nemohli předsedu ODS na měsíc postrádat. Měl by to udělat ve vlastním zájmu. V práci se mu poslední dobou neobyčejně dařilo. Na dovolené si všechno zkazil.

Způsob, jakým ji tráví (a odhlížím teď od toho, že byl neférově špehován), totiž svědčí o dvou chronických bolestech naší politiky.

Politici, nejen Topolánek, většinou nevědí, jak daleko by si měli od sebe udržovat lobbisty a velkoprůmyslníky. Sepětí byznysu s politikou je u nás větší a hrubší, než se sluší na civilizovanou zemi.

Politici, a Topolánek zvláště, pak pohrdají zjitřenou reakcí veřejnosti na prázdninové a jiné výstřelky, které zavánějí korupcí, plýtváním veřejnými prostředky nebo neoprávněnými benefity.

Ano, tato naježenost vůči drobným privilegiím politiků je někdy možná přehnaná: německá ministryně je dnes například popotahována za to, že jela na dovolenou služebním autem, i když se to smí.

Lidé jsou někdy schopni přehlédnout spíš vadnou miliardovou transakci (viz pronájem gripenů) než třicet korun, které ušetří poslanec za jízdenku hromadné dopravy.

Lidé, kteří si politiky volí a platí, však mají na takovou kontrolu plné právo. Haur Topolánek se s tím nechce smířit.

Jestliže můžeme takové tlučení hlavou do zdi svým způsobem chápat, druhý, větší prohřešek už nikoli. Pravidla pro styky politiků, lobbistů a velkých kapitalistů by měla být jasná a průhledná. Jinak i nevinná schůzka budí obrovské podezření.

Je už zvykem, že bývalého premiéra doprovází Marek Dalík jako stín i ve volném čase. Topolánek vždy hájí jeho čistotu a neúplatnost. Nejsou to však jen nepřátelé ODS (jsou to i někteří čelní členové), kdo tvrdí, že úspěšný podnikatel bohatne na předražených zakázkách. Že zneužívá svého postavení Topolánkova nejbližšího přítele a kasíruje nevídaným způsobem firmy, které chtějí státní zakázky.

Tyto domněnky nikdo neprokázal – a pomluvy provázejí každého politika i jeho okolí. Jenže podezření kolem Marka Dalíka je až příliš. Podobně jako otázek kolem dalšího Topolánkova přítele a parťáka z jachty Aleše Řebíčka.

Topolánek vždycky tvrdí: Jsou to moji přátelé a basta, jsem na dovolené, ve svém volném čase si můžu dělat, co chci. To je pravda, ale politikovi bývá sečteno a podtrženo i to, co dělá ve volném čase. Zvláště když se schází na jachtách nejen se svými přáteli, ale i s šéfem všemocného ČEZ Martinem Romanem. Navíc chvíli poté co mu politici zařídili výnosný byznys s emisními povolenkami. Vymlouvat se na to, že totéž dělají i vysocí představitelé ČSSD, nemá smysl.

Předseda ODS je velkorysý muž, který se považuje za skvělého manažera a je v politice úspěšný. "Detaily" někdy okázale přehlíží. Před časem se služebním letadlem stavil v Alpách, aby si mohl se synkem zalyžovat. Vymluvil se na to, že měl důležitou schůzku v Innsbrucku. Jindy odletěl soukromým tryskáčem firmy J&T do Itálie. Zpětně prohlásil, že asi půl milionu za přepychový let zaplatili s Řebíčkem ze svého. Pochybnosti ovšem zůstaly.

Dnes podle všeho neplatí jeho kamarád Dalík za pronájem jachty – prý je to dobrá reklama pro firmu. Budiž, byl by to pěkný, férový obchůdek pro nějakou hereckou či moderátorskou celebritu. V případě vrcholného politika nepochopitelný přešlap.

Topolánek zatím všechny své dovolenkové přešlapy zatím ustál, dokonce i nahé fotografie z Berlusconiho vily. Právě proto se z nich asi nepoučil. Má tedy jedinou šanci: nevybírat si dovolenou. Pokud mu voliči ještě nechají práci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video