Premiér Mirek Topolánek na palubě vládního speciálu

Premiér Mirek Topolánek na palubě vládního speciálu | foto: Petr Štefan, iDNES.cz

Topolánek ve Financial Times: Výroku o cestě ekonomiky USA do pekel nelituji

  • 21
Odcházející český premiér Mirek Topolánek nelituje svého výroku, kde označil americký způsob řešení hospodářské krize jako "cestu do pekel". Řekl to v rozhovoru pro deník Financial Times. Dále poznamenal, že se měl více snažit omezit diplomatické aktivity Nicolase Sarkozyho.

Topolánkovo funkční období v čele Evropské unie poznamenala řada kontroverzí, ale jen málo jich bylo podle Financial Times (FT) tak výbušných, jako jeho útok na americkou ekonomickou politiku jen týden předtím, než měl Barack Obama v prezidentské funkci dorazit na první oficiální návštěvu Evropy.

"

TOPOLÁNEK O EKONOMICE USA

Pokud půjdou stále cestou vysokých deficitů kombinovaných s protekcionismem, je to "cesta do pekel"

Jsem na tento názor docela pyšný. Někdo to musel říci. Byla to velká odměna, když jsem svou větu viděl ve stejný den v The Washington Post, Financial Times a The Wall Street Journal," řekl Topolánek v rozhovoru.

"Považuji hodně amerických opatření za správných. Ale tato ekonomická krize byla do určité míry způsobena americkou politikou. Bude obtížné vysvětlit Američanům, že budou muset víc spořit, utrácet méně a mít menší dluhy," dodal.

Pokud jde o středeční schválení Lisabonské smlouvy v Senátu, Topolánek řekl: "Neočekávejte ode mě, že se budu radovat. Doporučil jsem senátorům, aby volili hlavou, a ne srdcem."

"Pokud má EU jako koncept přežít, tak budoucnost nespočívá v hlubší integraci, ale ve flexibilnějším modelu. Ještě bude potřeba času, aby taková debata začala. Nyní je považována za svatokrádež," prohlásil Topolánek.

Reguloval bych Sarkozyho aktivity

Na dotaz, zda by během předsednictví řešil některé otázky jinak, Mirek Topolánek zmínil lednový konflikt v Gaze, kdy spolu v oblasti prakticky soupeřily unijní delegace vedená Čechy a mise vedená Sarkozym.

Rozhovor s Topolánkem na Financial Times

"Asi bych býval byl tvrdší při regulování aktivit Nicolase Sarkozyho. Dělalo to dojem, že Francouzi dominují show," řekl Topolánek. "To souvisí s hrdostí ve francouzské politice obecně, ne se Sarkozym osobně... Již dříve jsme viděli, že Francouzi po skončení svého předsednictví mají tendenci je o trochu prodloužit... To napětí nebylo způsobeno mezi Mirkem a Nicolasem. Mé osobní vztahy s ním jsou velmi dobré."

"Nicméně očekávání před naším předsednictvím byla často negativní a někdy, myslím, to bylo záměrné... Vzhledem k tomu, že nebyla ratifikována Lisabonská smlouva, některé země potřebovaly, aby země jako Česká republika v předsednické funkci selhaly," myslí si Topolánek.

Podle něj všechny úvahy vyústí v otázku: "Chci být v ruské sféře vlivu, nebo ne? Jsou závěry konferencí v roce 1945 v Jaltě a v Postupimi platné, nebo ne? Jsem připraven zaplatit za vstupenku do euroatlantické civilizace Lisabonskou smlouvou. Zdá se mi to jako přijatelná cena. Nejsem v lóži pro VIP, ale jsem ve správné části stadionu," prohlásil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video