Topolánek nemá jisté, že dostane silný mandát i k jednání s ČSSD.

Topolánek nemá jisté, že dostane silný mandát i k jednání s ČSSD. | foto: Michal Žák, iDNES.cz

Topolánek to nemá na kongresu jednoduché

  • 822
První den kongresu ODS skončil. Požadavek šéfa ODS Topolánka, aby mohl jednat o vládě s ČSSD, KDU-ČSL a zelenými, naráží na protesty některých spolustraníků. Teprve druhý den ale ukáže, jak chce ODS ve vládním vyjednávání pokračovat.

Mirek Topolánek v sobotu večer iDNES.cz řekl, že se neobává toho, že by mu kongres zamezil v jednání s ČSSD.

Přestože je kongres teprve v polovině, už první vystoupení šéfa strany a staronového premiéra naznačilo, jak napjatá je atmosféru uvnitř sálu. "Kde je naše radost z úspěchu? Kde se bere ta nervozita, hysterie, nihilismus, nedůvěra?" ptal se při svém projevu Topolánek s širokým úsměvem ve tváři.

Zaražení delegáti
Jenže stejnými úsměvy už nezářil ani jeho místopředseda Pavel Bém ani mnozí další. Delegáti kongresu vypadali spíš pořádně zaražení. A to zvláště ve chvílích, kdy Mirek Topolánek vysvětloval nynější jednání s Paroubkem.

Zástupci strany z celé země se roztleskali až ve chvíli, kdy přišla k mikrofonu místopředsedkyně Miroslava Němcová. Reakce na její projev ukázaly, že mnoha delegátům ODS zřejmě promluvila z duše.

"To opravdu stačí pár měsíců a my uvěříme, že předseda ČSSD je jiný člověk?" ptala se mimo jiné Němcová a uslyšela už poněkolikáté bouřlivý potlesk.

Proti Topolánkovi vyrazil Bém
K Němcové se připojil i Bém, který se vyslovil proti spolupráci s ČSSD i lidovci.

"Co můžeme nabídnout mladé generaci, bude-li nás za levou ruku držet partner, jehož politika sociální demagogie a finanční marnotratnosti nás přivádí k branám kolapsu veřejných financí? A za druhou ruku nás bude držet KDU-ČSL, na jejíž důvěru jsme už tolikrát spoléhali a snad pokaždé se zklamali?" pravil Bém. Zároveň narážel na Topolánkovu snahu dosáhnout při jednáních kompromis s dalšími stranami.

"Naše novodobá historie je plná kompromisů, na které nejsme vůbec hrdi a za které se možná dokonce i stydíme," podotkl. Topolánkovo jméno nicméně během proslovu přímo nezmínil ani jednou.

Optimismus přišel ze Slovenska
Kongresová nálada je ze všeho nejvíc "protiparoubkovská", i v kuloárech mluví členové ODS o šéfovi socialistů s velkým despektem a nemají nejmenší chuť sedět s ním za jedním jednacím stolem. Natož s ním uzavírat smlouvy či dokonce sedět ve vládě.

Když ale tito nespokojení zástupci ODS dostanou otázku, jak by jejich předseda měl dál postupovat, od konkrétní odpovědi utíkají.

Náladu Topolánkovi i dalším účastníkům kongresu zvedl alespoň bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. "Určitě to zvládnete, měli jste obdivuhodné volební výsledky, musíte mít svůj sen, držte svého lídra," radil. Jeho projev z patra převýšil všechny ostatní, kteří mluvili před ním.

Ministři podpořili svého šéfa
Do debaty prvního dne kongresu bylo přihlášeno přes třicet diskutujících.

První hodiny se pro Topolánka vyvíjely dobře. Jeho plány podpořili ministři Martin Říman, Petr Gandalovič, Jiří Pospíšil i Alexandr Vondra.

Dokonce ani ministr Vlastimil Tlustý - považovaný ve straně za Topolánkova soupeře - proti předsedovi ODS nevystoupil nijak tvrdě. Shodl se s ním naopak pokud jde o hrozbu třetího pokusu pro ČSSD. "Nesmíme dopustit třetí pokus, protože existuje zcela reálná možnost, že by vznikla vláda ČSSD a KSČM s podporou několika lidovců,"varoval Tlustý.

Všichni vystupující ale mluvili nejčastěji o jednom - programu ODS. Podle nich je nejdůležitější, aby ODS prosazovala program, s nímž vystupovala ve volbách.

Topolánkovým tvrzením to neodporuje. Ten říká, že pokud ODS nebude moci prosazovat svůj program, nemá smysl s ČSSD, lidovci a zelenými jednat.

Nebojme se opozice, vyzývají někteří oponenti
Mezi "menšími" občanskými demokraty jsou ale nálady radikálnější. "Volme takového vůdce smečky vlků, který si nezadá se socany!" zvolal delegát Milan Franc. A hned navrhl usnesení, které by ODS zakázalo vládní spolupráci s ČSSD.

S "odvážným" proslovem vystoupil poslanec Jan Klas, který zatím nejpřesněji vyjádřil pocity řady delegátů: raději případný odchod ODS do opozice než spolupráce s ČSSD.

"Nebuďme netrpěliví, nechme je historicky se znemožnit. Voliči to ocení a Poslanecká sněmovna bude minimálně z poloviny modrá," prorokoval poslanec.

Vychází z toho, že pokud při třetím pokusu sestaví Paroubek vládu, voliči se mu pomstí v příštích volbách. A pokud ji nesestaví, už nic předčasným volbám nezabrání.

"Namísto sestavování koaliční vlády udělejme všechno pro to, aby se konaly v příštím roce předčasné volby, a když se to nepovede, tak po osmi letech v opozici nás další tři roky zcela jistě nezničí. Osobní ambice a lavírování v jakékoliv formě nesmí mít v ODS v tomto okamžiku žádné místo," hřímal Klas a sklidil silný potlesk.

Podle Topolánka jsou ale takové názory v menšině a on bude moci s ČSSD i dalšími stranami dál vyjednávat o spolupráci.

"My s ČSSD jednáme zhruba od 7. června. A nikdy jsme s nimi nepřestali jednat. Takže zakázat jednání s ČSSD by bylo velmi složité po těch stovkách hodin, které jsme spolu strávili," řekl Topolánek iDNES.cz v sobotu večer.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video