Premiér Topolánek na prvním zasedání vlády

Premiér Topolánek na prvním zasedání vlády | foto: David Port, MF DNES

Topolánek: Stávkující řidiče by mohli nahradit vojáci

  • 2244
Premiér Mirek Topolánek nevyloučil, že by v případě stávky řidičů autobusů v Ústeckém kraji mohli v krajním případě nahradit vojáci. Stávka hrozí od půlnoci, řidiči se bojí, že přijdou o práci. Topolánek možnost povolání armády připustil na prvním zasedání kabinetu.

Přejít na speciál Topolánek na cestě za důvěrou

ČTĚTE TAKÉ:
Autobusy na severu zřejmě nevyjedou, kraj nejednal

Situace v Ústeckém kraji, která se tak dostala až na vládní úroveň, byla jediným bodem středeční schůze. Navíc bodem, v němž se Topolánek tvrdě pustil do předcházejícího kabinetu. 

Ministři především rozhodli o vytvoření pracovní skupiny, která má do týdne navrhnout, jak by mohla vláda dál postupovat. "Měla by podat zprávu o variantách řešení a předložit návrh možných legislativních opatření," podotkl premiér. 

Topolánek upozornil, že důležité bude, jak se zachová tamní hejtman. "Pokud situaci vyhodnotí jako mimořádnou a požádá vládu o pomoc, jsme ochotni použít mimořádných prostředků, které má vláda k dispozici, například vojenských možností," oznámil Topolánek.

Jak by mohla armáda pomoci, ale zatím není jasné. "Tohle je zatím nevyřešeno. Ministr obrany dostal za úkol zjistit, jak by mohla být armáda nasazena," řekl ministr dopravy Aleš Řebíček.

Hned po jednání také vyrazil na Ústecko, kde by se měl se situací osobně seznámit. Už před cestou ale přiznal, že žádné zázračné řešení na sever neveze. "Ministr dopravy má velmi omezené možnosti," konstatoval.

Minulá vláda si vzala děti jako rukojmí, tvrdí Topolánek
Topolánkova vláda rovněž na středečním zasedání zrušila nařízení předcházejícího kabinetu, který mimo jiné pověřil tehdejšího ministra spravedlnosti, aby dohlédl na trestní oznámení, která v kauze padla.

"Takové nařízení pokládáme za protiústavní, za nepřijatelný zásah do rozhodování samosprávy, za snahu zasahovat do záležitostí orgánů činných v trestním řízení," prohlásil Topolánek.

Zároveň iDNES.cz řekl, že mu postup Paroubkovy vlády připomíná padesátá léta. "Ukládat ministru spravedlnosti, aby nějakým způsobem zasahoval do případného trestního řízení nebo vyšetřování, to připomíná opravdu padesátá léta," sdělil doslova. "Osobně se domnívám, že nejhorší na této věci je, že ji minulá vláda neřešila, vláda si ji připravila a nyní ji předvolebně zneužívá, jako rukojmí si bere děti a důchodce Ústeckého kraje, kde Jiří Paroubek kandidoval," tvrdil šéf nového kabinetu.

Z jeho slov ale zároveň vyplývá, že vláda nemá moc možností, jak lidem na Ústecku zajistit bezproblémovou dopravu. "Vláda nemá nějakou zásadní možnost zasahovat do této krajské záležitosti, pokud nebude ohrožovat občany, důchodce, děti. Základní příčinou problémů je zanedbané právní prostředí," řekl premiér.

Spor se vede o smlouvy s krajem
Dopravní podnik Ústeckého kraje a ČSAD Česká Lípa vedou spory s krajem. DPÚK požaduje peníze, ČSAD, která začne jezdit od 9. září, zase požaduje změny smluv, které s ní kraj uzavřel. Tvrdí, že dokumenty mají právní vady, kraj namítá, že je vše v pořádku.

Odboráři navíc argumentují obavami ze ztráty zaměstnání. Kraj dal totiž ČSAD Česká Lípa objednávku na dopravní služby jen do konce roku. Řidiči chtějí delší kontrakt a hrozí stávkou. Ta měla začít už o půlnoci, ale nakonec odboráři její začátek o den posunuli. - více zde

O objednávce spojů na příští rok a tedy o případném prodloužení objednávky pro ČSAD Česká Lípa měli krajští zastupitelé rozhodnout na středečním zasedání. Nakonec ale vůbec nejednali. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video