Mirek Topolánek ve volebním štábu ODS

Mirek Topolánek ve volebním štábu ODS | foto: Petr Josek, Reuters

Topolánek sestavuje výstřední koalici

  • 29
Mirek Topolánek dostal dvě pověření. Od prezidenta - sestavit vládu. Od ODS - sestavit ji s křesťanskými demokraty a zelenými v co nejkratším čase. Zatímco první pověření je logické, Topolánek je jednoznačným vítězem voleb, to druhé ne.

Modročernozelená vláda bez většinové podpory ve Sněmovně je pro ODS s největší pravděpodobností nevýhodná a pro Topolánka vražedná.

Získal sobě a straně mezi nečekaným množstvím voličů punc spolehlivosti, pravdomluvnosti a relativní slušnosti. Ve vládě závislé na opozičním Paroubkovi a Filipovi, přitom však odpovědné za všechno, by tento punc ztratil během několika týdnů.

Václav Klaus jistě panu Topolánkovi sdělil vlastní trpkou zkušenost. V touze po moci sestavil kabinet závislý na Miloši Zemanovi. Ten ho mistroval z křesla předsedy Sněmovny a nakonec si ho pohodlně namazal na chleba.

Klausova touha udržet pravici na nitkách moci přispěla k rozpadu strany a k tomu, že ODS byla téměř devět let v opozici.

Paroubek sice dělá velké chyby, jak ukázal jeho ukvapený povolební projev, ale je natolik zkušeným hráčem, že by své dvojaké role dokázal do mrtě využít.

Na jednu stranu by si bez něj, jak sám řekl, pan Topolánek nemohl ani umýt ruce. To jest, všechny důležitější zákony by musely dostat Paroubkovo posvěcení. ODS by ze svého moderního programu neprosadila skoro nic.

Na druhou stranu by mohli sociální demokraté hřímat z opozičních lavic proti "neschopné a zkorumpované" vládě.

Proč na sebe Topolánek toto riziko bere? Odpověď je prostá: nemůže dělat nic jiného. Mirek Topolánek je sice ode dneška jediným silným hráčem na politické šachovnici, má však svázané ruce.

Nemohl jako vítěz začít volat po předčasných volbách. To by se ukázal jako politik, který nedorostl své roli. Nemohl navrhnout ani velkou koalici - tolikrát se vyslovil proti ní, že by se zesměšnil. A to přesto, že velká koalice a předčasné volby jsou čistými výsledky českého patu.

Musí jednat o "výstřední koalici" - jak říká přísloví, zelená modrá, pro blázna dobrá, když ji doplní černá, je šílené oblečení hotovo. Má-li navíc mít na rubu rudou, na to se už dívat nedá vůbec.

Topolánkova výhoda však vyrovnává, ba předčí startovní nevýhodu. Bude to on, kdo bude zahajovat jednání. Bude to on, kdo se může rozhodovat, zda přijme tu nebo onu variantu, a o tom, jaké riziko podstoupí.

Nestranický prezident sice samozřejmě nemůže být na jeho straně, ale z jakýchsi důvodů je občan Václav Klaus dosti tvrdě proti Paroubkovi, což se také počítá.

Topolánek by však musel být obratný jako had, aby přelstil volební výsledek. Ten říká, že část programu ODS může být prosazena, ale jen za cenu drastických kompromisů ne se zelenými a lidovci, ale s ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video