Nicolas Sarkozy, Angela Merkelová a Mirek Topolánek na summitu EU.

Nicolas Sarkozy, Angela Merkelová a Mirek Topolánek na summitu EU. | foto: Reuters

Topolánek se sejde se Sarkozym, Merkelovou i Brownem. A za týden zase

  • 31
Předsedu vlády Mirka Topolánka čeká kvůli ekonomické krizi "evropská pracovní neděle". A po ní další. V Berlíně se sejde s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, britským premiérem Gordonem Brownem a taky s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym.

Bude to jejich první setkání od chvíle, kdy Sarkozy vyzval francouzské automobilky k návratu výroby domů. Hrozil, že jim jinak v krizi nepomůže. Vyvolal tím kritiku mnoha českých politiků, ale i evropských státníků. Topolánek se na schůzku v Berlíně těší.

"Na setkání s Nicolasem se těším i osobně. Doufám, že naše schůzka učiní přítrž mediálním spekulacím, že společnou řeč hledáme jen těžko. Francouzský prezident mě přitom již několikrát přesvědčil, že české předsednictví nepodporuje jen formálně," sdělil Topolánek na webových stránkách českého předsednictví eu2009.cz.

Konec evropských hádek, za dveřmi je Obama

Sarkozy už den po projevu, kterým si chtěl zvednout klesající oblibu u francouzských voličů, z podmínek slevil. Automobilkám Renault a Peugeot Citroën hodlá teď francouzská vláda půjčit šest miliard eur výměnou za slib, že po dobu půjčky nezavřou závody a nepropustí zaměstnance na domácí půdě.

Částka, její dlouhodobost a hlavně nízké úroky půjčky však i tak děsí okolní země, namátkou Německo. Tamní automobilky takovou pomoc přislíbenu nemají a na evropských schůzkách si šéfové vlád domluvili, že budou podporovat, co má smysl. Třeba vývoj a výrobu levnějších a úspornějších vozítek.

Jak to dopadne a co Unie posvětí, se však uvidí až další neděli na mimořádném summitu EU v Bruselu. Vynutil si ho prezident Sarkozy. Vadilo mu, že Česko nedělá v mimořádné situaci nic mimořádného.
 
Summit v Bruselu proto české předsednictví EU pojalo jako boj proti ochranářským plánům, které by Evropu namísto rozjezdu přidusily, a navíc jdou proti logice dosavadního evropského vývoje.

"Pokud výsledkem naší přestřelky bude dohoda na neformálním summitu Evropské rady, že nebudeme používat tento způsob mediální soutěže a zamezíme protekcionismu, splní tato přestřelka účel," podotkl Topolánek v internetové diskuzi před pár dny.

Tuto neděli budou evropští lídři, mezi které výjimečně tento půlrok patří i Česko, řešit problémy ještě o patro výše. Připravují se na světovou schůzku zemí G20 v Londýně druhého dubna, kam poprvé přijede i americký prezident Barack Obama. Topolánka do Berlína doprovodí i ministr financí Miroslav Kalousek.

Světové mocnosti se pokoušejí domluvit na tom, aby zabránily podobné finanční krizi, která vypukla vloni ve Spojených státech, složila několik obřích bank a nakazila celý svět. Vymýšlejí proto ostřejší pravidla pro finanční trh, lepší dohled nad bankami i ratingovými agenturami a nová pravidla úvěrů. V Berlíně by se měla na nových regulích sladit Evropa, v Londýně za měsíc pak další kontinenty.

Zdá se však, že v Berlíně se může probírat ještě jeden nový plán na pomoc Evropě. Německý časopis Der Spiegel zveřejnil, že německé ministerstvo financí zkoumá, jak by silnější země eurozóny mohly finančně pomoci těm, které mají finanční trable. Německý ministr zahraničních věcí Frank-Walter Steinmeier, který je i vicekancléř, to včera přiznal s tím, že řešení hledá hlavně Evropská centrální banka.
 
Velké potíže teď má Irsko. Je v recesi, nemá peníze a deficit státního rozpočtu se propadá. Potíže má i Řecko. O jejich dluhopisy časem nemusí být zájem, což by mohlo táhnout dolů celou skupinu 16 zemí platících eurem, její prestiž i hodnotu eura.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video