Pozitivní diskriminace není cesta k rovnosti, říká premiér Topolánek.

Pozitivní diskriminace není cesta k rovnosti, říká premiér Topolánek. | foto: Dan Materna, MF DNES

Topolánek rozčílil feministky výroky o diskriminaci

  • 257
Mirek Topolánek proti sobě poštval feministické organizace. Těm vadí jeho výroky o diskriminaci. Předseda vlády odmítá, že by české ženy byly diskriminovány. Politika rovných příležitostí podle něj vede k mravně neobhajitelným nerovnostem. A pozitivní diskriminace mu zní jako příjemný výprask.

Premiér svůj odlišný pohled na věc prezentoval v pondělním projevu při zahájení kampaně Evropský rok rovných příležitostí. Během něj si vzal na mušku nejen postavení žen, ale i všech menšin, které se cítí být diskriminovány.

Rovné podmínky pro ženy, Romy, seniory nebo studenty nezajistí podle předsedy vlády žádná zvláštní ochrana, ale naopak odstranění rovnostářství.

Topolánek: Jiné podmínky pro ženy jsou logické
"Zárukou rovnosti příležitostí není žádná dobře míněná snaha narovnat nenarovnatelné, žádná pozitivní diskriminace. Pozitivní diskriminace, to zní asi stejně jako příjemný výprask. Jsou rozdíly, které jsou nevymýtitelné," řekl mimo jiné Topolánek.

Mateřství a těhotenství je podle něj výsadou žen, které jsou díky němu apriorně odlišné od mužů, a logicky je tak staví do jiného postavení na trhu práce. "Je to přirozené, je to logické, je to zdravé," míní.

"Žena se může svobodně rozhodnout děti nemít a pak jsem přesvědčen, že má stejné příležitosti uplatnění jako muž," dodal. Sklidil za to hlasitý pískot celého sálu.

Nejde o stejnost, ale srovnání startovní čáry
Reakce v podobě protestní nóty na sebe nenechala dlouho čekat. Podepsaly ji například organizace Gender Studies, Český helsinský výbor, Český svaz žen nebo romská organizace Athinganoi.

Topolánkovy názory se nelíbí ani ministryni Džamile Stehlíkové.

Feministkám vadí především to, že premiér hovořil z pozice politického představitele země, a ne jako soukromá osoba. "Osobní je politické," uvádí se v nótě.

Premiér podle nich nepochopil princip rovných příležitostí. "Ano, existují rozdíly. Politika rovných příležitostí však není o stejnosti, o tom, že by se zákon měl ´snažit srovnat ženu s mužem´, zdravotně postižené se zdravými, Romy či jiné národnostní nebo etnické skupiny s dominantní skupinou. Politika rovných příležitostí je o srovnání startovní čáry, o rovnosti příležitostí, zacházení," píše se v dokumentu.

Například Topolánkovo "odlišné postavení žen na trhu práce" podle kritiků ve skutečnosti znamená méně peněz za stejnou práci nebo potíže dosáhnout na vedoucí funkce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video