Expremiér Mirek Topolánek poslal MF DNES komentář k podezřelým armádním zakázkám. Odpovědnosti za ně se zříká.

Expremiér Mirek Topolánek poslal MF DNES komentář k podezřelým armádním zakázkám. Odpovědnosti za ně se zříká. | foto: ČTK

Topolánek promluvil k aférám na obraně. Odpovědnost nesou jiní, tvrdí

  • 185
Bývalý velvyslanec USA lže. Za podezřelé armádní zakázky nesou odpovědnost exministři obrany Jiří Šedivý a Vlasta Parkanová. Zhruba tak hovoří někdejší premiér Mirek Topolánek o pochybnostech ohledně některých armádních zakázek.

Někdejší premiér Mirek Topolánek se k dění kolem zakázek vyjádřil v článku pro MF DNES, která poukázala na pochybnosti ohledně čistoty miliardových zakázek pro českou armádu. O sporných zakázkách se jednalo nebo se podepisovaly v době Topolánkovy vlády. Česká armáda za podezřelých okolností nakoupila například obrněnce Pandur nebo armádní vozy Tatra.

Bývalý premiér se v komentáři distancuje od své odpovědnosti za zbrojní zakázky s poukazem, že ji mají někdejší ministři obrany. "Plnou odpovědnost za řízení ministerstva obrany a zbrojních zakázek nesli moji ministři Šedivý a Parkanová. Nikdy jsem do nich nezasahoval," píše Topolánek v článku pro MF DNES.

Parkanová již dříve MF DNES uvedla, že nebyla informována o tom, že se vyjednávání o nákupu pandurů účastnil také lobbista Marek Dalík. "Nikdy bych s tím nesouhlasila," sdělila Parkanová.

Odpovědnost klade Topolánek také na vlády ČSSD. A odkazuje se na sociální demokracii blízkého zbrojaře Pavla Muselu, který o pandurech vyjednával a za podivných okolností utrpěl při lovu zranění mozku s trvalými následky. "O pandurech by možná mohl říct něco Grossův kamarád Musela, kdyby 'nespadl' z posedu," píše Topolánek.

I když se prý v zakázkách Topolánek neangažoval, přece se vyjadřuje k další zakázce - nákupu vozů Tatra, který před několika lety začal drhnout. Bývalý americký velvyslanec William Cabaniss loni řekl, že jej náměstek ministra obrany Martin Barták žádal o peníze: pak by prý byly problémy provázející nákup tatrovek vyřešeny. Cabaniss byl v té době šéfem dozorčí rady Tatry.

Expremiér nejprve odmítá podezření, že by Barták byl jen jeho člověk, prý ho přivedli jiní. Pak obviní bývalého amerického ambasadora. "Američané nejsou bílé holubice... Cabaniss neváhal dokonce lhát," píše Topolánek.

Ze strany někdejšího premiéra jde vůbec o první komentář k podezření u armádních zakázek od doby, kdy se před dvěma týdny dostala na veřejnost výpověď Stephana Szücse, manažera rakouské firmy Steyr, která prodala české armádě obrněné transportéry Pandur.

Podle výpovědi se schůzek o zakázce účastnil i Topolánkův přítel Dalík a řekl si o 480 milionů korun coby provizi. Přímému vyjádření k této informaci se však Topolánek v článku vyhnul.

Topolánek se nevyjádřil ani k nahrávce zveřejněné před časem, v níž se jeho jméno v případu objevilo: zbrojař Michal Smrž na ní nabízel řediteli Tatrovky schůzku právě s někdejším premiérem Mirkem Topolánkem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video